Спеціально для Крим.Реалії
Регламентний комітет ПАРЄ вирішив звернутися до Венеціанської комісії за поясненням щодо того, чи можуть «депутати» Держдуми Росії від анексованого Криму бути членами делегації в Парламентській асамблеї.
Тим часом присутність цих депутатів у Страсбурзі є одним з важливих дипломатичних завдань Москви. Про це недвозначно сказав голова російської делегації в ПАРЄ, віцеспікер Держдуми Петро Толстой. В інтерв'ю RFI парламентарій підкреслив, що «якщо питання Криму буде дискутуватися на ПАРЄ, звичайно, і депутати, обрані від Криму, і сенатори можуть стати членами делегації та представити точку зору кримчан на те, що відбувається».
Якщо ПАРЄ капітулює перед Росією, з'явиться можливість провести «кримських депутатів» на міжнародну арену не з чорного ходу
У цьому висловлюванні все абсолютно прозоро. Плани Москви на участь російської делегації в ПАРЄ, упевнений, точно визначені. Російська сторона навіть не намагається обходити якісь гострі кути ‒ наприклад, пообіцяти просто запросити «колег» з окупованої території на дискусію про статус Криму або про порушення прав людини на півострові. Ні, як бачимо, головний намір Кремля ‒ ввести кримських «депутатів» і «сенаторів» (тобто прямих представників російської законодавчої та виконавчої влади півострова) до складу російської делегації і змусити колег з інших делегацій погодитися з фактичною легітимізацією окупації. І справді ‒ якщо скасували санкції ПАРЄ за Крим, то чому б з кримськими «депутатами» не познайомитися?
І це, думаю, саме те, заради чого російська делегація хотіла повернутися в ПАРЄ за умови повного скасування санкцій проти Росії, чому шантажувала організацію відмовою від участі в роботі сесій Асамблеї, несплатою членських внесків і навіть готовністю залишити Раду Європи. Упродовж усіх цих років західні парламентарі ставили запитання: чому їхні російські колеги не приїжджають до Страсбурга, не захищають свою позицію, не користуються можливостями трибуни Ради Європи? Це образа чи гордість? Чи нерозуміння важливості діалогу?
А це, впевнений, була ніяка не образа, а точний розрахунок. Якщо ПАРЄ капітулює перед Росією, якщо буде змінена сама процедура участі національної делегації в роботі ПАРЄ та її формування, то з'явиться можливість провести «кримських депутатів» на міжнародну арену вже не з чорного ходу ‒ як на численних «культурно-просвітницьких» заходах різних фондів і представництв ‒ а з парадного під'їзду. Провести через вхід для депутатів ПАРЄ. А тим, хто сумнівається, презирливо кинути, як це робить у своєму інтерв'ю Петро Толстой: «Не визнавати Крим російським ‒ це все одно, що не визнавати об'єднання Німеччини».
І ось після рішення Парламентської асамблеї про повернення російської делегації цей план почав здійснюватися. І залишається під питанням, чи зможе тепер зупинити російський натиск Венеціанська комісія.
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції