Доступність посилання

ТОП новини

«У Росії когнітивний дисонанс»: затримання танкера та перспективи захоплених моряків


Заступник офіційного представника генерального секретаря ООН Фархан Хак закликав Росію та Україну «утримуватися від поспішних дій та небезпечної риторики, а також повністю дотримуватися міжнародного права» у зв'язку із затриманням в порту Ізмаїла російського танкера Nika Spirit силами Служби безпеки України.

За інформацією СБУ, саме це судно, яке раніше називалося Neyma, брало участь у блокуванні та захопленні українських військових кораблів біля берегів Криму в листопаді 2018 року. Після затримання екіпаж російського танкера вирушив до Москви, оскільки в Україні їм не висунули звинувачень. В СБУ повідомили, що судно Neyma залишиться в Ізмаїлі як речовий доказ, готується рішення суду про арешт.

Голова комітету Державної Думи з міжнародних справ Леонід Слуцький написав у своєму Twitter, що «Україна на власну провокацію відповідає актом державного піратства», чинячи «неправомірний і незаконний тиск на слідство». Таким чином російська влада наполягає на тому, що спроба проходу українських військових кораблів через Керченську протоку в листопаді 2018 року була провокацією, і що захоплені моряки підлягають кримінальному переслідуванню в російському суді як «порушники державного кордону». При цьому інцидент із затриманням російського танкера стався через місяць після закінчення терміну з того моменту, як за рішенням Міжнародного трибуналу з морського права Росія була зобов'язана звільнити захоплені біля берегів Криму українські військові кораблі та їх екіпажі.

Російський політолог Андрій Окара вказує на відносно м'яку, на його думку, реакцію Кремля на затримання танкера.

Андрій Окара
Андрій Окара

Росія зараз перебуває в дуже складній ситуації через історію із захопленими українськими моряками
Андрій Окара

‒ Реакція російського керівництва була досить стриманою, всі емоції були випущені через провладних журналістів, які не відмовляли собі в можливості говорити, що це «акт державного тероризму», і таке інше. Але реакція Міністерства закордонних справ була досить вегетаріанською: «У Москві з'ясовують деталі події». Росія зараз перебуває в дуже складній ситуації через історію із захопленими українськими моряками. Рішення трибуналу ООН з морського права говорить, що їх треба випустити до початку розгляду по суті. Росія подібні речі ігнорує, але коли натикається на агресивну зустрічну реакцію, це викликає у чиновників і бюрократів певний когнітивний дисонанс. Коли на російську політичну волю є відповідна реакція, російським чиновникам доводиться поводитися обачніше.

Андрій Окара підкреслює, що українська сторона повелася несиметричним чином стосовно дій Росії.

‒ Російських моряків відіслали на батьківщину, ніхто їх не затримував і не висував звинувачень у нелегальному перетині державного кордону або в чомусь аналогічному. Це теж бентежить, тим більше, що ця історія потрапляє у фокус світової уваги як продовження історії із захопленими українськими моряками. Неадекватна та агресивна поведінка російської сторони, в усякому разі в особі МЗС, була б невірно витлумачена міжнародним товариством на шкоду інтересам Росії. Саме тому, на мій погляд, російські політики поводяться стримано. Російська громадська думка також перебуває в розгубленості, тому що, якби їх затримали, це було б вираження принципу «око за око». Але коли українська сторона поводиться несиметрично, це висловлення християнського підходу до вирішення складних етичних ситуацій.

Затримання російського корабля. Відео СБУ
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:42 0:00
Завантажити на комп'ютер

Андрій Окара вважає, що такий жест з української сторони, як «несподіваний прояв сили», може сприяти звільненню захоплених Росією моряків.

Адвокат захоплених Росією українських моряків Микола Полозов впевнений, що його підзахисні вже знають про подію з російським танкером.

Микола Полозов
Микола Полозов

Україна утримується від дій, які можуть зашкодити суперечці, і перебуває в більш вигідному світлі, ніж Росія
Микола Полозов

‒ Поки ми не знаємо їхньої реакції, тому що є серйозні проблеми з їх відвідуванням в СІЗО «Лефортово». Це можливо тільки за заздалегідь узгодженим графіком, не більше двох разів на місяць. З огляду на те, що все-таки йде переговорний процес між Росією та Україною щодо звільнення українських моряків, що омбудсмен Людмила Денісова надіслала до МЗС Росії клопотання про особисте поручительство, яке потім було направлене до Слідчого управління ФСБ, ми очікуємо, що там все-таки мають ухвалити якесь процесуальне рішення щодо цього клопотання. Або його задовольнять, і тоді можна буде говорити про виконання Росією наказу Міжнародного трибуналу, або не задовольнять, і тоді кримінальна справа продовжиться. Україна ж утримується від дій, які можуть зашкодити суперечці, і перебуває в більш вигідному світлі, ніж Росія.

На думку Миколи Полозова, затримання в Ізмаїлі російських моряків «було б катастрофічним для цієї справи» і могло сильно вплинути на позитивне вирішення питання про звільнення українських моряків.

Аргумент про тиск на слідство не має сенсу, тому що ніякого слідства вже немає
Микола Полозов

‒ А щодо слів пана Слуцького, то він не дуже добре поінформований про перебіг справи у Слідчому управлінні ФСБ. Попереднє розслідування завершене, останнє повідомлення було підписане в понеділок, відповідно, тиснути на слідство марно. Всі докази зібрані й процесуально закріплені, ми перейшли до наступного етапу ‒ ознайомлення з матеріалами кримінальної справи. Так що аргумент про тиск на слідство не має сенсу, тому що ніякого слідства вже немає.

Військово-морський експерт, оглядач Defense Express Володимир Заблоцький не бачить нічого дивного в тому, що танкер, який блокував українські судна в Керченській протоці, зайшов в український порт.

Володимир Заблоцький
Володимир Заблоцький

Росія ніколи не відрізнялася особливою схильністю до порядку, послідовності
Володимир Заблоцький

‒ Дивного тут нічого немає, Росія ніколи не відрізнялася особливою схильністю до порядку, послідовності й такого іншого. Судно змінило назву, але автоматичний код у нього залишився колишній. Тому його швидко впізнали й на найвищому рівні ухвалили рішення затримати, вилучити документи. Команду відпустили, тому що вона не брала участь у всьому цьому ‒ нашій стороні потрібні документи, перш за все, вахтовий журнал, де описується все, що відбувається з судном, де воно перебувало кожен день з ранку до вечора. Цей документ покаже, за чиїм наказом танкер був поставлений впоперек Керченської протоки 25 листопада 2018 року. Він же не сам туди пішов ‒ напевно, надійшла команда. Все це має бути вказане. Росія явно прогавила цю ситуацію, а ми нею скористалися. Тепер вони можуть говорити все що завгодно, лякати й тупотіти ногами. Воювати вони від цього не почнуть.

Довідка: Служба безпеки України спільно з військовою прокуратурою 25 липня в порту Ізмаїл затримали російський танкер Nika Spirit (Neyma), який блокував українські військові кораблі «Нікополь», «Бердянськ» та «Яни Капу» у Керченській протоці. У російському МЗС повідомили, що «з'ясовують обставини» затримання танкера «для ухвалення адекватних заходів».

(Текст підготував Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Олена Ремовська

    Ведуча програм Радіо Крим.Реалії з 2018 року. До цього – кореспондент, редактор і ведуча на Радіо Свобода. Зокрема, брала участь у запуску проекту Радіо Донбасс.Реалії. Автор книги «Говорить Радіо Свобода: iсторія української редакції» (2014). Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG