Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

«У Криму створюють хімічну зброю». Що буде, якщо Росія підірве «Кримський Титан»


Завод «Кримський Титан», 17 вересня 2018 року
Завод «Кримський Титан», 17 вересня 2018 року

Російські військові мінують територію заводу «Кримський Титан» на півночі Криму, заявляє українська влада. У разі вибуху вони прогнозують екологічну катастрофу в самому Криму та у найближчих регіонах від епіцентру подій. Чого варто побоюватися у разі токсичних викидів із хімічного заводу, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.

Заяви про мінування «Кримського Титану» почали звучати практично одночасно з появою інформації про наміри російських військ зруйнувати греблю на Каховському водосховищі на Херсонщині.

У Криму Росія «може готувати провокацію» на хімічному заводі в Армянську, що загрожує екологічною катастрофою не лише Криму та частині материкової України, а й Туреччині й навіть самій Росії, стверджує голова Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.

Крим.Реалії з'ясували, яких наслідків слід очікувати, якщо це станеться.

«Кримський Титан» – наступний після Каховської ГЕС?

Про ймовірну «підготовку теракту чи хімічну диверсію» на заводі «Кримський Титан» у Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України повідомляли ще в лютому.

За інформацією ЗСУ, російські військові завезли на завод «Кримський Титан» вибухівку та мінують територію.

Про мінування російськими військами «Кримського Титану» також заявляють у кримському русі спротиву російській агресії «Атеш». На думку його представників, так Росія намагається зупинити контрнаступ ЗСУ та звинуватити Україну в «екологічному тероризмі».

Завод «Кримський титан», листопад 2018 року
Завод «Кримський титан», листопад 2018 року
Під загрозою – мешканці Криму, семи областей України, Туреччини та самої Росії. Ми чітко усвідомлюємо загрозу
Олександр Прокудін

На думку Олександра Прокудіна, можливий вибух на «Кримському Титані» спровокує викид в атмосферу тисяч тонн отруйних речовин і може спричинити екологічну катастрофу.

«Під загрозою – мешканці Криму, семи областей України, Туреччини та самої Росії. Ми чітко усвідомлюємо загрозу для наших людей, здійснюємо постійний моніторинг ситуації та готові оперативно реагувати на всі загрози, які можуть виникнути», – сказав він.

На заводі «Кримський Титан» інформацію про мінування своєї території публічно не коментують.

Російська влада Криму заперечує можливість підриву заводу. Спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов назвав заяву про це «дурістю та брехнею».

Як завод отруїв північ Криму

Завод «Кримський Титан» розташований в Армянську неподалік Перекопського перешийка, що з'єднує Крим із материковою частиною України.

Стелла на в'їзді в місто Армянськ
Стелла на в'їзді в місто Армянськ

До російської анексії Криму він був найбільшим виробником діоксиду титану в Східній Європі.

Завод належав російському бізнесменові Дмитру Фірташу. Після російської анексії Крим продовжив працювати в умовах міжнародних санкцій. У 2021 році у Group DF Фірташа оголосили про продаж цих активів.

Зараз завод контролюється комерційними структурами, пов'язаними з російськими олігархами Борисом і Аркадієм Ротенбергами – з орбіти президента цієї країни Володимира Путіна, з'ясував «Центр журналістських розслідувань».

Президент Росії Володимир Путін (праворуч) та бізнесмен, мільярдер Аркадій Ротенберг на будівельному майданчику мосту через Керченську протоку. Керч, 15 вересня 2016 року
Президент Росії Володимир Путін (праворуч) та бізнесмен, мільярдер Аркадій Ротенберг на будівельному майданчику мосту через Керченську протоку. Керч, 15 вересня 2016 року

Самі вони привселюдно не афішують причетність до «Кримського Титану».

Небезпеку цього хімічного виробництва місцеві жителі змогли побачити в серпні 2018 року. Тоді на «Кримському Титані» відбулися викиди невідомих речовин, через які постраждали люди, присадибні ділянки, зелені насадження та загалом значно погіршилася екологічна ситуація.

Жителі Армянська запасалися масками та респіраторами, заявляли про проблеми з органами дихання і загострення хвороб. Багато хто тоді змушений був евакуюватися з міста.

Скріншот сторінки «ВКонтакте» жительки Армянська Ольги Олійник про початок акції #«хотимдышать»
Скріншот сторінки «ВКонтакте» жительки Армянська Ольги Олійник про початок акції #«хотимдышать»

Від заводських викидів постраждали не лише жителі Армянська та найближчих населених пунктів, а й частина прикордонних до Криму регіонів Херсонської області.

Російська влада Криму пояснювала те, що сталося, викидами з кислотонакопичувача, куди скидалися відходи виробництва. А причиною називали вододефіцит, що утворився через відсутність подачі дніпровської води в Крим. Завод потребує істотних обсягів води для виробництва та утилізації відходів.

Кислотонакопичувач в Армянську, квітень 2019 року
Кислотонакопичувач в Армянську, квітень 2019 року

У результаті «Кримський Титан» тимчасово закривали. Але потім знову поновили його виробництво. Воно дає роботу тисячам місцевих жителів та є бюджетотворчим у регіоні.

Армянськ після «надзвичайщини» (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:05 0:00
Завантажити на комп'ютер

«Загроза катастрофи міждержавного масштабу»

Основну небезпеку для людей і навколишнього середовища становлять токсичні продукти переробки сировини на «Кримському Титані», каже кандидат хімічних наук, доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка Ігор Фесич.

У разі вибуху на заводі вчений прогнозує можливість як локального забруднення територій, так і глобального отруєння всього живого довкола. Залежить це від методів переробки сировини, що застосовуються на цьому виробництві, та обсягів токсичних речовин.

Завод «Кримський титан» в Армянську, 4 вересня 2018 року
Завод «Кримський титан» в Армянську, 4 вересня 2018 року
Витік хлору може призвести до глобальних негативних наслідків
Ігор Фесич

«Для виробництва діоксиду титану застосовуються два методи: хлоридний і сульфатний. Який з них використовують на «Кримському Титані», сказати складно, бо доступу до заводу немає, а інформація про його діяльність в умовах російської окупації Криму дуже обмежена. Характерною ознакою викиду хлору в разі можливого вибуху є наявність зеленувато-жовтого диму, що утворює з атмосферною водяною парою білий дим. Якщо на «Кримському Титані» є резервуари з хлором, який використовується для хлорування сировини, що містить титан, то його витік може призвести до глобальних негативних наслідків. Тому що випаровування хлору можуть поширюватися на великі території. Хлор та його похідні дуже токсичні і для людини, і для природи», – пояснив Крим.Реалії Ігор Фесич.

Ігор Фесич, кандидат хімічних наук, доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Ігор Фесич, кандидат хімічних наук, доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Найімовірнішим, на думку вченого, є витік із «Кримського Титану» відходів сульфатного методу виробництва – токсичної концентрованої сульфатної кислоти.

«Щороку десятки тисяч тонн відходів відпрацьованої сульфатної кислоти накопичується у резервуарах-відстійниках. У разі вибуху на заводі створення в повітрі аерозолів сульфатної кислоти спровокує корозію металевих предметів, появу сухого листя і трави, хімічних опіків на шкірі людей і тварин. При їхньому вдиханні відчуватиметься кислий присмак, з'являться симптоми утрудненого дихання, запалення дихальних шляхів, можливо, навіть із летальним кінцем. Тобто наслідки можуть бути, як мінімум, такими ж, якими спостерігалися в Армянську в 2018 році», – каже Ігор Фесич.

Набір столових приборів, що стояв біля вікна в Армянську під час викиду невідомих речовин із заводу «Кримський Титан» у серпні 2018 року
Набір столових приборів, що стояв біля вікна в Армянську під час викиду невідомих речовин із заводу «Кримський Титан» у серпні 2018 року

Можливе руйнування відстійників із сульфатною кислотою може призвести до її потрапляння в ґрунт, підземні та поверхневі води, у тому числі в озеро Сиваш і Чорне море, припускає вчений.

Зона хімічного ураження може досягати території Криму, південних і центральних областей України, акваторії Чорного моря
Ігор Фесич

«Залежно від погодних умов і масштабів вибуху, зона хімічного ураження може досягати території Криму, південних і центральних областей України, акваторії Чорного моря. Випадання кислотних дощів, ймовірно, фіксуватимуть у Молдові, на узбережжі Краснодарського краю та Румунії. Тобто підрив відстійників «Кримського Титану» стане техногенною екологічною катастрофою міждержавного масштабу», – каже він.

Мінуючи «Кримський Титан», Росія, на думку Ігоря Фесича, «створює з неї хімічну зброю», тому профільним службам України слід уже зараз планувати заходи на випадок можливого витоку із заводу токсичних речовин.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG