Продовжуючи власну інспекцію кримських пляжів, журналісти Крим.Реалії вирушили на найпопулярніше узбережжя півострова ‒ до Ялти. Що відбувається на пляжах міста, яке нещодавно пережило масштабний потоп, розповідаємо в нашому матеріалі.
У липні курортне місто й акваторія навколо нього сильно постраждали від повені, через що там на декілька тижнів заборонили купатися в морі. Але хід курортного сезону це не зупинило ‒ багато туристів продовжували їхати на півострів і купатися всупереч заборонам.
Наразі російська влада Ялти оголосила, що всі місцеві пляжі знову відкриті для туристів. Крим.Реалії вирішили перевірити, наскільки вони безпечні й комфортні для відпочивальників після всіх природних неприємностей.
У центрі Ялти, де переважно відпочивають пляжники, сліди потопу ліквідували в першу чергу, оскільки це «вітрина» міста. Тому для чистоти експерименту ми вирушили на пляжі, розташовані на захід від центру Ялти.
Ми досліджували, чи виконуються там рекомендації російської влади Криму про наявність на пляжах антисептиків та соціальної дистанції, а також об'єктів сервісу ‒ туалетів, роздягалень, душових і рятувальників.
Радянські тапчани й катери в зоні купання
Пляж «Лівадійський», який декілька років орендує ТОВ «Санаторій Кірова» («Санаторий Кирова») екснардепа України Олега Царьова, не надто заповнений відпочивальниками. Можливо, тому що він віддалений від центру Ялти.
Набережна цього пляжу зараз не в найкращому стані ‒ він заставлений ще радянськими дерев'яними тапчанами, які більшу частину часу простоюють, оскільки мало хто бажає на них відпочивати.
Тут також пропонують шезлонги, встановлені переважно під тіньовими навісами. Відпочивальники санаторію можуть користуватися ними безплатно. Іншим доведеться заплатити за оренду 300 рублів.
До пандемії коронавірусу шезлонг на цьому пляжі можна було орендувати дешевше ‒ за 200 рублів.
Біля цього узбережжя також можна орендувати сап-борди для прогулянок на воді.
До пляжу причалюють і прогулянкові катери. Оскільки місцевий причал, як і більшість інших на південному узбережжі, перебуває в аварійному стані, морському транспорту, щоб висадити туристів, доводиться заходити в зону купання біля самісінького берега.
Ми намагалися зв'язатися з санаторієм, який орендує цей пляж, але на наші дзвінки там не відповіли.
300 рублів ‒ шезлонг, 1500 ‒ бунгало
Неподалік від «Лівадійського» розташований пляж «Дельфін» ‒ один із найпопулярніших і комфортабельних на Лівадійському узбережжі.
Відпочивальникам там пропонують місця для паління, урни, роздягальні, медпункт та різноманітні послуги ‒ кафе, бунгало, масаж.
Туалет і душ на пляжі теж платні. Скористатися ними можна за 20 і 50 рублів відповідно.
На «Дельфіні» також можна знайти «полохливе» морозиво й пограти в настільний теніс.
Шезлонги під парасолями, які встановлені, зокрема й на пристані, пропонують в оренду за 300 рублів.
Бунгало біля моря можна орендувати за 1,5 тисячі рублів.
Територія платних парасольок
На сусідньому пляжі «Та, що біжить хвилями» шезлонги пропонують в оренду за 500 рублів.
Туалету на цьому пляжі немає, а ось душем можна скористатися безплатно. Але потрібно встигнути з 8:00 до 17:00. У цей час пляж закривається.
Платний туалет (за 20 рублів) можна знайти на сусідньому Приморському пляжі. Там теж є безплатний душ. Після повені в червні цей пляж постраждав більше ніж інші, але його оперативно відновили.
Приморський практично весь заставлений парасолями. Зайняти місце під ними можна за умови оренди шезлонга ‒ від 200 рублів.
Тим, хто не бажає платити, залишили невелику ділянку території на східному кінці пляжу. Там немає ні парасольок, ні шезлонгів, але можна розміститися зі своїм пляжним інвентарем.
На західному узбережжі Ялти також розташовані пляжі, орендовані санаторіями, які зараз контролюють російські військові та ФСБ. Вони огороджені парканами, потрапити за які можна тільки за спецперепустками. Тому побачити й показати, що там відбувається, неможливо.
Усе узбережжя, пляжі якого ми відвідали, моніторять рятувальники. В інших курортних регіонах Криму, пляжі яких досліджували наші кореспонденти, цьогоріч вони зустрічалися рідко. Хоча їхня наявність є однією з основних підстав для офіційного відкриття пляжів.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.