Доступність посилання

ТОП новини

Різнобарвні бюлетені, камери та металодетектори: у Криму готуються до виборів


Архівне фото
Архівне фото

На виборах 8 вересня, які організовує на півострові російська влада, кримчани обиратимуть депутатів підконтрольного Росії кримського парламенту, міських і сільських рад. Незважаючи на те, що ці вибори не визнані в Україні, країнах Європи та США, на їхнє проведення витрачають мільйони рублів.

За результатами виборів на півострові передбачається зміна вертикалі влади, на чолі з головою російського парламенту Криму Володимиром Константиновим і керівником кримського уряду Сергієм Аксеновим. Крим.Реалії зібрали основні факти та цифри, пов'язані з майбутніми виборами на півострові.

Політична агітація напередодні виборів у підконтрольний Кремлю парламент Криму, Сімферополь, червень 2019 року
Політична агітація напередодні виборів у підконтрольний Кремлю парламент Криму, Сімферополь, червень 2019 року

Кримські мандати та хто за них бореться

За інформацією підконтрольного Росії виборчкому Криму 8 вересня кримчани, окрім депутатів кримського парламенту, будуть обирати представників у 265 представницьких органів. Серед них, у 250 сільських рад (у багатомандатних виборчих округах), одинадцять ‒ до міських рад в округах і чотири ‒ до міських рад в одномандатних виборчих округах.

Кандидати, у свою чергу, будуть боротися за 2,9 тисячі депутатських мандатів до рад різних рівнів. Зокрема за 2,5 тисячі мандатів у сільських радах, 82 мандати в міських і 290 ‒ у міських радах міських округів.

Тих, хто зареєструвався для виборів до кримського парламенту, чекає битва за 75 депутатських мандатів. П'ятдесят з них займуть у парламенті за партійними списками та 25 ‒ в одномандатних виборчих округах (мажоритарна форма). Боротьбу за них розпочали 668 кандидатів, зареєстрованих виборчкомом Криму, вони є представниками восьми партій.

Всього в Криму, за інформацією місцевого виборчкому, зареєстровані 5,6 тисячі кандидатів у депутати. З них 4,6 тисячі висунуті російськими політичними партіями та понад тисяча ‒ самовисуванці.

Відмовлено в реєстрації 474 кандидатам. Зокрема у відомстві відмовили в реєстрації цілому списку кримського відділення партії «Российская экологическая партія «Зеленые». Тому їхні кандидати беруть участь тільки у виборах в одномандатних округах.

Скільки виборців у Криму, і хто не зможе проголосувати

Цього року на майбутніх виборах, за повідомленнями кримського виборчкому, мають право голосувати 1,4 мільйона осіб. Для голосування створені 27 територіальних і 1,1 тисячі дільничних комісій. Всього в Криму 8 вересня очікується відкриття 1,2 тисячі виборчих дільниць, серед них 38 дільниць ‒ у місцях тимчасового перебування виборців: 36 ‒ у лікарнях і по одній ‒ у Сімферопольському СІЗО й на території аеропорту.

Не передбачили можливості голосування для робітників будівництва залізничної частини мосту через Керченську протоку

Співробітникам «Чорноморнафтогазу», які в день виборів будуть на вахті, пропонують голосувати за графіком. Працівникам російської поліції, які будуть залучені для забезпечення роботи дільничних комісій у день голосування, дозволили проголосувати на дільницях, де вони будуть нести службу.

Не передбачили можливості голосування для робітників, зайнятих на будівництві залізничної частини мосту через Керченську протоку. Голова виборчкому Криму Михайло Малишев пояснив це відсутністю необхідності.

Михайло Малишев
Михайло Малишев
Всі ті люди, які працюють на мосту, якщо не є кримчанами, то, природно, не мають можливості та права голосувати
Михайло Малишев

«Щодо мосту немає необхідності такої (організовувати процес голосування ‒ КР). Це наші вибори кримські, регіональні. Тому всі ті люди, які працюють на мосту, якщо не є кримчанами, то, природно, не мають можливості та права голосувати», ‒ пояснив він журналістам.

Зараз місця розміщення виборчих дільниць обстежують співробітники МВС і МНС Росії. На особливому контролі у них ‒ забезпечення дільниць телефонним зв'язком, обладнанням і металодетекторами.

Виборців з порушеннями зору в кримському виборчкомі обіцяють забезпечити на дільницях довідковими матеріалами з великим шрифтом, а також лупами. Людям, які пересуваються на візках, кримська влада пообіцяла обладнати дільниці зі спеціальними кабінами для голосування.

У Сімферополі на виборчі дільниці хочуть залучити для надання допомоги людям з інвалідністю 150 волонтерів.

Відеовибори

За словами Михайла Малишева, у приміщеннях 27 територіальних виборчих комісій, де будуть приймати та перевіряти протоколи голосування, організовують засоби відеоспостереження з онлайн-трансляцією в Інтернеті. На багатьох виборчих дільницях також планують встановити відеореєстратори.

«Засоби відеоспостереження в приміщеннях 27 територіальних виборчих комісій будуть показувати, що відбувається на дільницях, транслювати онлайн ситуацію. А також ведеться установка (систем відеоспостереження ‒ КР) на виборчих дільницях, де кількість виборців перевищує 1,7 тисячі. Відеореєстратори функціонуватимуть на 300 кримських дільницях. Вони фіксуватимуть все, що відбувається на дільницях, але без фіксації в інтернеті», ‒ пояснили у виборчкомі Криму.

Члени російського виборчкому Криму
Члени російського виборчкому Криму

Практика відеореєстрації виборів застосовувалася в Криму при донецько-макіївському уряді покійного Василя Джарти й розцінювалася як прояв адмінресурсу та створення ефекту «всевидющого ока влади». Тоді за бюджетні кошти для кримських виборчкомів закуповували відеообладнання. Але виявилося, що трансляція з них велася в нікуди, у Криму навіть висловлювалися сумніви, що ці камери працюють.

Після 2014 року в Криму почали застосовувати подібну відеореєстрацію, вперше це було на виборах президента Росії 2018 року. Чиновники пояснюють це бажанням довести чистоту виборів. Але розгледіти вміст бюлетенів і протоколів на відео неможливо, тому системи відеоспостереження розцінюють, швидше, як допомогу силовикам для відстеження ситуації на дільницях.

Різнобарвні бюлетені та QR-коди

У день голосування 8 вересня кримчани отримають бюлетені п'яти різних видів і кольорів, залежності від того, депутатів якого рівня вони будуть обирати. Депутатів кримського парламенту за партійними списками пропонують обирати за допомогою червоних бюлетенів, за мажоритарними ‒ синіх. Міських депутатів в єдиному окрузі обиратимуть у фіолетових бюлетенях, мажоритарникам дісталися жовті, а для виборів депутатів сільських рад видруковані зелені бюлетені.

Всі бюлетені обіцяють передати 23 серпня виборчим комісіям для підготовки до голосування. Бюлетені для кримських виборів друкує сімферопольська друкарня «Таврида», яка визнана єдиним постачальником цих послуг.

Після анексії Криму місцева влада почала практикувати російську технологію підрахунку голосів ‒ за допомогою комплексів обробки бюлетенів КОІБ-2017. Для цього протоколи про підсумки голосування виготовляють з використанням QR-кодів. На виборах 8 вересня, за інформацією виборчкому Криму, передбачається використання 247 таких комплексів обробки бюлетенів.

За повідомленнями російського реєстру держзакупівель, на послуги з профнавчання фахівців роботі з системою КОІБ-2017, забезпечення папером, канцтоварами, бланками протоколів, збільшених форм зведених таблиць і запрошень на вибори, у кримському виборчкомі витратили понад 4,5 мільйона рублів.

Довідка: російська влада планує провести в Криму вибори депутатів кримського парламенту та місцевих рад 8 вересня 2019 року. В Україні, США, ЄС та низці країн світу не визнають законність проведення Росією виборів

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG