Підконтрольна Росії кримська влада упродовж майже трьох років обіцяє відновити грязелікарню на озері Мойнаки під Євпаторією. До проєкту намагаються залучити інвесторів, обіцяючи за кошти російської федеральної цільової програми підготувати їм усю інфраструктуру. Але поки охочих узятися за держзамовлення не знайшлося. Другий місяць чиновники шукають підрядника для будівництва напірного колектора вздовж озера майже за 1 мільярд рублів. Але конкурси завершуються нічим. Що це означає, з'ясовували Крим.Реалії.
Грязелікувальний комплекс «Мойнаки» був заснований позаминулого століття ‒ в 1887 році. Тут ще до воєн і революцій ропою та озерною гряззю лікували безліч захворювань за низкою медичних напрямків: від нервової системи до опорно-рухового апарату. Після розпаду Радянського Союзу грязелікарня припинила роботу й за майже три десятки років прийшла в запустіння.
У різні роки її намагалися віддати інвесторам для відновлення. Але щоразу проти цього виступали місцеві жителі, які бояться втратити озеро в результаті забудови рекреаційної зони навколо нього.
Останніми роками ідею відновлення грязелікарні просуває підконтрольна Росії влада Євпаторії. Незважаючи на протести минулих років, цю ідею внесли до російської федеральної цільової програми соціально-економічного розвитку Криму до 2022 року. У програмі під її реалізацію виділяють понад 1 мільярд рублів. Чиновники спробували освоїти ці кошти в листопаді та грудні, але цього зробити не вдалося.
Колектор без підрядника
На початку грудня в російському уряді Криму провели тендер на будівельно-монтажні роботи зі зведення напірного колектора вздовж озера Мойнаки в межах проєкту «Золоте кільце здоров'я» в Євпаторії.
Витратити на нього планували майже 1 мільярд рублів.
Згідно з документацією, колектор мав розташовуватися праворуч від розвилки автодоріг Євпаторія ‒ село Уютне та Євпаторія ‒ селище Заозерне. Проєктом передбачається будівництво до вересня 2021 року каналізаційної насосної станції, яка має обробляти майже шість тисяч квадратних метрів відходів на годину, і двох ниток каналізаційної напірної мережі протяжністю майже вісім кілометрів.
«Спорудження колектора насосної станції дозволить забезпечити централізоване водовідведення міста та прилеглих населених пунктів, ліквідувати викид стоків у прибережній водоохоронній зоні озера, знизити витрати матеріальних та енергетичних ресурсів на водовідведення», ‒ йдеться у тендерній документації.
Але в підсумку на конкурс не надійшло жодної заявки і він був визнаний таким, що не відбувся.
«Завдання номер один ‒ залучити інвесторів»
Джерелом фінансування цього пункту проєкту «Золоте кільце здоров'я» вказаний кримський бюджет, зокрема, дотації за програмою соціально-економічного розвитку Криму до 2022 року. Таким чином кримські чиновники хочуть підготувати інфраструктуру для майбутніх інвесторів, які поки цікавляться тільки можливістю забудови узбережжя грязелікувального озера, проти чого виступають місцеві жителі.
Проєкт «Золоте кільце здоров'я» був затверджений російською адміністрацією Євпаторії ще в 2016 році. А в 2018 році його презентував на російському Ялтинському міжнародному економічному форумі тоді ще голова адміністрації міста Андрій Філонов. Згідно з його презентацією, у комплексі з лікувальною інфраструктурою значиться масштабна забудова узбережжя Мойнаки. Зокрема, там хочуть збудувати спортивно-розважальний комплекс, комплекс ігрових видів спорту, гімнастики та єдиноборств, велоспортивний комплекс, реабілітаційний центр та готель.
Ми хочемо повернути Євпаторії статус всеросійської дитячої оздоровниці, як це було в Радянському СоюзіАндрій Філонов
«Сьогодні завдання номер один ‒ залучити інвесторів на територію 65 гектарів. Євпаторія завжди була кластером дитячого відпочинку та оздоровлення. І ми хочемо повернути їй статус всеросійської дитячої оздоровниці, як це було в Радянському Союзі. За допомогою федеральної цільової програми ми оновлюємо та будуємо всю інженерну інфраструктуру ‒ мережі водопостачання, каналізації, кілька рекреаційних об'єктів. Наступне завдання ‒ залучити приватні інвестиції», ‒ говорив Андрій Філонов.
Провал тендера в межах проєкту будівництва напірного колектора вздовж озера означає, що підготовка інфраструктури для інвесторів відкладається на невизначений термін. Місцеві жителі, які багато років протестують проти забудови узбережжя Мойнаки, розцінюють це як «добру новину, хоч і не надовго».
У Мойнаки в тому вигляді, в якому воно зараз є, навряд чи комусь цікаво вкладати кошти. Але якщо є чиїсь великі інтереси забудувати цю територію, то її забудують, незважаючи на протести людей
«Ми розуміємо, що в Мойнаки в тому вигляді, в якому воно зараз є, навряд чи комусь цікаво вкладати кошти. Але якщо є чиїсь великі інтереси забудувати цю територію, то її забудують, незважаючи на протести людей. Тому зараз можна хіба що радіти, що хоча б через формальні причини цей процес буде відкладений. Але треба розуміти, що ця радість не надовго, тому що планів на озеро ніхто не скасовував», ‒ сказав Крим.Реалії один з учасників колишньої ініціативної групи проти забудови озера Мойнаки, який побажав не називати свого імені. За його словами, ще до російської анексії Криму він у складі ще десятка активних євпаторійців домігся згортання аналогічного проєкту забудови озера.
Мойнаки: сім років «порятунку»
Аналогічний проєкт із такою ж назвою ‒ «Золоте кільце здоров'я» ‒ для Мойнаки в Криму ініціювали ще в 2012 році. Тоді влада Євпаторії хотіла передати землю уздовж озера під житлову забудову. Окрім того, там планували організувати спортивно-оздоровчу зону зі спа-центром, біговими та велосипедними доріжками.
У зв'язку з цим у Євпаторії з'явилася ініціативна група з порятунку озера Мойнаки. Місцеві жителі пояснювали, що для будівництва в рекреаційній зоні доведеться змінити цільове призначення землі поблизу лікувального озера. А в такому випадку, зазначали вони, будівництвом котеджів там справа не закінчиться.
У березні 2012 року більшість учасників громадських слухань із питання забудови берегів озера Мойнаки в Євпаторії висловилися проти будівництва багатоповерхівок поблизу озера і зажадали провести там екологічні заходи для збереження озера. Активістів підтримав тодішній прем'єр-міністр АРК Анатолій Могильов, який оголосив, що «на березі озера Мойнаки ніхто нічого не будуватиме». Після цього проєкт згорнули.
Однак після 2014 року підконтрольна Росії кримська влада знову взялася за цю ідею. Євпаторійська влада запропонувала відновити грязелікарню на озері Мойнаки, яка руйнується після закриття в пострадянський період.
Спочатку в адміністрації міста оцінили проєкт у 700 мільйонів рублів і пообіцяли, що нову лікарню можна буде збудувати заново вже в 2017 році. Але проєкт тоді не пройшов російську експертизу.
Водночас землею вздовж озера зацікавився не названий чиновниками інвестор, який запропонував замість грязелікарні збудувати термальний комплекс. Цю ідею підтримував Андрій Філонов (зараз він вже не є головою адміністрації міста). Але місцеві жителі знову занепокоїлися. В інтерв'ю Крим.Реалії вони сказали: бояться, що майбутній комплекс назавжди закриє їм дорогу до озера.
Будівництво в межах інвестпроєкту було заплановане на 2018 рік. Але й ці плани не здійснилися.
Наразі водолікарня продовжує залишатися в первісному вигляді, а територія уздовж неї поступово стає парковкою.
«Озеро Мойнаки, з його знаменитою грязелікарнею ‒ колишня гордість Євпаторії ‒ тепер перебуває в суцільному запустінні, а прилегла до озера територія, колись вкрита реліктовим чагарником і деревами, поступово перетворюється на одну суцільну стоянку особистого автотранспорту», ‒ розповідав Крим.Реалії євпаторійський активіст Володимир Бобришев.
Пошуки інвесторів для розвитку цієї території поки не мають успіху. На інфраструктурні бюджетні підряди виконавці теж не поспішають, навіть за великі суми.