В Україні 31 березня відбулося голосування на чергових виборах президента країни. Напередодні першого туру тимчасово змінили місце голосування 316 тисяч українців. З них ‒ 5,5 тисячі громадян, які прописані в Автономній Республіці Крим та Севастополі. Другий тур відбудеться вже 21 квітня, і експерти зазначають, що цього разу для зміни місця голосування у них буде короткий проміжок часу.
Що потрібно зробити кримчанам, щоб проголосувати в другому турі? Коли це можна зробити? Які труднощі на них чекають? На ці та інші запитання відповіли Крим.Реалії.
Подати заяву
Якщо кримчанин збирається взяти участь у другому турі президентських виборів в Україні, йому необхідно змінити виборчу дільницю. Таку ж процедуру необхідно зробити повторно й тим, хто голосував 31 березня в першому турі.
Це можна зробити в будь-якому з відділень Держреєстру виборців. За словами першого заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій Юсуфа Куркчі, ця процедура нічим не відрізняється від попередньої.
Людина спочатку має змінити місце голосування, точно так само прийти в день виборів і проголосуватиЮсуф Куркчі
«Процедура буде така ж, як і тоді. Людина спочатку має змінити місце голосування, точно так само прийти в день виборів і проголосувати», ‒ сказав Куркчі.
Як раніше повідомляли Крим.Реалії, щоб змінити місце голосування, необхідно особисто прийти у відділення реєстру виборців з паспортом і документом, який підтверджує, що в день виборів ви не можете голосувати за місцем реєстрації. Це може бути трудовий договір, довідка з університету, договір про оренду квартири або, наприклад, квиток на літак. Для кримчан достатньо паспорта, вони можуть обрати будь-яку виборчу дільницю в Україні та за її межами.
Після цього кримчанину зобов'язані видати довідку про зміну місця голосування, яку необхідно надати разом з українським паспортом на виборчій дільниці під час другого туру виборів.
Встигнути вчасно
Згідно з українським законодавством, Центральна виборча комісія (ЦВК) зобов'язана встановити та оголосити результати першого туру виборів упродовж 10 днів. Тільки після цього кримчанам можна звертатися за зміною місця реєстрації. Як зазначила голова громадської мережі «Опора» Ольга Айвазовська на брифінгу в Києві 1 квітня, якщо ЦВК оголосить результати в останній день, 10 квітня, то в охочих буде лише п'ять днів, щоб подати заяву на зміну місця голосування.
«Не всі громадяни України ‒ навіть тією мірою, якою мали шанс реалізувати виборче право до першого туру ‒ зможуть скористатися ним напередодні 21 квітня. Хочу нагадати, що 316 тисяч громадян змінили місце голосування без зміни виборчої адреси. У них було 85 днів... Тепер у громадян, фактично, буде лише п'ять днів», ‒ говорить вона.
Крим.Реалії звернулися в декілька відділень Державного реєстру виборців у Херсонській області. Там підтвердили, що обробляти заяви кримчан вони зможуть тільки після оголошення результатів першого туру. При цьому в Каланчацькому та Чаплинському відділеннях сказали, що зможуть узяти заяву, але також почнуть її обробляти тільки після оголошення результатів.
Ми також намагалися звернутися за коментарем до ЦВК, але там не відповідають на телефонні дзвінки.