Доступність посилання

ТОП новини

«Ялта такого не заслужила»: що відбувається з відомими стелами міста


Влада Ялти створює та реконструює символи міста та навігаційні орієнтири для туристів ‒ інформаційні стели. Скільки всього їх у місті, скільки їм років і коли очікувати найновішу зі стел, роботи над якою завершуються, ‒ у матеріалі Крим.Реалії.

В Ялті інформаційні стели з назвою міста, як і в інших регіонах, є елементом навігаційної системи, частиною іміджу, першою інформацією про напрямок руху в місто для подорожніх і часто залишаються в їх фотозвітах.

У курортній столиці Криму стели були встановлені в радянські роки на кожному в'їзді в Ялту. Найвідоміших конструкцій ‒ три. Ще одну встановили в центрі міста декілька років тому. А одну монтують зараз.

Дві «сестри» в одному місті

Нову міську стелу встановлюють при в'їзді в Ялту з боку Сімферополя. Конструкцію, яку монтують перед транспортним розворотним кільцем, показали в соцмережах. Думки ялтинців про неї розділилися: одні вважають її вдалою, інші називають «сумним непорозумінням» і пишуть, що «Ялта такого не заслужила».

Подив у ялтинців викликає «занадто маленький розмір» конструкції і те, що вона буде розміщена всього за 500 метрів від основної стели міста, встановленої в радянські роки біля цього ж в'їзду в Ялту.

Інформаційний знак на в'їзді у Ялту
Інформаційний знак на в'їзді у Ялту

Торік при попередньому голові адміністрації, на цьому місці планували встановити зовсім іншу конструкцію. Виглядати вона, за планом, мала, як на цій картинці, презентованій владою міста.

Проєкт оформлення території на в'їзді у Ялту з боку Сімферополя, квітень 2020 року
Проєкт оформлення території на в'їзді у Ялту з боку Сімферополя, квітень 2020 року

Але влада в Ялті змінилися, а разом з нею ‒ ідеї.

Голова департаменту з питань житлово-комунального господарства російської адміністрації Ялти Сейран Меметов пояснив, що малу копію вже звичної стели подарував місту підрядник, який реконструює місцеві парки та сквери.

«Ми хотіли зробити стелу за бюджетні кошти. Фінансування виділялося, але не встигли витратити кошти і повернули їх назад у бюджет. Тому підрядник, який робить у нас парки і сквери, вирішив подарувати нам стелу. Єдине, що встановили її низько, будемо просити, щоб її підняли вище, щоб її було краще видно», ‒ сказав він.

Сейран Меметов
Сейран Меметов

За словами Сейрана Меметова, цього року планують завершити роботи над стелою за бюджетні кошти ‒ підвести до неї освітлення й усі необхідні елементи, а також упорядкувати територію навколо неї.

«Проведемо в соцмережах опитування городян про проєкти облаштування в'їзної групи. Що вони виберуть, те й будемо реалізовувати», ‒ пообіцяв він.

Підрядником, про який йдеться, є російське ТОВ «Завод Арбет». Торік розпорядженням російського глави Криму Сергія Аксенова ця фірма була визначена єдиним підрядником реконструкції дворових територій, парків і скверів.

Завод з російського Бєлгорода спеціалізується на виробництві тротуарної плитки, парканів, облаштуванні міських громадських територій. На сайті заводу повідомляють, що виробляють свою продукцію за допомогою німецької автоматизованої лінії «HESS Maschinenfabrik GmbH & Co», а «інженери провідних німецьких компаній-виробників тротуарної плитки проводили навчання та атестацію персоналу заводу і продовжують контролювати якість продукції, що випускається».

З керівництвом самого заводу нам зв'язатися не вдалося.

Стела з гербом і газоном

У 2017 році в російській адміністрації Ялти за два мільйони рублів ремонтували стелу, розташовану на в'їзді з боку Сімферополя між селищами Лавровим та Краснокам'янка. Ця стела відзначає собою межу в'їзду в регіон Великої Ялти.

За інформацією російського порталу держзакупівель, роботи виконувало ТзОВ «Ольвія» з Алтайського краю Росії. Представники фірми ремонтували цементно-піщану штукатурку фасаду, монтували освітлення і новий герб, упорядковували газон.

«Стела на в'їзді в місто була встановлена ще в середині 60-х років ХХ століття після закінчення будівництва траси Сімферополь-Ялта і вже упродовж багатьох років зустрічає жителів і гостей нашого міста. Тепер, завдяки новому сучасному підсвічуванню, оновлену стелу буде видно не тільки вдень, але і вночі», ‒ повідомляли тоді в адміністрації міста.

Стела «для молодят»

Ще одна відома стела Ялти розташована біля в'їзду в місто з боку Севастополя.

Її встановили там у 60-х роках минулого століття на честь завершення будівництва траси Ялта-Севастополь. Вона багато років користується популярністю у місцевих молодят, які приїжджають туди, щоб повісити весільні стрічки на решітку конструкції.

Стела на в'їзді у Ялту з Севастополя, нічне підсвічування
Стела на в'їзді у Ялту з Севастополя, нічне підсвічування

«Місцева влада намагалася запобігти нецільовому використанню стели і зняла з неї нижні решітки. Але молодята все одно періодично намагаються підійнятися на стелу, щоб залишити на ній пам'ять про своє весілля», ‒ розповідає ялтинський кореспондент Крим.Реалії.

Ще одну декоративну стелу-логотип встановили в центрі Ялти у 2018 році ‒ до 180-річного ювілею міста.

Вона викликала критику у проросійських активістів, оскільки, на їхню думку, кольорова гамма стели «не відповідає російським реаліям в Криму», а місцеві чиновники нібито «демонструють недостатній патріотизм». В результаті скандал вщух, а стела залишилася служити розвагою для туристів. У 2018 році конструкцію пошкодили та вона деякий час перебувала на ремонті, після чого її знову повернули в центр Ялти.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG