В анексованому Криму 16 серпня сталися нові вибухи – у Джанкойському районі та під Сімферополем. Такі випадки вже стають на півострові систематичними після того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Британська розвідка тим часом повідомляє, що Чорноморський флот Росії зараз займає «вкрай оборонну позицію» та має «обмежену ефективність». Чого очікувати в такій ситуації і чи можна говорити про перелом у ході війни, яку в Росії називають «спецоперацією», з'ясовували Крим.Реалії.
Росія використовує Крим для захоплення території материкової частини України та обстрілів її мирних жителів. Протягом п'яти місяців, поки Росія атакує Україну, військові дії не зачепили півострів. Але з кінця липня ситуація змінюється. Вибухи на російських військових об'єктах вже стають регулярними.
«Ювелірний стиль ЗСУ продовжиться»
Внаслідок вибухів 16 серпня в Криму постраждали військові об'єкти та залізниця, евакуйовано майже дві тисячі людей. Вибухи у Джанкойському та Сімферопольському районах стали черговим інцидентом на півострові з початку повномасштабного вторгнення Росії до України.
На початку серпня вибухи сталися у Новофедорівці Сакського району. Повідомлялося про пошкодження російських складів боєприпасів та злітної смуги, а також російських літаків.
Спочатку російська влада заявляла про «самозаймання» та «детонацію боєприпасів», 16 серпня заявила про «теракти», а пізніше про «диверсію».
Наприкінці липня у штабі Чорноморського флоту Росії в Севастополі повідомляли про те, що спрацював «вибуховий пристрій, встановлений на українському безпілотному літальному апараті».
Влада України заперечувала причетність до цього.
Напередодні вибухів, що сталися в Криму 16 серпня, невідомі розклеїли у Джанкої листівки з координатами «наступних цілей для ЗСУ», а в Сімферополі – листівки зі словами «Бережи життя – евакуюйся», повідомляють у Представництві президента України в АРК.
Серед «цілей», які вказані на листівках, – аеродром «Бельбек» під Севастополем, військова частина у Севастополі, авіабази в Жовтневому та Качі, вертольотодром у Джанкої та аеродром Гвардійському. У селищі Гвардійське 16 серпня чули вибухи.
Наші воїни – найкращі спонсори гарного настрою. Крим – це УкраїнаАндрій Єрмак
В Управлінні стратегічних комунікацій Збройних сил України після вибухів у Джанкойському районі заявили, що «знову констатують порушення правил куріння в невстановленому місці». За інформацією відомства, раніше в районі Джанкоя російські сили «значно посилили ППО».
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак після вибухів у Джанкойському районі заявив, що така ситуація триватиме до «повної деокупації Криму».
«Операція «демілітаризація» у ювелірному стилі ЗСУ триватиме до повної деокупації українських територій. Наші воїни – найкращі спонсори гарного настрою. Крим – це Україна», – зазначив він.
Удари в Криму будуть частішати»
Вибухи в Криму є наслідком активної роботи Збройних сил України щодо звільнення окупованих регіонів півдня країни, а от про ознаки деокупації самого півострова говорити поки що зарано, вважає керівник проєктів із безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павло Лакійчук.
Кримські «бавовни» чітко лягають у тактику точкових ударів по складах боєприпасів, аеродромах в оперативній глибині порядків супротивникаПавло Лакійчук
«Говорити, судячи з останніх подій на Кримському півострові, що розпочалася підготовка до звільнення Криму від окупації, ще зарано. А ось про активну роботу ЗСУ щодо підготовки до звільнення півдня – так. Наразі кримські «бавовни» чітко лягають у тактику точкових ударів по складах боєприпасів, аеродромах в оперативній глибині порядків супротивника. Мета – знекровити угруповання сил ворога, деморалізувати його, змусити його відступати. А бази у Криму – це частина оперативної побудови південного угруповання сил ворога», – заявив він Крим.Реалії.
У рамках стратегії зі звільнення півдня України від окупації російськими військами удари по Криму можуть почастішати, припускає Павло Лакійчук.
Легенда про «неприступний Севастополь» – не більше, ніж сталінська вигадкаПавло Лакійчук
«Для звільнення півдня удари по авіабазах та пунктах базування російських кораблів у Криму будуть частішати. Злітатимуть у повітря склади боєприпасів та пункти зберігання техніки. Кримчанам необхідно бути готовими до цього, а тим, хто понаїхав, краще вже зараз пакувати сімейні валізи, поки Кримський міст (через Керченську протоку – КР) ще стоїть. Як і коли Крим буде очищений від окупантів, залежить від того, як розвиватимуться бойові дії на півдні та сході України. Але це рано чи пізно станеться. Легенда про «неприступний Севастополь» – не більше, ніж сталінська вигадка», – каже експерт.
«Росії складніше застосовувати свій військовий потенціал»
На шостому місяці повномасштабного вторгнення Росії в Україну змінюється ситуація і на морі. Кораблі Чорноморського флоту Росії займають «вкрай оборонну позицію», а патрулювання його кораблів, як правило, обмежується акваторією у межах видимості кримського узбережжя, повідомляє британська розвідка у своєму звіті, оприлюдненому 16 серпня.
Україна може відволікти ресурси, щоб чинити тиск на сухопутні війська Росії в іншому місціЗі звіту британської розвідки
У документі сказано, що Чорноморський флот Росії продовжує використовувати крилаті ракети великої дальності для підтримки наземних наступів, але зазнає труднощів із здійсненням ефективного контролю над морем.
«Обмежена ефективність Чорноморського флоту Росії підриває загальну стратегію вторгнення Росії (в Україну – КР), частково тому, що морська загроза Одесі зараз значною мірою нейтралізована. Це означає, що Україна може відволікти ресурси, щоб чинити тиск на сухопутні війська Росії в іншому місці», – вважають у британській розвідці.
Зміні ситуації на морі сприяли потоплення Збройними силами України російського крейсера «Москва» та буксиру «Василий Бех», а також знищення мілітаризованих Росією нафтогазових платформ «Чорноморнафтогазу», каже капітан Військово-морських сил України, експерт Центру оборонних стратегій Андрій Риженко.
Росія переконалася, що для її Чорноморського флоту є небезпека, і тепер усі його кораблі переміщені переважно на північ КримуАндрій Риженко
«Росія переконалася, що для її Чорноморського флоту є небезпека, і тепер усі його кораблі переміщені переважно на північ Криму. Але озброєння, яке є у флоту, як і раніше, дозволяє виконувати завдання з тих районів. Так, Росія змінила позиції застосування озброєння, але кількість військових кораблів у неї практично не змінилася. Наразі є дев'ять кораблів, які стріляють ракетами «Калібр» та дев'ять ракетних кораблів з іншими ракетними системами, здебільшого радянськими. Є у них також шість протичовнових корветів із комплексами ЗРК, тральщики та десантні кораблі. Тобто військовий потенціал у Росії на морі фактично не змінився, але його складніше стало застосовувати», – пояснив він Крим.Реалії.
Вибухи та руйнування, які у серпні відбуваються на військових аеродромах Криму, за словами Андрія Риженка, зменшують можливості Росії застосовувати авіацію для повітряних атак на материкову частину України.
У Міноборони Росії стверджують, що причиною вибухів на військовому аеродромі в селищі Новофедорівка стала детонація кількох авіаційних боєприпасів. Російські військові, незважаючи на опубліковані супутникові знімки зі зруйнованою технікою, стверджують, що їхні літаки не постраждали.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.
На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».
Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.