Доступність посилання

ТОП новини

Ранок, обшуки, четвер: як затримували кримських татар за підозрою в участі в «Хізб ут-Тахрір»


Обшук у Криму, ілюстративне фото
Обшук у Криму, ілюстративне фото

«Мені здалося, що стукали молотком у двері. Я спочатку подумала, що сниться. Навіть передати не можу вам цей звук» – це дружина затриманого Арсена Абхаїрова, Азізе, описує свій сьогоднішній ранок. 14 лютого 2019 року одразу в трьох будинках селища Октябрське в Криму відбулися обшуки. Почалися вони приблизно о шостій ранку, практично одночасно. Завершилися – так само синхронно. У результаті були затримані троє кримських татар за підозрою в участі в організації «Хізб ут-Тахрір» (є забороненою на території Росії).

Арсен Абхаїров
Арсен Абхаїров

Арсен Абхаіров – різноробочий, йому 32 роки, батько двох дітей: старшій дочці – два з половиною роки, а молодшому синові – шість місяців. Його дружина Азізе каже, що все сталося так швидко, що діти навіть нічого не зрозуміли: російські силовики з'явилися, постукали в двері, їм швидко відкрили, швидко пройшов обшук. У будинку були присутні приблизно десять співробітників поліції, на прохання одягнути бахіли або зняти взуття вони не відреагували.

Кажу: «Ну, я ж його дружина». Один із співробітників мені каже: «Вітаю!»
Азізе Абхаїрова

«Телефон забрали одразу, дзвонити заборонили. Забрали ноутбук, релігійну літературу. Ознайомитися з протоколом не дозволили, сказали, що я – не учасник слідчих заходів. Кажу: «Ну, я ж його дружина». Один із співробітників мені каже: «Вітаю!» – розповідає Азізе.

Жінка згадує, що, коли чоловіка вивозили, співробітники ФСБ поцікавилися, чи зібрав він речі. На що Арсен відповів: «Навіщо? Я ж повернуся скоро». «На що один із силовиків мовчки посміхнувся і відвернувся», – каже жінка.

Абхаїрову висунуті звинувачення за статтею 205.5 частина 2 Кримінального кодексу Росії – «участь у діяльності організації, яка відповідно до законодавства Російської Федерації визнана терористичною». Йому загрожує позбавлення волі на строк від 10 до 20 років зі штрафом у розмірі до 500 тисяч рублів або в розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період до трьох років, або без такого.

Рустем Емірусеїнов
Рустем Емірусеїнов

Рустему Емірусеїнову 39 років, він батько трьох дітей. На питання, чи має якесь відношення до ініціативи «Кримська солідарність» і чи є активістом, його дружина Аліє різко відповіла: «А скажіть мені, як зараз у Криму реально не мати відношення до «Кримської солідарності», якщо ти маєш совість?»

Сам Рустем неодноразово відвідував судові засідання і брав участь в онлайн-флешмобі «Мусульмани – не терористи». Його батько, Решат Емірусеїнов, у жовтні 2017 був одним з одиночних пікетувальників. Тоді він на саморобному плакаті написав фразу «Путін, наші діти – не терористи» і вийшов на вулицю, за що був оштрафований на 10 тисяч рублів.

Решат Емірусеїнов
Решат Емірусеїнов

Через півтора року його сина звинуватили в «організації терористичного осередку» (стаття 205.5 частина 1 Кримінального кодексу Росії – «організація діяльності організації, що відповідно до законодавства Російської Федерації визнана терористичною»).

За словами Аліє, яка під час обшуку перебувала в будинку, співробітники ФСБ перевіряли всі кімнати, піднялися на горище, обстежили туалет у дворі та заглянули в курник. «Ти знайшов те, що шукав?» – запитує слідчий у одного із співробітників ФСБ, на що той заперечливо хитає головою.

«Чорний четвер». У Криму пройшли нові обшуки (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:04:31 0:00
Завантажити на комп'ютер

Минуло вже кілька годин, а я не можу заспокоїти дочок. Вони обидві були вдома, злякалися так, що плачуть досі
Аліє Емірусеїнова

У результаті було вилучено: жорсткий диск, комп'ютер і телефони. Планшет одинадцятирічної дочки Айше витягли прямо зі шкільного рюкзака. «Минуло вже кілька годин, а я не можу заспокоїти дочок. Вони обидві були вдома, злякалися так, що плачуть досі», – ділиться Аліє.

Окрім техніки, російські силовики також забрали кілька книг на релігійну тематику. «Але одну книгу вони все-таки підкинули. На другому поверсі у нас є шафа для білизни, поки слідчий відволікав свекра, один із співробітників дістав із шафи книгу. Ми говоримо, це не наша, вперше бачимо, а вони все одно її в протокол внесли, хоча навіть понятий, який прийшов із ними (російськими силовиками – КР), підтвердив, що не бачив цю книгу під час обшуку», – згадує Аліє.

Ескендер Абдулганієв
Ескендер Абдулганієв

Ескендер Абдулганієв – наймолодший із затриманих 14 лютого. Ескендеру 21 рік, він не одружений і не має дітей. Працює вантажником у Сімферополі на одній із фірм, неодноразово брав участь у національних змаганнях із боротьби «Куреш». Його мама, Еміне Абдулганієва, каже, що вони переїхали в будинок, в якому проходив обшук, кілька місяців тому. «Почалося все, як завжди: постукали в двері. Питаю: «Хто?» Мені у відповідь: «Міліція». Я, як нормальним людям, відкрила», – розповідає жінка.

Еміне стверджує, що під час слідчих заходів були вилучені планшет, жорсткий диск, телефон і три журнали. За словами жінки, речі пербували у коробках через недавній переїзд: «Ми не встигли розпакувати всі речі, стояли коробки і звідти співробітники дістали три якихось журнали. Я своїми руками ці речі збирала, але саме ці журнали бачу вперше в житті».

Він наймолодший, але його силі духу залишається тільки позаздрити
Ліля Гемеджи

Адвокат Ескендера Ліля Гемеджи вже відвідала свого підзахисного в управлінні ФСБ. Каже, що молода людина тримається стійко: «Він наймолодший, але його силі духу залишається тільки позаздрити. Якщо чесно, я не очікувала, що така молода людина так триматиметься».

Він відмовився від дачі показань, пославшись на 51 статтю Конституції Росії, і передав мамі записку, в якій просить її не переживати, бути сильною та пишатися своїм сином.

«Йому 21 рік, він дитина ще у мене, – плаче Еміне. – Ми коли цей будинок купили, він так радів, каже, мама, невже у мене нарешті своя кімната буде. Який тероризм? Яка зброя із забороненою літературою?».

За словами адвоката Лілі Гемеджи, обшуки були проведені з порушеннями: це й позбавлення права зателефонувати адвокату, і привезені з собою поняті, і відсутність роз'яснень про права та обов'язки. «Наприклад, у Ескендера будинку понятими були дві дівчини, які нібито йшли на навчання зранку. Вони постійно то виходили, то заходили, хоча поняті зобов'язані удвох перебувати в приміщенні, де проходить обшук. Жорсткий диск із комп'ютера слідчий зняв без понятих. Всю техніку і книги вони звалили в один пакет, не опечатавши його. Протокольна відеозйомка велася на телефон одного із співробітників, але на чий – не зрозуміло».

Ліля Гемеджи
Ліля Гемеджи

Також, за словами очевидців, обшук у будинку Абдулганієвих почався о 5:30 ранку за місцевим часом, хоча регламент часу слідчих заходів позначений із 6 до 22 годин. Постанову про порушення кримінальної справи щодо трьох кримських татар видав старший слідчий з особливо важливих справ управління ФСБ Росії у Криму Сергій Махнєв. Саме він займався справою шістьох ялтинських фігурантів, які звинувачуються в участі в «Хізб ут-Тахрір», до передачі її в прокуратуру. Махнєв також є одним зі слідчих у справі захоплених українських моряків. Згідно з постановою, Емірусеїнов нібито є організатором «осередку Хізб ут-Тахрір» у Червоногвардійському районі, а Абхаїров і Абдулганієв – її учасниками. Запобіжний захід буде обрано 15 лютого.

Таким чином, у результаті проведених обшуків з'явилася ще одна «справа Хізб ут-Тахрір», яку назвали «червоногвардійською групою». Троє кримських татар затримані, п'ятеро неповнолітніх дітей залишилися без батьків, а одинадцятирічна Ур'яна Абдулганієва – без брата. Дехто з тих, хто стежив за тим, що відбувається в Криму зранку, зазначили, що тенденція проводити обшуки по четвергах, здається, повертається.

  • 16x9 Image

    Саша Тавровська

    Кримська журналістка. Як фрілансер співпрацює з Крим.Реалії з 2017 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG