Доступність посилання

ТОП новини

«Брав участь у захопленні аеропорту Сімферополя». Що відомо про кримчанина, затриманого СБУ в Херсоні


Озброєні російські військові без розпізнавальних знаків в аеропорту Сімферополя, 28 лютого 2014 року
Озброєні російські військові без розпізнавальних знаків в аеропорту Сімферополя, 28 лютого 2014 року

У Херсонській області затримали колишнього українського військовослужбовця, який, як стверджують у Службі безпеки України, допомагав російським військам контролювати повітряний простір над окупованим Кримом. Повідомляється, що він працював заступником директора захопленого росіянами аеропорту «Сімферополь».

За інформацією СБУ, затриманий служив у ЗСУ, але у 2011 році «був завербований російськими спецслужбами». Тоді ж чоловік отримав паспорт громадянина Росії, а у 2014 році вступив у загін «самооборони» Криму. Його підозрюють в участі у захопленні аеропорту Сімферополя та регіонального підрозділу компанії «Кримаерорух». Затриманий свою провину заперечує. У пресслужбі аеропорту «Сімферополь», що працює під контролем Росії, у відповідь на інформаційний запит видання ForPost повідомили, що всі заступники директора підприємства перебувають на своїх робочих місцях. Про події весни 2014 року в головній повітряній гавані півострова йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Видання «Ґрати» з посиланням на власні джерела стверджує, що в повідомленні СБУ йдеться про Валерія Золотих. Видання повідомляє, що в березні 2014 року, вже після російського захоплення Криму, Валерій Золотих став заступником генерального директора з питань внутрішньої безпеки аеропорту «Сімферополь», а у квітні Фонд майна АРК обрав його головою ревізійної комісії.

Журналіст із Криму, фотограф видання «Ґрати» Станіслав Юрченко у 2014 році був в аеропорту «Сімферополь» відразу після його захоплення й розповів Крим.Реалії, що відбувалося біля території аеропорту.

Військові заблокували можливість прибуття літаків із материкової України
Станіслав Юрченко

– Того дня нічого не зрозуміло було, тоді приїхала неймовірна кількість журналістів, щоб отримати хоч якусь інформацію. В аеропорту перебували, як ми вже потім довідалися, регулярні військові російської армії. При цьому з автівок, на яких вони приїхали, були зняті всі номери, а з форми ‒ нашивки. Звісно ж, за зброєю, за технікою було зрозуміло, що це за військові, але стверджувати прямо ніхто не міг. На будь-які запитання журналістів ніхто не відповідав. Військові просто патрулювали територію навколо аеропорту й нічого більше не робили, але при цьому заблокували можливість прибуття літаків із материкової України. Щоб журналісти дуже не турбували військових, поряд була «самооборона Криму», яка поводилася по-хамськи й навіть агресивно. По суті, вони допомагали відвертати увагу й робили те, що не могли собі дозволити російські військові.

Озброєні російські військові без розпізнавальних знаків в аеропорту Сімферополя, 28 лютого 2014 року
Озброєні російські військові без розпізнавальних знаків в аеропорту Сімферополя, 28 лютого 2014 року

Тоді ж, 28 лютого 2014 року офіційний представник аеропорту Ігор Стратілаті повідомив російському інформагентству RT, що невідомі, які прибули туди напередодні, вже залишили аеропорт, а російське агентство «РИА Новости» з посиланням на співробітницю довідкової служби аеровокзалу й зовсім спростувало інформацію про захоплення. При цьому «Интерфакс» із посиланням на компетентні джерела стверджував, що аеропорти взяті під контроль «загонами самооборони Криму», які нібито мали запобігти прибуттю на півострів бойовиків «Правого сектора». Станіслав Юрченко вважає, що ці повідомлення були частиною інформаційної війни.

Ну яка це могла бути місцева «самооборона» ‒ з кулеметами, повністю екіпірована?
Станіслав Юрченко

– Це пропаганда, говорити про якусь правду в повідомленнях російських державних ЗМІ взагалі не має жодного сенсу. Ну яка це могла бути місцева «самооборона» ‒ з кулеметами, повністю екіпірована, з військовими «Камазами», які не перебували на озброєнні в української армії? До того ж аеропорт у штатному режимі нормально не працював, однак ці військові залишили його, їх можна було зустріти в багатьох місцях по всьому Сімферополю та Криму загалом. Вони блокували українські військові частини. До речі, коли я знімав цих російських військових під однією з частин у Сімферополі, саме «самооборона» викручувала мені руки й погрожувала вбити.

Озброєні російські військові без розпізнавальних знаків в аеропорту Сімферополя, 28 лютого 2014 року
Озброєні російські військові без розпізнавальних знаків в аеропорту Сімферополя, 28 лютого 2014 року

Український військовий журналіст Владислав Селезньов переконаний, що в той момент саме допомога місцевих фахівців зіграла головну роль в ефективному захопленні аеропорту «Сімферополь» російськими військовими.

Без знання специфіки цього складного інфраструктурного об'єкта неможливо грамотно його захопити й надалі керувати
Владислав Селезньов

– Один з основних стратегічних об'єктів при захопленні будь-яких територій ‒ це, звісно, аеропорт. Відповідно, всі дії Росії в перші дні окупації Криму були спрямовані на те, щоб максимально ускладнити, а потім і заблокувати можливість здійснювати вильоти та прильоти в аеропорту Сімферополя. На жаль, знайшлися зрадники з-поміж колишніх українських військовослужбовців, які всіляко сприяти тому, щоб у максимально короткі терміни та з найменшими втратами для супротивника був захоплений цей об'єкт. Без знання специфіки цього складного інфраструктурного об'єкта неможливо грамотно його захопити й надалі керувати. Передати управління аеропортом росіянам без допомоги українських зрадників було б практично неможливо.

Виконувач обов'язків начальника відділу прокуратури Автономної Республіки Крим та Севастополя Святослав Познаховський вказує на те, що затриманий не просто їздив на материкову Україну з Криму, але й проживав у Херсоні.

Цей підозрюваний цінний для нас, але навіть, якщо за нього внесуть заставу, він матиме певні зобов'язання
Святослав Познаховський

– Завдяки департаменту контррозвідувального захисту СБУ ми отримали інформацію, що ця особа їхатиме з тимчасово окупованої території до міста Херсона, де вона перебувала й проживала. Щодо нього зараз є достатньо документів, розповіді свідків подій у лютому-березні 2014 року. Також є документи, видані самим підозрюваним, вони підтверджують, що він, бувши офіцером Збройних сил України, отримав паспорт громадянина Російської Федерації. Зараз проводяться допити інших свідків і пошукові дії у кримінальному провадженні. Цей підозрюваний цінний для нас, але навіть якщо за нього внесуть заставу, він матиме певні зобов'язання: не їхати на тимчасово окуповану територію, здати закордонний паспорт громадянина України, носити електронний браслет і повідомляти слідчого та прокурора про свої пересування.

Святослав Познаховський зазначає, що підозрюваний свою провину не визнає, вважає звинувачення вигаданими та зі слідством не співпрацює. Крим.Реалії готові надати можливість висловити свою позицію підозрюваному або його адвокату.

Представник прокуратури АРК також наголошує, що відомством окремо розслідується велика кримінальна справа про незаконне захоплення контролю над повітряним простором Криму навесні 2014 року.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Аеропорт «Сімферополь»

16 квітня 2018 року в Сімферополі російська влада відкрила новий термінал аеропорту. Його побудували за 22 місяці і за майже 32 млрд рублів (13 млрд грн – КР).

Україна як держава, відповідальна за повітряний простір над Кримом, після анексії Криму Росією закрила його для повітряного руху, також закрила всі кримські аеропорти для цивільної авіації України. Будь-які польоти туди і звідти є порушенням законів України і міжнародних правил. Пізніше деякі маршрути над Чорним морем були знову відкриті для руху цивільної авіації. Російські авіакомпанії, всупереч забороні, продовжують літати до анексованого Криму в порушення міжнародних норм.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

XS
SM
MD
LG