Він не боявся, відкрито на вулицях Москви протестував проти свавілля російської влади. У відповідь отримав чотири роки ув'язнення за «порушення закону про мітинги». Костянтин Котов ‒ російський програміст, який на мітингах у Росії закликав звільнити українських політв'язнів і припинити тиск на кримських татар.
«Треба не боятися, треба сміливо та вільно, так само, як Олег Сенцов, захищати свою позицію, висловлювати свою думку», ‒ говорив Костянтин Котов на одиночному пікеті у травні 2019 року.
На своїй першій пресконференції після звільнення про Котова говорив Олег Сенцов.
«Окрім наших полонених там, у Росії, є і росіяни, які теж борються і за себе, за свою вільну Росію, за нашу Україну, наші справжні брати.. Костя Котов, з яким я не знайомий, про якого я не чув буквально до сьогодні, ну ось три дні тому дізнався про цю історію», ‒ зазначив Сенцов.
Котов регулярно виходив у Росії на пікети на захист кримських татар. За рік його затримували на мирних мітингах і пікетах п'ять разів, останній ‒ 10 серпня в Москві.
У суді обвинувачення оголосило, що Котов нібито створював «реальну загрозу заподіяння шкоди здоров'ю громадян, майну фізичних та юридичних осіб». Але на відео з камери спостереження, яке було офіційно надане суду урядом Москви, видно, що Костянтин тільки встиг вийти з метро, нічого не скандував і не чинив жодних так званих «загрозливих» дій.
Суд відмовився розглядати це відео, і за три дні засудив російського активіста до чотирьох років колонії. Обурена громадськість протестувала в суді, люди, які прийшли, скандували: «Свободу Котову!».
Вони, безумовно, хочуть залякати суспільство, тому що вони самі боятьсяЛев Рубінштейн
«Вони, безумовно, хочуть залякати суспільство, тому що вони самі бояться. Але за моїми спостереженнями, вони більше дратують, ніж лякають», ‒ вважає російський поет, громадський діяч Лев Рубінштейн.
Котова засудили за статтею «неодноразове порушення порядку проведення зібрань і мітингів». Але відсилати до колонії за нею можна тільки тих, хто заподіяв шкоду здоров'ю людей довкола, пояснював ще два роки тому Конституційний суд Росії, ці правки в закон так і не внесли.
«Масові кримінальні переслідування»
Правозахисний центр «Меморіал» визнав Котова політичним в'язнем.
В усій країні штампують десятки тисяч справЛев Пономарьов
«В усій країні штампують десятки тисяч справ, штрафи, або, можливо, добу дають, абсолютно на порожньому місці, абсолютно незаконно. Вони зрозуміли, що ось так, тихою сапою, можна робити масові кримінальні переслідування», ‒ говорить голова руху «За права людини» Лев Пономарьов.
На думку кримських адвокатів, «справа Котова» може повторитися в анексованому Криму, оскільки на півострові активно використовують адміністративні покарання, особливо для кримськотатарських активістів.
«Величезна кількість людей, які перебувають у зоні ризику, тому що це близько двохсот, ну, на моїй пам'яті, адміністративних позовів, які стосуються саме мирних зібрань. Я думаю, що під удар потрапляють ті, хто активно відвідує суди», ‒ зазначає кримський адвокат Еміль Курбедінов.
Якщо у когось з активістів буде три адміністративні справи упродовж 180-ти днів, його зможуть судити вже за кримінальний злочин, а це ‒ до п'яти років колонії: стаття та сам, що й у Котова.
Перед етапом у колонію Костянтин Котов одружився в московському СІЗО «Матроська тиша». Наречена ‒ Анна Павликова, її в Росії звинуватили в екстремізмі. Офіційне оформлення стосунків допоможе молодятам отримати тривалі побачення в колонії.