Доступність посилання

ТОП новини

«Альтернативна гуманітарна реальність»: як у Криму опинилися «українські біженці» і що на них чекає


Ілюстраційне фото
Ілюстраційне фото

Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) заявляє про «десятки тисяч біженців», які прибули на анексований Росією Кримський півострів із материкової частини України з початку війни, розв'язаної наприкінці лютого Росією. Підконтрольні російській владі ЗМІ розповідають, як цих люди приймають на півострові. Влада України заявляє, що тисячі громадян України були насильно вивезені на окуповані території російськими військами із заблокованих ними регіонів країни, щоб «використовувати їх як заручників».

Крим задіяний у повномасштабному воєнному вторгненні Росії в Україну з перших днів. Через його територію регулярно перекидають із Росії військових та техніку для захоплення південних областей України.

Тепер же в Криму російська влада повідомляє про «масовий потік» у регіон переселенців з українського материка. З початку повномасштабного воєнного вторгнення Росії в Україну на півострів, за їхніми даними, щодня їдуть тисячі людей.

Яким чином постраждалі від війни дістаються Криму в умовах війни та захоплення південних регіонів України російськими військами, а також регулярних боїв там, у повідомленнях кримських відомств не уточнюється.

Багатьох людей з українських міст російські військові силоміць відправляють на території, контрольовані Росією

Влада України стверджує, що багатьох людей з українських міст російські військові силоміць відправляють на території, контрольовані Росією, і просять повідомляти про такі факти.

«Людям надається сприяння»

«Понад 30 тисяч людей з 24 лютого перетнули кордон Російської Федерації на території Криму. Вони, звичайно, не перебувають усі тут, більшість із них виїжджає далі, хтось їде до родичів», – заявив Сергій Аксьонов в ефірі російського телебачення.

Він стверджує, що ситуація «перебуває на повному контролі, а людям надається максимальне сприяння».

Російська влада Криму стверджує, що щодня на півострів прибувають тисячі мешканців України. Вони тікають від російських обстрілів, що не припиняються з 24 лютого.

Наслідки російського обстрілу Маріуполя, Україна
Наслідки російського обстрілу Маріуполя, Україна

За день до заяви Аксьонова про «понад 30 тисяч біженців» у міністерстві внутрішньої політики, інформації та зв'язку російського уряду Криму повідомляли, що їх 28 тисяч, а 26 березня йшлося про 24 тисячі українських переселенців.

Перевірити цю інформацію неможливо, оскільки на півострів немає доступу незалежних гуманітарних місій.

Для прийому українських біженців на півострові, за інформацією місцевої влади, розгорнуто десять пунктів тимчасового розміщення: у Джанкої, Красноперекопську, Алушті, Ялті, Сімферополі та Євпаторії. Їх обладнують на базі готелів, санаторіїв і гуртожитків.

Ілюстраційне фото
Ілюстраційне фото

Пункт обігріву тих, хто тікає від російської війни проти України, також обладнаний на в'їзді до Криму. Видання, близьке до російської влади півострова, оприлюднило відео, на якому співробітники російського МНС роздають чай та їжу людям, а ті за це дякують.

Медосвідчення та довідка про ВІЛ

Для отримання офіційного статусу біженців громадянам України, які прибувають до Криму з материкової частини країни, включаючи території, підконтрольні угрупованням «Л/ДНР», російська влада регіону просить оформити низку документів, у тому числі пройти медичний огляд.

«Медичний огляд включає підтвердження наявності або відсутності інфекційних захворювань, що становлять небезпеку для оточуючих, та захворювання, що викликається вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ-інфекції)», – таке повідомлення поширив 29 березня прем'єр російського уряду Криму Юрій Гоцанюк.

Глава російського уряду Криму Юрій Гоцанюк
Глава російського уряду Криму Юрій Гоцанюк

Роботу на півострові для біженців пообіцяв виконувач обов'язків міністра внутрішньої політики, інформації та зв'язку російського уряду Криму Сергій Двуреченський.

Для цього готується пам'ятка зі списком вакансій, що поширюватиметься у пунктах тимчасового розміщення переселенців, стверджує він. Одним із таких місць працевлаштування можуть стати російські багатофункціональні центри з адміністративного обслуговування кримчан «Мої документи».

Російський центр «Мої документи» у Криму
Російський центр «Мої документи» у Криму

«Не хочуть «рятуватися» на території агресора»

З яких саме регіонів України прибувають до Криму біженці, невідомо. Російська влада Криму говорить про людей із «ЛНР», «ДНР» та України. Так вони відокремлюють жителів непідконтрольних Києву територій Донецької та Луганської областей України від інших українських регіонів. Виходячи з цього, у Криму можуть бути люди, які, зокрема, постраждали від окупації або блокування південних і південно-східних регіонів України.

Про те, що російські військові силоміць вивозять жителів Маріуполя до Криму або Донецька, повідомляв раніше Радіо Донбас.Реалії суддя Приморського районного суду міста Дмитро Пантелєєв. Він із сім'єю залишив місто після обстрілів і розповів, як йому вдалося уникнути насильницького супроводу свого автомобіля російськими військовими, які вимагали, щоб він їхав на окуповані Росією території.

Люди на приватних автомобілях залишають заблокований російськими військовими Маріуполь, 17 березня 2022 року
Люди на приватних автомобілях залишають заблокований російськими військовими Маріуполь, 17 березня 2022 року
Росія створює альтернативну «гуманітарну реальність» та намагається прокласти власні так звані «евакуаційні маршрути» для маріупольців до Росії
Ірина Верещук

Близько 40 тисяч людей можуть бути незаконно вивезені із захоплених російськими військами регіонів України, зокрема з Маріуполя, заявляє міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук. Їх вивозять або вглиб окупованих територій, або до сусідньої Росії, каже вона.

«Росія створює альтернативну «гуманітарну реальність» та намагається прокласти власні так звані «евакуаційні маршрути» для маріупольців до Росії. Очікувано, що городяни не хочуть рятуватися на території агресора. Тому російські війська силоміць вивозять мирних громадян углиб окупованих територій чи до Росії. Йдеться про десятки тисяч вимушено переселених таким чином українців», – повідомила міністр 26 березня.

Міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук
Міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук

У Міністерстві закордонних справ України 24 березня також заявили про насильницьку «евакуацію» жителів Маріуполя до Росії та на окуповані нею території, зазначивши, що там їх «можуть використати як заручників для політичного тиску на Україну».

Влада України стверджує, що регулярно намагається узгоджувати гуманітарні коридори для вивезення людей у більш безпечні частини країни, але при проходженні цих коридорів люди зазнають постійних обстрілів.

Тим, кого вивезли або намагаються вивезти за межі територій, що контролюються Україною, або хто бажає повернутися, влада країни рекомендує повідомити свої дані найближчому посольству України в сусідніх державах або країнах можливого транзитного проїзду. Їхні телефони та електронні адреси опубліковані на сайті МЗС України.

Доступ до сайту Крим.Реалії заблокований Роскомнаглядом (Роскомнадзором). Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://d3e1m6ew10i0fy.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG