Доступність посилання

ТОП новини

«Вибори» без вибору: кримські виборчі «лайт-лекала» Росії для південного сходу України 


Вибори у Севастополі, Крим. Ілюстративне фото
Вибори у Севастополі, Крим. Ілюстративне фото

Своєю ухвалою від 15 червня Центральна виборча комісія РФ затвердила проведення 10 вересня виборів депутатів на окупованих частинах територій Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей. Ці території у Кремлі вважають «новими регіонами», закріпивши на законодавчому рівні їхнє входження до Російської Федерації за результатами невизнаних «референдумів» у вересні 2022 року. У Москві планують продовжити використовувати практику, засуджену світовою спільнотою, але випробувану Росією у Криму у період з 2014 року.

Як і кого хочуть «обирати» у воєнний час на окупованих українських територіях, для чого це потрібно Кремлю, що спільного між проведенням незаконних російських виборних кампаній у Криму та на захопленій частині південного сходу України, які особливості – про це у матеріалі Крим.Реалії.

«Винятковий випадок»: військовий стан та частина території – не завада?!

Відповідно до пункту 4 статті 7 російського закону про воєнний стан, «на території, на якій введено військовий стан, референдуми та вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування не проводяться».

Виняток – випадки, коли рішення про вибори приймається Центральною виборчою комісією РФ «за результатами консультацій з федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення та реалізації державної політики, нормативно-правового регулювання в галузі оборони, та федеральним органом виконавчої влади в галузі забезпечення безпеки, у порядку, що визначається федеральним законом». У цих випадках референдуми та вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування можуть проводитися як на всій території, на якій запроваджено військовий стан, так і на частині такої території.

Військовослужбовець терористичного угруповання «ЛНР» голосує під час псевдореферендуму про «приєднання» до Росії у військовій частині Луганська, Україна, 23 вересня 2022 року
Військовослужбовець терористичного угруповання «ЛНР» голосує під час псевдореферендуму про «приєднання» до Росії у військовій частині Луганська, Україна, 23 вересня 2022 року

Нововведення про «виключні випадки, погоджені з міноборони та ФСБ РФ», прийняті як зміни та доповнення окремим федеральним законом від 29 травня 2023 року – після подій вересня 2022 року та оголошення результатів фейкових референдумів «про приєднання нових регіонів до Росії».

Як і кого планують обирати?

У Москві вважають, що, «приєднавши чотири нових регіони» в адміністративних кордонах українських областей, Росія, хоч і не контролює їх повністю, все ж таки загалом збільшила своє населення на 6,2 млн осіб, а територію – на більш ніж 100 тисяч квадратних кілометрів. При цьому кордони виборчих округів на окупованих територіях в РФ визначили за «фактичною лінією бойового зіткнення» і станом на січень-квітень 2023 року. Вважається, що у «нових регіонах» відкрили свої відділення всі парламентські партії Росії.

10 вересня відбудуться вибори до «органів представницької та законодавчої влади нових регіонів»: у терористичних угрупованнях «ДНР» та «ЛНР» – у так звані «народні ради», а на частини окупованих Запорізької та Херсонської областей – до «законодавчих зборів». Обласні центри Запоріжжя та Херсон – залишаються під контролем України, тому відповідні «центральні органи» будуть сформовані у Мелітополі та Генічеську. Голосувати можна буде лише за партійними списками.

Враховуючи військовий стан, до Держдуми був внесений та розглядається законопроект, що дає «новим регіонам» особливі права щодо організації та проведення голосування. Місцева влада зможе дозволити громадянам «голосувати не лише за паспортом, а й за будь-яким документом, який засвідчує особу», а виборчкоми – утворювати екстериторіальні виборчі дільниці (за межами регіонів). Крім того, виборці матимуть змогу проголосувати за допомогою російської системи «Мобільний виборець».

Призначений Росією «Запорізький виборчком» нібито вже сформував перелік територіальних виборчкомів (ТВК) – 16, та затвердив наскрізну нумерацію дільниць. У «Херсонській області» станом на початок травня затверджено лише перелік та кількісний склад ТВК – 14. «ЛНР» також затвердила перелік своїх ТВК, їх буде 31. У «ДНР» затверджено 36 ТВК.

Портрети Дениса Пушиліна (л), ватажка угруповання «ДНР», що визнане в Україні терористичним, і Володимира Путіна, президента Росії, яку український парламент визнав державою-терористом. Окупована Дмитрівка на Донеччині, 12 грудня 2022 року
Портрети Дениса Пушиліна (л), ватажка угруповання «ДНР», що визнане в Україні терористичним, і Володимира Путіна, президента Росії, яку український парламент визнав державою-терористом. Окупована Дмитрівка на Донеччині, 12 грудня 2022 року

Так звані «російські виконавчі власті» частини окупованих Херсонської та Запорізької областей вже представлені у Російській Раді Федерації призначеними сенаторами. Терористичні угруповання «ДНР» та «ЛНР» , як вважають у Росії, змогли «сформувати» дві гілки влади – виконавчу та законодавчу, тому вони представлені двома сенаторами від кожної.

«Новим депутатам» буде представлено кандидатури, висунуті партіями і потім затверджені президентом Росії

Прогнозується, що у всіх «чотирьох суб’єктах» призначені Кремлем так звані «тимчасово виконуючі обов’язки» глави виступатимуть у класичній для російських губернаторів ролі «паровозів», очоливши на час виборчої кампанії списки «Єдиної Росії», після виборів вони відмовляться від мандатів. «Новообраним регіональним парламентам» потім доведеться проголосувати за главу регіону. Передбачається, що «новим депутатам» буде представлено кандидатури, висунуті партіями і потім затверджені президентом Росії.

Наступний етап – «обрання» депутатів Держдуми Росії від «нових регіонів».

«Кримська калька» для окупованого південного сходу України

Професор кафедри міжнародних відносин Національного авіаційного університету (Київ), політолог-міжнародник Максим Ялі заявив журналісту Крим.Реалії, що російська влада, безперечно, використовуватиме «кримську кальку» у процесі організації та проведення виборів на окупованому південному сході України, тим більше, що агресор має досвід проведення виборів на захопленому Донбасі.

Максим Ялі
Максим Ялі

«Навіть в умовах коронавірусної пандемії всі технології вже були апробовані не раз. Тут інше питання: чи дозволять ЗСУ провести їм ці вибори? Звичайно, це є певним маркером та реперною точкою для контрнаступу ЗСУ, які намагатимуться не допустити проведення виборів на якомога більшій території, деоккупуючи її. Наприклад, частини Херсонської чи Харківської областей, які були звільнені минулого року, можливо, якби ці території перебували під контролем Росії, там також були б спроби провести ці вибори. А так проводитимуть там, де дозволить ситуація – на тих територіях, які будуть під контролем окупаційних військ, вибори там проведуть. Звичайно, це все буде фіктивним: знімуть картинку кількох ділянок, як це у 2014 році зробили у Маріуполі під час створення так званої ДНР. З практичного погляду це не матиме жодного стосунку до справжніх виборів, але це буде спробою легітимації окупаційної влади та спробою закріпити окупацію за допомогою псевдо-анексії в принципі, як це було зроблено з Кримом після 2014 року», – вважає Максим Ялі.

«Кримські лекала лайт»: «полегшений варіант» для південного сходу України

Коментуючи події на прохання Крим.Реалії, експерт з питань тимчасово окупованих територій та економіки, співзасновник БО «Інститут чорноморських стратегічних досліджень» (Київ) Юрій Смелянський зазначив, що готовий погодитися з формулюванням «кримські лекали», але за умови додавання до нього слова « лайт» – полегшений варіант.

Юрій Смілянський
Юрій Смілянський

«У Росії об’ємне законодавство про вибори: федеральні закони, конституція, законодавство про референдум. Дві норми російського законодавства про вибори – заборонено балотуватись особам, які мають громадянство іншої країни. На сьогоднішній день виходить – громадянство «ворожої по відношенню до Москви країни». Але будь-який житель зазначених областей має громадянство України. Цей нюанс дозволяв говорити у 2016 році, що російська Держдума є нелегітимною, оскільки у виборах брали участь громадяни, які не мають такого права. Також у російському законодавстві прописано, що не лише ті особи, які мають друге громадянство, а й ті, що мають депозити, кредитні зобов’язання, працювали, отримували зарплату та інше в іноземних державах (не можуть голосувати – КР)», – зазначив експерт .

Юрій Смелянський наголосив, що політичні партії Росії, без яких вибори не проходять, до своїх списків включають людей, які згідно із законом не можуть бути обрані.

«От чому нелегітимним слід вважати весь склад Держдуми. Якщо партія включає тих, хто не має права, значить весь список нелегітимний. Це все окупанти повторюють і на інших окупованих територіях – вони насамперед закладають нелегітимність на майбутнє», – уточнив він.

Організований Росією та невизнаний Україною та більшістю країн світу «референдум» в окупованому Криму. Сімферополь, 16 березня 2014 року
Організований Росією та невизнаний Україною та більшістю країн світу «референдум» в окупованому Криму. Сімферополь, 16 березня 2014 року

Експерт провів практичне вивчення питання про наявність у так званих «нових регіонах» представництв російських партій. Він з’ясував, що представництва «Єдиної Росії» у Мелітополі, Генічеську, Донецьку та Луганську вказані на партійному сайті. Однак жодне з представництв не має конкретної адреси та контактної інформації, за рідкісним винятком, надається адреса електронної пошти. У «Справедливої Росії», за словами Юрія Смелянського, також на сайті зафіксовані регіональні відділення у «нових регіонах», але повністю відсутня будь-яка конкретна інформація, зокрема контактна.

«До речі, цікавий факт для Запорізької області – представництво «Справедливої Росії» розташоване на вулиці Богдана Хмельницького! Це справді смішно. А на сайтах КПРФ та «Комуністів Росії» взагалі відсутня інформація про присутність партії у «нових регіонах». Визначити, чи працюють ці представництва, неможливо. Йдеться про дві партії, які якимось чином нібито представлені, але з «кримськими лекалами» – понад 10 партій – немає жодного порівняння. Тепер хочуть провести вибори, щоб їх просто провести. Агресор зрозумів, що інших варіантів немає, але часу вже в нього теж не залишилося», – вважає співрозмовник Крим.Реалії.

Раніше у березні 2023 року російський донецький політолог Олексій Мухін прогнозува, що за підсумками «виборів» у регіональних парламентах виявляться колишні учасники «спеціальної військової операції» (СВО – так у Росії називають повномасштабне військове вторгнення в Україну, що триває з лютого 2022 року – КР) , а найбільшим їхнє представництво буде «в нових територіях». На цих територіях «відсоток жителів, які мають досвід участі у спецоперації, набагато вищий, ніж в інших регіонах Росії», і «якщо «Єдина Росія» за підсумком отримає там дві третини голосів, це буде прийнятним результатом».

За словами ж Юрія Смелянського, виборчі округи відповідно до теорії та практики «нарізаються» пропорційно до чисельності населення, а кількість виборців на окупованих територіях невідома і може бути встановлена виключно після проведення перепису населення.

Лінія фронту змінюється щороку!
Юрій Смілянський

«Цей перепис ніхто проводити не збирався, і це знову варіант «лайт». У Криму Росія провела перепис населення станом на 10 жовтня 2014 року, але дані щодо виборців використовувалися українські та навіть у 2016 році. Ми можемо говорити в такому разі, що під час виборів 2023 року на південному сході України окупанти також будуть апелювати до останніх даних України. Про реальну кількість виборців говорити не доводиться: скільки Росія вивезла, скільки вбила, скільки виїхало в решті решт? Ще одне питання, а яка територія? Адже лінія фронту змінюється щороку! Говорити про те, що виборчі округи чи виборчі дільниці буде сформовано, хай навіть відповідно до законодавства Росії, не доводиться. Більше того, це ще й протиправно. Все, що потрібно зробити з погляду підготовки до виборів, вони не зможуть провести та здійснити. У Криму вони розуміли, що всі дії нелегітимні, але проведенням виборів вони насамперед для міжнародної спільноти декларували – якби це «їхня територія, і вони проводять вибори». Більшого з цього вони витягнути не зможуть. А де до 10 вересня будуть перебувати ЗСУ, нам поки що не відомо. Окупанти врахували певною мірою результати своїх дій щодо організації та проведення виборів на окупованій території Криму, внаслідок яких самі створювали підстави для визнання обраних органів нелегітимними, і 10 вересня не стали проводити ще й вибори до Держдуми», – наголосив Юрій. Смелянський.

Проведені раніше у вересні 2022 року Росією на окупованих частинах територій Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей незаконні референдуми були засуджені міжнародною спільнотою та закрили для Росії будь-яку можливість переговорів з Україною.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

XS
SM
MD
LG