Українські та міжнародні правозахисні організації заявили про те, що виключення адвоката Еміля Курбедінова з «Кримської центральної колегії адвокатів» неприйнятне. Цього вимагає Міністерство юстиції Росії.
Правозахисна організація Front Line Defenders випустила відозву до влади Росії про припинення тиску на адвоката. Організація вимагає від Росії не виключати Еміля Курбедінова з «Кримської колегії адвокатів». Негайно припинити всі подальші форми судового переслідування відносно Еміля Курбедінова, дотримуватися міжнародних зобов'язань у галузі прав людини, покладених на Росію, поряд з Основними принципами ООН щодо ролі юристів. Поважати незалежність адвокатів у вільній практиці, не вдаватися до судових або адміністративних переслідувань їх, не наражати на небезпеку позбавлення їх засобів до існування. Гарантувати за будь-яких обставин, що всі правозахисники в Криму можуть здійснювати свою законну правозахисну діяльність, не боячись репресій і без будь-яких обмежень.
Front Line Defenders (Міжнародний фонд захисту правозахисників) ‒ це ірландська організація, заснована в 2001 році в Дубліні для захисту правозахисників, які піддаються ризику. Еміль Курбедінов ‒ лауреат премії Front Line Defenders 2017 року, якою нагороджують правозахисників, які працюють у небезпеці.
Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch також виступила на захист адвоката Еміля Курбедінова.
«Не багато адвокатів, які працюють з правозахисною тематикою, мають достатньо відваги працювати в Криму. Недавній лист від Мін'юсту Росії кримському адвокату Емілю Курбедінову, що ставить під загрозу його професію, ‒ ще одне сумне нагадування, що російська влада не має наміру відступати», ‒ йдеться в заяві організації.
Українські правозахисники в спільній заяві, оприлюдненій 10 січня, просять світове товариство запровадити персональні санкції за переслідування кримських адвокатів, зокрема Еміля Курбедінова, та активістів «Кримської солідарності».
Припис Мін'юсту Росії щодо адвоката Курбедінова викликав стурбованість в активістів громадського об'єднання «Кримська солідарність».
На думку активістки об'єднання та дружини політв'язня Кремля Фатми Ісмаїлової, усі акти тиску на Курбедінова ‒ це взаємопов'язана система, щоб змусити його перестати озвучувати порушення прав людини в Криму на міжнародних майданчиках.
«Хтось» дуже не хоче, щоб про несправедливість, яку чинять над кримськотатарським народом, дізнався весь світФатма Ісмаїлова
«Тиск на адвоката Курбедінова Еміля посилюється й доходить до абсурдності, адже Еміль ‒ це людина з великої літери, з добрим серцем, професіонал своєї справи та спрагла справедливості людина. Тиск із боку силовиків на нього вже триває значний час... Це й обшук у його будинку ‒ без його присутності, адмінарешт за публікацію 7-8 річної давності. Це винесення застереження про нібито можливі з його боку протиправні дії. Це ще один адмінарешт за ту ж статтю, це і вибиті невідомою людиною вікна офісу колегії адвокатів, у якому працює Еміль. На мій погляд, ці дії пов'язані між собою. І це тому, що «хтось» дуже не хоче, щоб про несправедливість, яку чинять над кримськотатарським народом, над мусульманами Криму, дізнався весь світ», ‒ розповіла Крим.Реалії активістка.
Вона зазначає, що переслідування Курбедінова ‒ це послання також іншим адвокатам, які займаються політичними справами.
Еміль займається справами політично мотивованими ‒ це одна з основних причин тиску на ньогоФатма Ісмаїлова
«Саме з 2014 року, коли Крим став під Росією, почалися обшуки в будинках кримських татар, неправдиві звинувачення на адресу нашого народу і вішання ярликів на мусульман у вигляді «терористів» та «екстремістів» ‒ на людей, які такими не є. Еміль займався і до цього дня займається справами політично мотивованими ‒ це, на мій погляд, одна з основних причин тиску на нього. Але також це нехороша тенденція неправомірності з боку правоохоронних органів, бо тягне за собою послання всім адвокатам, які ведуть такі ж справи, як і Еміль Курбедінов», ‒ зазначила активістка.
Вона підкреслює, що тиск на Курбедінова багато хто сприймає як тиск на весь кримськотатарський народ.
Кримськотатарський народ ніколи не змириться з несправедливістю та пригніченням, ми не терористи й не екстремістиФатма Ісмаїлова
«Тиск на Еміля ‒ це тиск на весь народ, на всіх нас. Людина, яку торкнулася несправедливість, прекрасно зрозуміє ці почуття. Будь-який тиск ‒ обшук, арешт, застереження ‒ це тиск на весь народ. Кримськотатарський народ ніколи не змириться з несправедливістю та пригніченням, ми не терористи й не екстремісти. Кримські татари ‒ згуртовані й доброзичливі. І багатовікова історія лише підтверджує це. Хочеться висловити слова підтримки Курбедінову ‒ чудовому адвокату та просто хорошій людині. Еміль аг'а ‒ Ви наш народний захисник! Ви ‒ наш герой!» ‒ сказала активістка.
Активістка об'єднання «Кримська солідарність» і мати двох політв'язнів Кремля Діляра Абдуллаєва впевнена, що вслід за переслідуванням Курбедінова почнеться переслідування його колег.
Тиск, звичайно, триватиме й на Еміля, й на інших адвокатів. Вони в «чорному списку»Діляра Абдуллаєва
«Думаю, режим дає збій, ви так не вважаєте? Якщо бояться сильних і активних, якщо садять за інакомислення, якщо хочуть залякати народ, якщо переслідують неугодних ‒ значить бояться, а раз бояться ‒ значить режим дає збій! Переслідування Еміля ‒ це політика! Це переслідування неугодних адвокатів. Це сигнал залякування всіх адвокатів, щоб ніхто не займався політично мотивованими кримінальними справами, справами тих, хто піддався політичним репресіям. Це перешкода їхній професійній адвокатській діяльності. Тиск, звичайно, триватиме й на Еміля, й на інших адвокатів. Вони в «чорному списку». На багатьох впливатимуть психологічно, відмовлятимуть, щоб не ускладнювали собі життя, будуть погрози, будуть залякування. Проти Еміля Курбедінова російські ЗМІ ведуть пропаганду неправдивою інформацією. Такі як Еміль, які протистоять слідству і суду, їм неугодні», ‒ сказала активістка.
На її думку, завдання переслідувачів Курбедінова ‒ не просто позбавити його можливості захищати людей у суді, але й залишити Крим.
Еміль для них ‒ головний біль. Їм потрібно залякати його й змусити покинути Крим, щоб творити судове свавілляДіляра Абдуллаєва
«Думаю, що Еміль може втратити ліцензію і не практикувати навіть у цивільних справах. Суди та прокуратура зі слідством заодно. Судді давно не керуються законом і совістю при оцінці доказів. Слідчий-прокурор-суд виступають єдиним фронтом. Суди перетворилися на «захисників» держобвинувачення та слідства, і в цій ситуації незалежність суду звучить як казка. Їх влаштовують покірні та безмовні адвокати. Еміль для них ‒ головний біль. Їм потрібно залякати його й змусити покинути Крим, щоб творити судове свавілля. Незалежних судів у Криму немає. Суди показали свою слабкість. Кожне слово чиновників вищого рангу вони сприймають як керівництво до дії», ‒ говорить активістка.
На думку кримськотатарського активіста Марлена Мустафаєва, переслідувачі Еміля Курбедінова хочуть зробити його ситуацію показовою для інших, щоб залякати його колег.
«На мій погляд, притягнення Еміля Курбедінова до адміністративної відповідальності (вперше ‒ 2017 року, вдруге ‒ 2018 року), застереження прокуратури, обшук у нього вдома та в офісі, вибите скло в офісі й припис Мін'юсту від 18 грудня 2018 року пов'язані між собою та мають одну мету. У Росії так звані законопроекти щодо боротьби з тероризмом та екстремізмом переважно використовуються як важіль здійснення тиску на людей, які мають іншу точку зору на події чи проблеми.
Це посил адвокатам, правозахисникам і громадським, які залишилися і беруться за такі справиМарлен Мустафаєв
Я думаю, що новий виток тиску на Еміля Курбедінова, по-перше, пов'язаний із тим, що він веде політично мотивовані справи. Це удар по ньому, послання усім адвокатам, правозахисникам і громадським активістам, які залишилися (в Криму) і беруться за такі (політичні) справи, будучи рупором в інформаційному супроводі та висвітленні цих справ.
По-друге, ситуація, пов'язана з Курбедіновим, має показовий характер у боротьбі з інакомисленням кримських татар. З одного боку, щоб народ був постійно в стані страху, з іншого ‒ щоб показати адвокатам з-поміж кримських татар, що їх чекає, якщо вони візьмуться захищати інтереси своїх побратимів у судах і міжнародних інстанціях», ‒ сказав Крим.Реалії активіст.
Він зазначає, що у відповідь на всі переслідування кримськотатарський народ реагує ще більшою взаємопідтримкою.
«Насамкінець хотілося б зазначити те, що будь-який обшук, арешт, вирок і тиск народ сприймає не як щодо окремої особистості, а як щодо всього народу. Я це відчув на своєму прикладі. Ту підтримку й солідарність, яку надає народ у важкі хвилини, складно переоцінити, і саме вона дає сили протистояти беззаконню, не зламатися, не піддатися страху. Наша сила ‒ в єдності, що ґрунтується на ісламській ідентичності кримськотатарського народу та підтверджується його багаторічною історією», ‒ зазначив активіст.
Сам Курбедінов також вважає, що припис Міністерства юстиції Росії про виключення його з «Кримської центральної колегії адвокатів» ‒ це тиск на нього та інших членів колегії у зв'язку з професійною діяльністю.