25 червня перший заступник представника президента України в Автономній Республіці Крим Ізет Гданов звернувся до президента України Володимира Зеленського у Facebook із проханням найближчим часом скликати нараду за участі голови держави з питань подальшої політики щодо анексованих Криму та Севастополя.
У своєму зверненні Гданов підкреслив, що «питання стратегічного планування деокупації Криму не можна ставити на другий, третій, десятий план, тим більше їх не можна ігнорувати». На його думку, новий президент приділяє недостатньо уваги кримському питанню. Тим часом 26 червня Володимир Зеленський підписав указ про призначення постійним представником в АРК Антона Кориневича.
Перший заступник представника президента України в АРК Ізет Гданов пояснює, чому він звернувся до президента через соцмережі.
Є питання організаційно-кадрового плану в представництві президента, що не вирішені ще з грудня 2018 рокуІзет Гданов
– Є питання організаційно-кадрового плану в представництві президента, що не вирішені ще з грудня 2018 року. Закон про представництво президента так написаний, що зараз у нас є певні обмеження, але відомство працює, допомагає громадянам України з Криму, які вимушено залишають півострів. У мене були службові зустрічі з керівництвом Адміністрації президента, де я поставив питання кримської проблематики, а також діяльності представництва президента щодо організаційних проблем, які у нас є. Компетенцію в них має тільки президент України. Я письмово звертався до нього з переліком проблем.
Колишній постійний представник президента України в АРК Борис Бабін стверджує, що проблеми з комунікацією виникли ще за минулого президента.
‒ Насправді це стара історія, яка не закінчується сьогоднішнім призначенням. Усе тільки починається. Після переміщення представництва у 2014 році, на жаль, в Адміністрації президента не виникло розуміння, як із цим органом працювати. Його передали під кураторство департаменту регіонального розвитку, тобто людям, які займаються сільськими дорогами. Зрозуміло, що це фактично законсервувало орган. Коли мене призначили у 2017 році, я приблизно розумів рівень проблематики, але все виявилося ще гірше, ніж я думав.
Борис Бабін зазначає, що частково саме цим була зумовлена його відставка з посади.
‒ Але Ізет Гданов не пішов разом зі мною, не пішов після поразки Петра Порошенка на виборах. Можливо, певні політичні підстави для його публічних вимог полягають у тому, що пана Гданова ‒ і це не секрет ‒ призначили за пропозицією Меджлісу кримськотатарського народу. Досить дивно, з огляду на те, що Меджліс оголосив про конструктивну опозицію до президента Зеленського, що представництво президента також стає частиною цієї опозиції, особливо в умовах передвиборного процесу... З огляду на мій досвід, треба констатувати, що на посаду представника президента варто призначити потужного авторитетного політика, який здатний відкривати ногою двері в київські кабінети. Якщо це буде так, то у представництва будуть великі перспективи.
Постійний представник президента в АРК Антон Кориневич розповідає, що пропозиція зайняти цю посаду стала для нього несподіванкою.
‒ Я вважаю, що це відповідальна посада, це місія, і я докладу всіх зусиль для того, щоб зробити багато хорошого для України та для кримчан. Для мене ця пропозиція була сюрпризом, але я зрозумів, що це нова можливість, нова відповідальність, шанс реалізувати всі ті речі, які я так чи інакше робив, починаючи з 2014 року, у політичній сфері, у державній. Мені було дуже приємно, що до мене звернулися. Вже довгий час ми говорили про такий формат співпраці з офісом президента. Можливо, я зараз не дуже хочу обговорювати звернення, про яке ви говорите, але моє призначення не було емоційною реакцією на ці речі. Переговори велися раніше. Чи пропонували цю посаду ще комусь із колег, я зараз не знаю.
Антон Кориневич ‒ кандидат юридичних наук, доцент кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, неодноразово брав участь в ефірах Радіо Крим.Реалії.
Потрібно намагатися максимально зробити так, щоб кримчанам було комфортно з Україною, це зараз найголовнішеАнтон Кориневич
– Безумовно, на цій посаді дуже важливо мати зв'язок із президентом, із його офісом. Це має бути людина президента, яка несе його меседжі, працює в його команді. Те, що постійне представництво матиме зв'язок з офісом президента, ‒ це логічно, і це буде забезпечено. Коли ми проговорювали варіанти співпраці, ми говорили, що постійний представник в АРК має бути повноцінним членом команди, який може виносити на порядок денний складні питання і для внутрішньої політики, і для зовнішньої політики. Це також роль певного аналітичного центру, збору матеріалів. Головне ‒ це люди, це кримчани. Потрібно намагатися максимально зробити так, щоб кримчанам було комфортно з Україною, це зараз найголовніше. Мені дуже подобається меседж президента, що ми реінтегруємо не тільки території, але, перш за все, людей.
(Текст підготував Владислав Ленцев)