Російська влада Криму оголосила про плани масштабної забудови в Сімферополі, Євпаторії, Феодосії, Сімферопольському та Бахчисарайському районах. Тут планується виділити десять майданчиків під будівництво багатоквартирних будинків. Упродовж наступних п'яти років у Криму планують здати в експлуатацію до шести мільйонів квадратних метрів житла.
«Ми розуміємо, що ці майданчики упродовж наступних п'яти-шести років дадуть нам приріст у 5,5-6 мільйонів (квадратних метрів), і ми зможемо з 2022 року вводити на цих майданчиках житло, яке закладене в національний проєкт», ‒ повідомив віцепрем'єр російського уряду Криму Євген Кабанов.
За його словами, рішення про виділення земель під житлове будівництво у Криму будуть ухвалені упродовж 2020 року. До того ж, вже наприкінці року може розпочатися будівництво нового мікрорайону на території колишнього сімферопольського аеропорту «Заводське». Кабанов відзвітував, що у 2019 році в Криму ввели в експлуатацію 650 тис. квадратних метрів житла.
На думку кримського громадського активіста Дмитра Демчука, інфраструктура Криму не готова до такого масштабного житлового будівництва.
«Вода ‒ за графіком або немає взагалі. Очисні споруди не можуть впоратися вже з сьогоднішніми обсягами переробки. Сміттєвих заводів немає. Черга в дитячі садки вимірюється тисячами тих, хто потребує! Але ми будуємо мільйони квадратних метрів житла, знищуючи при цьому унікальну кримську природу! Це все спосіб швидкого збагачення, не більше! Чого ще чекати від одного з найбільших забудовників Криму, який дорвався до крісла профільного віцепрем'єра (Євген Кабанов до призначення у листопаді 2018 року на посаду віцепрем'єра російського уряду Криму був гендиректором ТОВ «Інтербуд» і ТОВ «ДоброГород» ‒ КР)», ‒ розповів Крим.Реалії активіст.
Кримський громадський активіст і журналіст Рагім Гумбатов вважає, що житло в Криму будується для переселенців із сусідньої Росії.
Кримчани в більшості своїй купувати квартири не в змозі. Значить, продаж мільйонів метрів квадратних мається на увазі не кримчанам, а приїжджим з РосіїРагім Гумбатов
«З будівництвом житлових будинків у Криму цікава ситуація складається. Рієлтори, з якими доводилося поспілкуватися, в один голос говорять, що ринок житла «лежить», чи то пак продаж квадратних метрів ледве чи не зупинилося. А тут грандіозні плани з будівництва житлових шести мільйонів квадратних метрів! Виходячи з багатьох факторів, кримчани в більшості своїй купувати квартири не в змозі. Значить, продаж мільйонів метрів квадратних мається на увазі не кримчанам, а приїжджим з Росії. Можливо, є бажання таким чином змінити кількісний і якісний склад населення Криму», ‒ прокоментував ситуацію Крим.Реалії громадський активіст.
Гумбатов зазначає, що при цьому в сільських районах Криму житло практично не будується.
«Що стосується будівництва житла у степових районах, зрозуміло, що степовий Крим сьогодні мало кому цікавий, тим більше ‒ будівельникам житла. Адже там складно з інфраструктурою, дорогами, врешті-решт, реалізацією цих самих квадратних метрів. Незважаючи на те, що за радянських часів на півострові проживало 2,5 млн осіб, думається, що в сьогоднішніх умовах браку води надмірне заселення Криму може погіршити якість життя населення», ‒ зазначив громадський активіст.
Кримська проросійська активістка з Ялти Оксана Кравченко-Стигоренко вважає, що влада захопилася будівництвом комерційного житла, при цьому часто ігноруються інтереси місцевого населення.
«У Сімеїзі у вересні віддали під забудову 17 гектарів землі, яка призначена була ялтинським пільговим категоріям громадян за генеральним планом, зокрема багатодітним сім'ям, а тепер їм відповідають, що в окрузі землі немає. Громадськістю це розглядається, як грубе порушення законодавства Росії і прав жителів Ялти! В Алупці розглядається питання про передачу майже чотирьох гектарів землі поблизу Чорного бугра, кому та з якою метою ‒ народ не інформують. І таких прикладів чимало. В Ялтинському окрузі 660 зсувів, між тим протизсувне управління з 1 січня 2020 року скасували, протизсувні споруди передані на баланс адміністрації Ялти, в якій немає профільних фахівців і засобів для інженерних пошуків. Все це загрожує серйозними проблемами аж до надзвичайних ситуацій для ялтинців. Але влада зосереджена на будівництві комерційного житла», ‒ розповіла Крим.Реалії активістка.
Кримський проросійський громадський активіст Борис Лур'є впевнений, що масова забудова Криму спричинить зростання соціальної напруженості в регіоні.
В умовах відсутності виробничих потужностей, безробіття, відсутності доріг, інженерних мереж, дефіциту води ‒ ні до чого, окрім як до підвищення соціальної напруженості, забудова не приведеБорис Лур'є
«Моє ставлення до таких масштабних забудов негативне. Структура та економіка Криму не готові до прийому з Росії такої кількості людей. В умовах відсутності виробничих потужностей, безробіття, відсутності доріг, інженерних мереж, дефіциту води ‒ ні до чого, окрім як до підвищення соціальної напруженості, забудова не приведе», ‒ повідомив Крим.Реалії громадський активіст.
Російська влада в Криму почала впроваджувати систему будівельного нагляду.
«З 2020 року на всіх об'єктах, розташованих на території Криму, на яких ведеться те чи інше будівництво, буде вестися будівельний нагляд. Це певним чином додасть клопоту нашим замовникам і забудовникам. Клопоти тимчасові. Надалі це призведе до створення системного контролю за законними, або виявленням незаконних об'єктів самовільного будівництва», ‒ сказав віцепрем'єр російського уряду Криму Євген Кабанов.
Він пояснив, що до кінця квітня в Криму сформують єдиний реєстр будівельних об'єктів.
Довідка: У Криму консервують 29 недобудованих об'єктів, які зводяться у межах російської федеральної цільової програми розвитку півострова. Про це повідомив призначений Кремлем міністр будівництва та архітектури Криму Михайло Храмов. Чиновник уточнив, що будівельні роботи припиняються через «розкрадання підрядниками коштів, низьку якість проєктної документації, заниження вартості об'єкта щодо ринкових цін та неякісне виконання будівельних робіт».