В анексованому Криму оголошена масова вакцинація від коронавірусу російською вакциною «Спутник V». Незважаючи на те, що ця вакцина не пройшла необхідної третьої фази випробувань і тому не отримала схвалення з боку ВООЗ та низки країн Заходу, російська влада півострова закликає кримчан скористатися нею. Переконуючи в «безпеці та ефективності» препарату, чиновники й самі публічно вакцинуються «Спутником V». Як проходить публічна вакцинація чиновників у Криму ‒ читайте в нашому матеріалі.
Масово вакцинувати кримчан почали в січні ‒ після розпорядження президента Росії Володимира Путіна, яке він віддав після того, як почалася масова вакцинації в США та Євросоюзі.
У МОЗ російського уряду Криму стверджують, що на півострів торік надійшло вісім тисяч доз російської вакцини «Спутник V». А в лютому очікують надходження ще 84 тисяч доз.
У кримському міністерстві стверджують, що добровільно вакцинуються не тільки медпрацівники, а й інші кримчани. Зробити це можна за попереднім записом у поліклініці.
У планах кримського МОЗ ‒ вакцинувати цього року 60% населення півострова. До реалізації задуманого долучилася кримська влада.
«Проскочити цю пандемію»
Одним із перших зробив щеплення вакциною «Спутник V» заступник російського міністра охорони здоров'я Криму Антон Лясковський. Він «особистим прикладом підтвердив безпеку вакцинації», стверджують у пресслужбі МОЗ Криму.
«Підкреслю, що вакцина абсолютно безпечна, ефективна і рекомендована медичним товариством для використання», ‒ наголосив Лясковський.
До масової вакцинації своїх співробітників готуються у Держкомітеті водного господарства та меліорації російського уряду Криму. У відомстві повідомили, що замовлять чотири тисячі доз «Спутника V».
Російський глава Криму стверджує, що отримав першу дозу вакцини в Сімферопольській міській лікарні №7, яка є госпіталем для хворих на коронавірус.
При цьому Аксенов наголосив, що вакциною «Спутник V» також зробили щеплення і його колеги.
Треба вакцинуватися. Іншого шляху не будеСергій Аксенов
«У нас з вами одна задача ‒ проскочити цю пандемію і виробити колективний імунітет. Вакцина безпечна, 100% ефективна, це підтверджено всіма. Ви бачите, вже поставки йдуть і за кордон активно. Тому жодних занепокоєнь немає абсолютно. Треба робити цю процедуру. Іншого шляху не буде», ‒ сказав Сергій Аксенов.
Однак твердження, що російська вакцина «на 100% ефективна і це підтверджено всіма» не повною мірою відповідає не тільки заявам експертів, а й інструкції розробників вакцини «Спутник V».
За інформацією Національного центру епідеміології та мікробіології Росії імені Гамалії, який розробив вакцину, «ефективність «Спутник V» підтверджена на рівні 91,4%». А про 100% ефективність розробник згадує тільки в контексті важких випадків захворювання на коронавірус.
До вакцини залишаються запитання у представників експертного товариства як у самій Росії, так і за її межами. Наприклад, голова німецької Федеральної лікарської палати Клаус Райнхард розкритикував дії Росії щодо початку масової вакцинації, наголосивши, що схвалення вакцини без вирішальної, третьої фази ‒ «це ризикований експеримент на людях».
«Якщо МОЗ рекомендує, я довіряю»
За прикладом Сергія Аксенова пішов віцеспікер російського парламенту Криму Володимир Бобков: як повідомляє пресслужба кримського парламенту, Бобков теж отримав першу дозу вакцини «Спутник V» і закликав кримчан вакцинуватися від коронавірусу.
У пресслужбі російського парламенту Криму повідомили, що російську вакцину від коронавірусу також отримали «представники громадських організацій та установ освіти півострова», але не уточнили їхні прізвища.
Депутат кримського парламенту, батько російського глави Криму Валерій Аксенов сказав , що теж «має намір робити щеплення» російською вакциною від коронавірусу. Але докладніше говорити про це відмовився, пославшись на зайнятість.
Депутат Юрій Гемпель також сказав, що хоче вакцинуватися і його «нічого не бентежить» у російській вакцині. «Так, я хочу вакцинуватися. Мене ця (російська ‒ КР) вакцина влаштовує», ‒ сказав він Крим.Реалії.
А ось голова фракції комуністів у кримському парламенті Сергій Богатиренко поки не визначився, чи вакцинуватися йому російським «Спутником V».
Якщо не буде протипоказань, я вакцинуюсь російською вакциноюСергій Богатиренко
«Перед тим, як вакцинуватися, потрібно отримати консультацію у лікаря, щоб переконатися, що немає ніяких протипоказань чи алергічних факторів. Я ж не знаю всіх тонкощів свого здоров'я. Якщо не буде протипоказань, я вакцинуюсь російською вакциною. Хоча я її в руках не тримав, анотацію до неї теж не читав. Але якщо МОЗ (Росії ‒ КР) її рекомендує, то і я їй довіряю», ‒ сказав він Крим.Реалії.
Говорячи про публічну вакцинацію чиновників, Сергій Богатиренко зазначає, що вона «навряд чи здатна гарантувати масову хвилю серед кримчан», оскільки «вакцинація ‒ це суто особисте питання».
«Думаю, кожен все одно буде ухвалювати рішення про вакцинацію самостійно, незалежно від того, чи вакцинуються Сергій Аксенов та інші представники влади публічно чи непублічно», ‒ вважає депутат.
У масове використання ‒ без третьої стадії випробувань
Вакцина «Спутник V» була розроблена в Росії торік влітку, влада країни оголосила, що це перша вакцина від коронавірусу. Препарат запустили в масове споживання, незважаючи на те, що вакцина не пройшла третю стадію клінічних досліджень.
До якості «Спутник V» і прозорості досліджень російської вакцини є питання у низки представників експертного товариства. Вони зводяться до того, що процес розробки вакцини не може гарантувати її ефективності. Російська вакцина «Спутник V» досі не отримала схвалення Всесвітньої організації охорони здоров'я.
Проте сьогодні вона зареєстрована, окрім самої Росії, в Аргентині, Болівії, Сербії, Алжирі, Палестині та Білорусі. Нещодавно Угорщина дала офіційний дозвіл на використання російської вакцини від коронавірусу.
За результатами опитування YouGov, проведеного серед 19 тисяч осіб у різних країнах світу, люди довіряють російській та китайській вакцинам менше, ніж західним.
З надходженням препаратів у різні регіони світу зростає і готовність населення відповідних країн скористатися вакциною.
Жителі США та Євросоюзу сьогодні прищеплюються вакцинами, створеними американськими фармацевтичними компаніями Pfizer і Moderna. Російська влада відмовилася пускати ці препарати у свою країну й вирішила використовувати тільки «Спутник V».
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.