Доступність посилання

ТОП новини

«Поповніть ваш рахунок»: як «Vodafone Україна» приймає платежі з Криму (доповнено)


Український мобільний оператор Vodafone дозволяє поповнювати рахунки своїх абонентів із території анексованого Криму. Як з'ясували Крим.Реалії, зробити це можна, скориставшись терміналом для оплати послуг, який належить одній із юридичних осіб, зареєстрованих у Севастополі. До того ж, оплатити рахунок «Vodafone Україна» можна і картою російських банків, що працюють у Криму і перебувають під санкціями США та Євросоюзу. Подробиці ‒ у матеріалі кореспондента Крим.Реалії.

Мережа платіжних терміналів Payberry ‒ одна з найбільших у Криму. За деякими повідомленнями, на території півострова встановлені приблизно шість тисяч апаратів. Термінали, які працюють під цим брендом, пропонують широкий спектр послуг: від оплати комунальних платежів та інтернет-зв'язку, до таксі та квитків на байк-шоу мотоклубу «Нічні вовки».

Переважно, усі компанії, що приймають платежі через цей термінал, розташовані на території Росії або Криму, проте в меню, серед інших послуг, можна знайти й опцію оплати рахунків українських мобільних операторів.

Інтерфейс типового терміналу Payberry в Севастополі
Інтерфейс типового терміналу Payberry в Севастополі

Як переконався кореспондент Крим.Реалії, термінал пропонує можливість поповнити рахунок відразу чотирьох українських операторів: Vodafone, Lifecell, 3mob та «Інтертелеком». Оплата приймається в російських рублях, з внесеної суми термінал стягує 10-відсоткову комісію. При цьому спроби поповнити рахунки українських абонентів компаній Lifecell, 3mob та «Інтертелеком» не були успішними. Після введення номера телефону на екрані терміналу з'являлося повідомлення: «Помилка ідентифікації даних».

Вдалою виявилася лише транзакція з поповнення рахунку Vodafone. У розпорядженні Крим.Реалії є чек транзакції, згідно з яким житель Севастополя поповнив рахунок абоненту «Vodafone Україна», який проживає в Києві.

Платіжний агент із Севастополя

Як випливає з інформації, зазначеної в чеку, з суми у 100 рублів (1,4 долара ‒ КР), термінал списав комісію в 10 рублів, решта 90 рублів потрапили на рахунок київського абонента Vodafone упродовж хвилини після здійснення транзакції.

На етапі перерахування коштів сума була перерахована з рублів у гривні. У результаті на рахунок абонента надійшла 21 гривня. Скріншот про зарахування коштів на рахунок має у своєму розпорядженні Крим.Реалії. Таким чином, гроші були конвертовані за курсом 3,33, при середньому курсі гривні у кримських банках ‒ 2,8.

Власником терміналу та платіжним агентом, згідно з інформацією касового чека, є ТОВ «Пейберрі», компанія, зареєстрована в Севастополі за адресою: Фіолентівське шосе 1/2, корпус А, літер М ‒ на території заводу «Маяк», де частина будівель уже тривалий час здається в оренду під офісні приміщення.

Засновниками компанії є п'ять фізичних та одна юридична особа ‒ ТОВ «Ріал Груп». Ніхто з осіб, які володіють частками в «Пейберрі» не фігурував у публічній площині.

Директором компанії та одним з її засновників (в його портфелі 25% статутного капіталу ‒ КР) є Олег Демакін. Окрім «Пейберрі» Демакін також є генеральним директором трьох і засновником ще шести юридичних осіб: більшість із них зареєстровані у Севастополі, одна компанія ‒ у Москві та ще одна ‒ у Красноярську.

З 2016 року, згідно з інформацією Єдиного державного реєстру юридичних осіб (ЕДРЮО) списки засновників «Пейберрі» часто змінювалися. При цьому й Олег Демакін, й інші засновники «Пейберрі» регулярно «перетинаються» в інших заснованих компаніях, що випливає з відомостей сервісів розкриття корпоративної інформації.

Виписка компанії Payberry з Єдиного державного реєстру юридичних осіб Росії
Виписка компанії Payberry з Єдиного державного реєстру юридичних осіб Росії

Олег Демакін також очолює компанію «ЄДКС», назва якої відома практично всім севастопольцям. Ця юридична особа є оператором єдиного транспортного проїзного квитка (пластикової картки ‒ КР), заснованого в місті декілька років тому. Поповнення рахунку проїзного квитка в Севастополі також здійснюється через термінали Payberry або онлайн ‒ через сайт payberry.ru.

Від «Генбанку» до Vodafone

Інтерфейс сайту Payberry мало чим відрізняється від інтерфейсу операційної системи, встановленої на їхніх терміналах. Сайт компанії пропонує оплатити аналогічний набір послуг онлайн ‒ за допомогою банківської карти.

У розділі «мобільні оператори України» також можна виявити чотири найменування, з яких робочим виявився лише Vodafone. Як вдалося з'ясувати Крим.Реалії, поповнити рахунок абонента Vodafone виявилося можливим зокрема з карт, виданих російськими банками, які мають відділення у Криму та Севастополі. Всі ці банки перебувають під санкціями США та Європейського союзу (до останніх долучилася й Україна ‒ КР).

Процес поповнення рахунку Vodafone з карти російського «Генбанка»
Процес поповнення рахунку Vodafone з карти російського «Генбанка»

Процес поповнення рахунку нічим не відрізняється від інших транзакцій, які можна здійснити через сайт Payberry. Після введення номера телефону та електронної пошти для надсилання квитанції, переказ грошових коштів необхідно підтвердити через SMS-повідомлення або push-повідомлення, яке прийде на смартфон власника карти.

Так, у розпорядженні Крим.Реалії є квитанція про поповнення рахунку мобільного телефону жителя Києва власником карти російської платіжної системи «МИР», випущеної кримським «Генбанком». Скріншот про списання коштів із картки та про надходження грошей на рахунок також є в розпорядженні редакції.

Кошти надійшли на телефон також упродовж хвилини. Комісія на поповнення рахунку онлайн трохи вища і склала 12 рублів (17 центів ‒ КР).

Відділення «Генбанка» в Севастополі, ілюстративне фото
Відділення «Генбанка» в Севастополі, ілюстративне фото

Vodafone дотримується закону

Журналіст Крим.Реалії спробував з'ясувати, від кого надійшли гроші на рахунок абонента. Оператор коллцентру компанії «Vodafone Україна» не зміг відповісти на запитання про адресанта переказів, повідомивши, що він «не володіє цією інформацією».

Компанія дотримується всіх вимог українського законодавства і не співпрацює з юридичними особами, зареєстрованими на непідконтрольній території України
пресслужба «Vodafone Україна»

У відповідь на запит Крим.Реалії, у пресслужбі «Vodafone Україна» повідомили, що компанія «дотримується всіх вимог українського законодавства і не співпрацює з юридичними особами, зареєстрованими на непідконтрольній території України».

«ПрАТ «ВФ Україна» не є фінансовою компанією. Всі платежі на рахунки клієнтів приймаються за участі фінансових партнерів ‒ винятково українських компаній, які зареєстровані в Україні», ‒ додали у пресслужбі.

Варто зазначити, що у «Пейберрі» є ще одна юридична особа, яка формально не пов'язана з першою. Зареєстрована у Краснодарі компанія називається «Пейберрі Глобал». Сервіси розкриття корпоративної інформації не наводять жодних зв'язків між цими двома юридичними особами. Однак реквізити «Пейберрі Глобал» подані на додатковому сайті Payberry для взаємодії з підприємцями за принципом «business to business». Єдиним засновником і директором «Пейберрі Глобал» є Адам Бісултанов, який також формально не має корпоративних зв'язків із засновниками севастопольського «Пейберрі».

Наявність юридичної особи поза територією Кримського півострова дозволяє компанії вийти з території дії санкцій. Крим.Реалії не вдалося з'ясувати, чи бере «Пейберрі Глобал» участь у міжнародних транзакціях, що здійснюються з території Криму. На момент публікації матеріалу в «Пейберрі» не відповіли на запит.

Договір розірвано?

Після публікації цього матеріалу компанія «Vodafone Україна» заявила, що не працює на території анексованого Криму, а також більше не приймає платежі з території півострова.

Був розірваний договір з фінансовою компанією, яка брала платежі в анексованому Криму
Пресслужба «Vodafone Україна»

Про це йдеться в офіційному коментарі компанії, який вона надала редакції Крим.Реалії.

«Оскільки« Vodafone Україна» не є фінансовою компанією і всі платежі на рахунки клієнтів приймаються за участі фінансових партнерів –​ виключно українських компаній, які зареєстровані в Україні, ми провели перевірку всіх підрядників та їхніх партнерів. За її результатами, був розірваний договір з фінансовою компанією, яка брала платежі в анексованому Криму», –​ йдеться у повідомленні.

Крим.Реалії перевірили інформацію, надану PR-департаментом «Vodafone Україна». Наразі компанія «Пейберрі», яка брала в Криму платежі на користь «Vodafone», продовжує надавати цю послугу.

У розпорядженні Крим.Реалії є касовий чек на поповнення рахунку абонента «Vodafone Україна», який живе в Києві, через термінал, розташований у Севастополі. Транзакція пройшла успішно, однак відправлені гроші через годину з моменту відправки платежу так і не дійшли до адресата.

Касовий чек про оплату через термінал
Касовий чек про оплату через термінал

Аналогічною виявилася ситуація з поповненням рахунку абонента «Vodafone» онлайн через сайт payberry.ru. Платіж, оплачений картою одного з російських банків, що працюють у Криму, був прийнятий (електронна квитанція про оплату є в розпорядженні Крим.Реалії –​ КР), проте оплата так і не пройшла.

Електронний чек про оплату онлайн
Електронний чек про оплату онлайн

При цьому слід зазначити, що автоматичного повернення грошей на карту відправника не відбулося. Кореспонденту Крим.Реалії не вдалося отримати оперативний коментар у представників ТОВ «Пейберрі» в Севастополі.

Крим.Реалії готові надати можливість висловитися всім сторонам, згаданим у цьому матеріалі

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

XS
SM
MD
LG