Доступність посилання

ТОП новини

Віталій Портников: Кримський трюк Володимира Путіна


Володимир Зеленський (л) і Володимир Путін на тлі мапи Криму. Колаж
Володимир Зеленський (л) і Володимир Путін на тлі мапи Криму. Колаж

Рубрика «Погляд», спеціально для Крим.Реалії

В інтерв'ю американському коментатору Такеру Карлсону російський президент заявив, що Захід має сам подбати про «збереження обличчя» – простіше кажучи, про визнання російського статусу окупованих українських територій. «Визнання територіальних реалій», як відомо, – улюблена політична тема Путіна.

Він, як і інші російські керівники, згадує про це визнання як про найважливішу умову закінчення війни за кожного зручного і незручного випадку. І, певна річ, в інтерв'ю Карлсону ця тема теж пролунала.

Може здатися дивним, що Володимир Путін так потребує міжнародного визнання анексії та дратується щоразу, коли переконується, що ніхто у світі не поспішає погоджуватися з «російським Кримом». Але це, певен, зовсім не дурість, а продумана політична тактика російського президента.

Інтерв'ю Володимира Путіна Такеру Карлсону було першим для західного ЗМІ від початку повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року
Інтерв'ю Володимира Путіна Такеру Карлсону було першим для західного ЗМІ від початку повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року

Думаю, Путін чудово розуміє, що якщо «заради закінчення війни» він змусить Україну та Захід визнати легітимність анексії, то на практиці це означатиме злам усього міжнародного порядку. Право сили остаточно візьме гору над міжнародним правом.

Ну, а сама Україна? Чи розуміють в Україні, що якщо навіть інші країни погодяться з анексією українських територій, то в результаті це призведе до серйозної суспільної фрустрації, до посилення впливу в суспільстві проросійських і популістських сил, які переконуватимуть співвітчизників, що тепер, коли навіть цивілізований світ визнав правоту Путіна, Україна має домовитися з Росією та уникнути нової війни. Така Україна, впевнений, стане державою-сателітом Росії, двері в майбутнє для неї будуть надійно заблоковані. Саме цього, гадаю, Путін і домагається.

Президент РФ Володимир Путін (п) і голова Конституційного суду РФ Валерій Зорькін розглядають мапу, нібито складену за французького короля Людовіка XIV. Москва, 23 травня 2023 року
Президент РФ Володимир Путін (п) і голова Конституційного суду РФ Валерій Зорькін розглядають мапу, нібито складену за французького короля Людовіка XIV. Москва, 23 травня 2023 року
Путін ніколи нічого не вигадує, він, схоже, лише переносить середньовічні практики російської політики у сучасність

Власне, нічого нового у цій політиці немає. Путін ніколи нічого не вигадує, він, схоже, лише переносить середньовічні практики російської політики у сучасність. Саме Кримське ханство було анексоване Російською імперією за тією ж програмою: спустошення, контроль над частиною території, перетворення на фактичний протекторат і ліквідація підтримки Османської імперії під маскою проголошення суверенітету, потім окупація та анексія.

Так, але знаєте, чого ще вперто домагалася Росія? Визнання. Визнання Османською імперією російського права на окупований Крим, що було підтверджено в Ясському мирному договорі, укладеному за підсумками багаторічної російсько-турецької війни. Домогтися від османів визнання Криму – це було найважливіше доручення, яке Катерина ІІ дала своєму фавориту Григорію Потьомкіну.

Пам'ятник російській імператриці Катерині ІІ, встановлений у Сімферополі в серпні 2016 року, за два роки після анексії Криму путінською Росією
Пам'ятник російській імператриці Катерині ІІ, встановлений у Сімферополі в серпні 2016 року, за два роки після анексії Криму путінською Росією
Коли Путін говорить про переговори та мир, думаю, не потрібно дивитися в його безбарвні очі

Схоже, зараз Путін просто намагається повторити цей старий трюк російської імператриці, але вже з Україною. Спустошення, контроль над частиною території, «нейтралітет» – тобто виключення підтримки Заходу, потім окупація та анексія.

Тому, коли Путін говорить про переговори та мир, думаю, не потрібно дивитися в його безбарвні очі.

Потрібно подивитися у підручник історії.

Віталій Портников, журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода та Крим.Реалії

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не обов’язково відображають позицію редакції

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Віталій Портников

    Київський журналіст, оглядач Радіо Свобода та Крим.Реалії. Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

     

XS
SM
MD
LG