В анексованому Криму втрачають одну зі своїх пам'яток. Занепадає Лівадійський парк-пам'ятка. Це місце унікальної кримської природи, де увічнено історичну подію – у Лівадійському палаці в лютому 1945 року зустрічали учасників Ялтинської конференції трьох глав держав-переможців у Другій світовій війні. Через 80 років парк покинутий і втратив свій історичний вигляд. Місцеві жителі давно домагаються, щоб російська влада звернула на нього увагу. Але поки що – без видимих результатів.
Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва, про який йдеться, розташований на 40,1 га південнобережної землі. На його території ростуть сотні видів дерев і чагарників, серед яких – гігантська секвоя, ліванський, гімалайський та атласький блакитний кедри. У парку розташовані кілька фонтанів, альтанки та 80-метрова пергола – навіс для кучерявих рослин.
Цей парк був закладений у першій половині ХІХ століття на замовлення російського дипломата Лева Потоцького. Сьогодні це відома пам'ятка Лівадії. Із парку є спуск до пляжу, яким можна дійти до набережної Ялти.
Паркова територія примикає до Лівадійського палацу – колишньої резиденції російської царської родини Романових та ще однієї «візитівки» Криму.
У лютому 1945 року там відбувалась Кримська конференція за участі глав трьох союзних держав – голови Ради народних комісарів СРСР Йосипа Сталіна, президента США Франкліна Рузвельта і прем'єр-міністра Великої Британії Вінстона Черчилля.
На згадку про цю подію в Лівадійському парку радянська влада встановила пам'ятник «Великій трійці».
Але унікальність та історія цього місця не допомогли зберегти його від руйнування.
«З кожним роком все гірше й гірше»
На сьогодні Лівадійський парк – у занепаді. Фото заростей і зруйнованих паркових об'єктів публікує севастопольське видання ForPost.
Парк занедбаний, усе заросло. Не доглядають зовсімІз блогу
Стежки у парку заросли, повалені дерева, напівзруйновані фонтани та зламані лавки.
«Парк занедбаний, усе заросло. Не доглядають зовсім. Якщо порівняти з Воронцовським палацом, то там територія доглянута, гарна. А тут просто хащі. Спуск до моря з території Лівадійського палацу – в жахливому стані. Парк зарослий буреломом, дерева повалені», – розповідає авторка російського блогу «Від Волги до Криму».
Окрім заростей, у парку руйнуються й історичні об'єкти. Серед них – фонтан.
«У парку біля Лівадійського палацу колись був фонтан. Ще, кажуть, від Потоцьких його було встановлено. І пізніше, 1912 року, архітектор Микола Краснов створив лаврову альтанку. Але, на жаль, вона лише на листівках у доглянутому вигляді. А це, звичайно, все треба реставрувати і доводити до ладу», – повідомляє у своєму блозі ялтинський активіст і журналіст Сергій Сардико.
Чому Росія не реагує на територію парку Лівадійського? Він дуже занедбанийМісцева жителька
За інформацією кримських ЗМІ, Лівадійський парк перебуває у занедбаному стані не перший рік. Місцеві звертаються в усі інстанції. Але їхні скарги нехтують роками.
«Ми – місцеві жителі – так раділи, коли перейшли до Росії. Думали, що нарешті дійдуть руки до нашого Лівадійського парку. Це царський маєток, його треба цінувати, і ми думали, що все це відновлять. Але чомусь з кожним роком все ставало гірше і гірше. І настільки прикро: чому Росія не реагує на територію парку Лівадійського? Він дуже занедбаний. Ремонтують Масандрівський, Воронцовський парки, але не Лівадійський», – розповіла в одному з блогів місцева жителька.
«Візитівка ПБК та Криму»
Напередодні 80-ї річниці закінчення Другої світової війни проблему Лівадійського парку публічно визнав російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов).
«На жаль, у незадовільному стані Лівадійський парк, а це одна з візитівок ПБК та Криму. Дякую містянам, усім небайдужим громадянам, які беруть участь у суботниках на території парку. Додатково на його прибирання та розчищення буде виділено 10 мільйонів рублів», – пообіцяв він.
Послуги благоустрою Лівадійського парку вже закуплено. За даними російського порталу держзакупівель, ці роботи коштуватимуть 1,5 мільйона рублів.
Згідно з документацією закупівлі, на цю суму в парку «підтримуватимуть належний санітарний стан» місць громадського користування. До кінця червня там мають викосити газони, обрізати й прорідити крони дерев, підстригти живоплоти, зібрати гілки, повалені стихією, очистити територію від сміття та вивезти його.
У 2017 році благоустрій парку коштував майже три мільйони рублів. Ще 10 мільйонів рублів у 2019 році витратили на проєкт утримання об'єкту.
Сергій Аксьонов сподівається, що питанням організації постійного догляду за парком займеться російський «Ощадбанк», який бере участь у благоустрої Алупки.
У самому «Ощадбанку» про це наразі публічно не заявляли. Тому подальша доля парку, як і раніше, невідома.
Як знищували Лівадійський парк
Нинішній стан Лівадійського парку виявився результатом переділу влади у Криму після його російської анексії у 2014 році.
У 2015 році парку надали статус особливо охоронюваної природної території регіонального значення, а потім передали державній автономній установі культури «Лівадійський палац-музей», яка не має ресурсів для утримання парку відповідно до його статусу.
Повну реконструкцію Лівадійського парку російська влада обіцяла ще 2022 року – напередодні повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Проєкт тоді затвердила Головдержекспертиза РФ.
«Роботи проводитимуться на площі понад 30 гектарів. Серед заходів з реконструкції парку плануються ремонт і відновлення історичної дорожньо-стежкової мережі, підпірних стін, облаштування протизсувних споруд. Також передбачено проведення робіт зі збереження об'єктів культурної спадщини, розташованих на території парку, поява на території пам'ятника сучасних сервісів і функцій. Термін реалізації інвестиційного проєкту – 2022-2025 роки», – заявляли у відомстві.
Буде вирішено проблему і зсуву ґрунту, і лавок, і берегоукріплювальних спорудЯніна Павленко
Глава російської адміністрації Ялти Яніна Павленко обіцяла жителям Лівадії, які скаржаться на стан історичного об'єкту, що реконструкцію буде проведено на всіх 40 гектарах парку.
«Наступного (2022 року – КР) року почнеться проєктування, а з 2023 року буде повна реконструкція всіх 40 га парку. Міністерка культури Криму Аріна Новосельська це підтвердила. Це означає, що буде вирішено проблему і зсуву ґрунту, і лавок, і берегоукріплювальних споруд», – заявляла вона.
Відтоді змінилося керівництво Мінкультури російського уряду Криму. Колишню міністерку Аріну Новосельську було затримано за звинуваченням у корупції, засуджено, і тепер вона відбуває покарання в російській колонії.
А роботи в Лівадійському парку, які обіцяли завершити 2025 року, так і не розпочалися.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.