Доступність посилання

ТОП новини

Вибухове сусідство: жителі кримських сіл проти видобутку щебеню в Баксанському кар'єрі


Через будівництво траси «Таврида» в Криму знову відкрили Баксанский кар'єр з видобутку вапняку, закритий 20 років тому у зв'язку з явними загрозами життю і безпеці населення сіл Пасічне і Міжгір'я. Кар'єр розташований в унікальному ландшафті Білогірського передгір'я Кримських гір. Ось як поновилися роботи описують в соцмережах жителі цих сіл:

«Сьогодні, 18 липня, на Баксанському кар'єрі зробили потужний вибух, який сильно струсонув будинки. Навіть стоячи просто на вулиці, люди відчули поштовхи. Також жителі Міжгір'я, що живуть під горою за 500 метрів від кар'єру, відчули сьогоднішній вибух, і це вже не вперше! Після вибуху піднялася величезна хмара пилу і понеслася в східному напрямку. Куди дивиться влада? Чиї інтереси вона плекає? Чому в демократичній країні влада не чує своїх громадян? Як же обіцянки Аксенова про те, що жоден кар'єр в Криму розробляти не будуть у збиток людям і навколишньому середовищу?»

Мешканка селища Міжгір'я Анна нарікає, що боротьба з кар'єром поки не дає результатів.​

Зараз вибухи відбуваються, і в Пасічному руйнуються будинки у людей
Жителька селища Міжгір'я

– Цей кар'єр з'явився ще в 1970-х роках, за часів Радянського Союзу. Тоді вже були там села, і його в 1990-х роках закрили. Причини ми точної не знаємо, але є версія, що він небезпечний для місцевих жителів. Були вибухи, від яких навіть камені летіли з гори і відлітали в худобу, яка паслася. Зараз через будівництво траси «Таврида» роботу кар'єра вирішили відновити – ось в лютому ми про це дізналися. Ми живемо поруч, порушена санітарна зона: там 300 метрів, а має бути 500 метрів. Тут три села: Міжгір'я, Пасічне і Овражки. Зараз вибухи відбуваються, і в Пасічному руйнуються будинки у людей. Ми протистоїмо цьому з лютого, але поки безрезультатно. Нас всього близько 350 жителів, ми зібрали підписи проти кар'єра. У Міжгір'ї десь 100 будинків, в Пасічному – 20.

Анна додає, що громадянська активність вже коштувала неприємностей одному місцевому жителю – Володимиру Верясову.

– Ми в усі органи зверталися, в які могли: в прокуратуру, до сільради, в адміністрацію Білогірського району, писали в тому числі президенту. Далі сталася така ситуація, що одному з активістів підкинули листівки антиросійського змісту, з українськими прапорами, і тепер він під підозрою. Мабуть, там були гасла на повстання. Напевно, ми всі могли опинитися на його місці – всі, хто протистоїть кар'єру. Це так лотерея випала. Я два роки тому переїхала сюди з Сибіру, і Володимир переїхав з Росії, з Пензи до Криму. У нас і немає українських коренів, тому навіть незрозуміло, яким чином його намагаються до цієї справи залучити.

Кримський еколог Маргарита Литвиненко сумнівається, що місцевим жителям вдасться переконати російську владу.

Жителі, які зараз скаржаться, не враховують рушійну силу російських чиновників і обставин
Маргарита Литвиненко

– Тоді, в 1970-х не була належно оцінена загроза життю і здоров'ю людей, а також навколишньому ландшафту. Наскільки мені відомо, жителі ведуть боротьбу проти цього кар'єра з 2008 року, навіть трохи раніше. І тоді це все гальмувалося. Жителі, які зараз скаржаться, не враховують ту рушійну силу російських чиновників і обставин. Зараз будується траса «Таврида», тому, природно, потрібен щебінь. Як кажуть чиновники, запаси в Балаклавському рудоуправління вже добігають кінця, тому вони шукають інші запаси поблизу. Близько Баксанського кар'єра є загроза обвалення скелі, там вже зникла вода в колодязях і можуть зникнути інші ґрунтові води. Крім того, відбувається забруднення водних джерел. Але після 2014 року на обурення жителів мало хто звертатиме увагу. Освоєння бюджету – перш за все, траса «Таврида» тепер завдання номер один.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

XS
SM
MD
LG