Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Раз «Тунець», два «Тунець». Які російські морські цілі знищені біля селища Чорноморське в анексованому РФ Криму


БПЛА MAGURA V5
БПЛА MAGURA V5

Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомило про успішне ураження морських цілей в акваторії біля селища Чорноморське в анексованому РФ Криму. У тому, які це були цілі, а також як українські морські дрони проривають загородження в бухтах, розбиралися Крим.Реалії.

Перші вибухи мешканці селища Чорноморське на північно-західному березі Криму почули близько другої години ночі 9 серпня. Також було чути стрілянину з великокаліберних гармат.

У селі Красносільське вибуховою хвилею з боку Чорноморського у деяких будинках вибило вікна, повідомив телеграм-канал «Крымский ветер»з посиланням на отриману від передплатників інформацію. Пізніше телеграм-канал опублікував відео потужного вибуху в морській акваторії біля селища. Проросійські телеграм-канали з Криму повідомляли про атаку українських морських дронів.

Телеграм-канал «Крымский ветер» уточнив час – дрон вибухнув о 01.58. При цьому не було зрозуміло, стався вибух при контакті з ціллю або морський безекіпажний катер (БЕК) знищили російські військовослужбовці, що обороняють бухту Вузька.

Кореспондент Крим.Реалії повідомляв, що вночі 9 серпня у Чорноморському лунали вибухи. Місцеві жителі стверджують, що все відбувалося в районі лиману і що за атаки нібито потонули 4 кораблі.

У російських моніторингових каналах заявляли про нібито збиті БПЛА і знищений морський дрон, проте підтверджень цим повідомленням не було.

Міністерство оборони Росії заявило, що над Кримом нібито було збито п'ятьох безпілотників, ще вісім – над Чорним морем. В акваторії Чорного моря нібито було знищено семеро безекіпажних катерів.

Надвечір 9 серпня глава російської адміністрації Чорноморського району Криму Олександр Дудінов заявив про закриття центральної частини пляжу в селищі.

«Наразі проводяться роботи з обстеження бухти Вузької. З метою безпеки частину центрального пляжу у селищі Чорноморське (від Рандеву та до вулиці Агафонова) закрито для відвідування», – йдеться у повідомленні.

На ранок 10 серпня в селищі закрили вже всі пляжі, повідомив кореспондент Крим.Реалії з посиланням на інформацію в місцевих чатах. Разом з інформацією поширюється фото постанови про закриття пляжів, підписаної заступником голови підконтрольної Росії адміністрації Чорноморської селищної ради Іриною Бейтуллаєвою. Підтвердити справжність зафіксованого на фото документа неможливо.

Фото (його достовірність поки що підтвердити не вдалося) розпорядження про закриття пляжів у Чорноморському
Фото (його достовірність поки що підтвердити не вдалося) розпорядження про закриття пляжів у Чорноморському

Телеграм-канал «Крымский ветер» опубликував фото пляжу в селищі Чорноморське. На знімку видно табличку про заборону входу на пляж, але місцеві жителі даного обмеження не дотримуються – біля моря видно відпочиваючих.

Вранці 10 серпня Головне управління розвідки Міністерства оборони України заявило про знищення російського катера в анексованому Криму в ніч проти 9 серпня.

Повідомляється, що в ніч з 8 на 9 серпня 2024 поблизу Чорноморського спецпідрозділ ГУР за допомогою ударного морського дрона MAGURA V5 знищив швидкісний катер «Тунець». На підтвердження повідомлення відомство опублікувало відео.

Також стверджується, що в результаті операції пошкодження отримали ще три російські плавзасоби. Їх тип встановлюється. У ГУР зазначили, що росіяни в Криму використовували катери на кшталт «Тунець» для патрулювання акваторії та логістики.

Телеграм-канал «Крымский ветер» з посиланням на інформацію від підписників повідомив, що одне з суден, яке було підбито під час атаки в ніч з 8 на 9 серпня, це катер місцевого жителя. Підтвердити цю інформацію неможливо.

Раз «Тунець», два «Тунець»

Російські катери на кшталт «Тунця» ГУР МО України знищує вже не вперше. Аналогічна операція була проведена в ніч проти 30 травня – також у районі селища Чорноморське у Криму.

Про поразку двох російських транспортно-десантних катерів заявило Головне управління розвідки Міноборони України, назвавши операцію «Тунець по-кримськи». В операції спецпідрозділу Group 13 брали участь ударні морські дрони Magura V5.

«З метою знешкодження ударних морських дронів на підході до бухти. -27. /29 та Мі-8. Також загарбники хаотично застосовували стрілецьку зброю та 30 мм гармати», – повідомляло ГУР.

Українська влада заявила, що в результаті удару було знищено двох російських швидкісних транспортно-десантних КС-701 «Тунець». На оприлюдненому відео показано процес ураження катерів. Міністерство оборони РФ втрат традиційно не підтверджувало.

Крім того, ЗСУ уразили катери КС-701 «Тунець» у вересні минулого року, тоді у північно-західній частині Чорного моря було знищено два такі судна. Перше – 3 вересня при десантуванні противника на окупованій території України. Ще один катер «Тунець» був уражений 13 вересня 2023 року. Про подробиці операції не повідомлялося.

Катер КС-701 «Тунец» в Севастопольской бухте. Крым, архивное фото
Катер КС-701 «Тунець». Ілюстративне фото

На виробництві дизельних катерів із алюмінієвим корпусом «КС-701» спеціалізується судномеханічний завод у російській Костромі. Їх використовують як російські силовики для відповідних операцій, і заможні росіяни для риболовлі. Вартість судна становить 6,9 млн рублів. Катер довжиною 8,1 метра та шириною 2,5 метра має алюмінієвий корпус, повну водотоннажність 3,9 тонни та максимальну швидкість 85 км/год. Судно керується екіпажем із однієї людини, на борт може взяти до шести пасажирів.

У виробництві катерів використовується іноземне устаткування. Є модифікації з дизельним двигуном Volvo Penta D3-190, а також водометний, із 6-циліндровим австрійським дизелем Steyr Marine (250 к.с.), що працює на водомет фінської фірми Alamarine Jet.

Для Чорноморського флоту РФ з 2012 року було збудовано 19 катерів КС-701 «Тунець». Такі катери також використовують прикордонники та МНС РФ.

Бонові загородження для ЗСУ не перешкода

Вже щонайменше півтора року всі бухти, в яких базуються російські кораблі та катери, прикриті боновими загородженнями. Це фактично визнання бойових можливостей українських морських дронів. Але останнім часом бони для ЗСУ – не перешкода.

6 червня було завдано удару по російському рейдовому буксиру проекту 498 «Сатурн» або «Протей».

«В результаті операції в акваторії озера Панське чергове судно російських загарбників знищено», – повідомили в ГУР.

Там додали, що удару було завдано після «успішного прориву лінії оборонних загороджень у чорноморській акваторії», і опублікували відповідне відео.

Також швидкохідні безекіпажні катери змогли прорватися до бухти через один ряд бонових загороджень 29 жовтня 2022 року. За даними розвідки, українським дронам вдалося подолати оборону порту Севастополя і вразити не менше трьох кораблів, у тому числі виконуючий обов'язки флагмана Чорноморського флоту РФ фрегат «Адмирал Макаров» та морський тральщик «Иван Голубец». Ще один прорив у Севастопольську бухту було здійснено 22 березня 2023 року – вже через дві лінії бонових загороджень.

У 2023 році бонові загородження були встановлені в портах Феодосії, Керчі, Новоросійська, бухті Вузька (селище Чорноморське) та на озері Донузлав. З 2022 року бонові загородження фіксувалися біля Керченського мосту.

За словами глави української розвідки Кирила Буданова, подібні перепони ускладнять роботу українських безпілотників, однак не унеможливлять її.

Кирилл Буданов
Кирило Буданов

«Севастопольська бухта обгороджена дуже серйозно. Так, це ускладнить роботу, однозначно ускладнить. Але не робить нереальним... Знову ж таки приклад фрегата того ж «Эссен». Бонові загородження пройшли. І що далі?» – зазначив раніше Буданов в інтерв'ю Крим.Реалії.

Поки подробиць про прорив бонових загорож у бухті Вузька немає. Можливо, вони будуть згодом.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

  • 16x9 Image

    Сергій Коваль

    Севастопольський журналіст, військовий експерт. Співпрацює з Крим.Реалії з 2017 року. З міркувань безпеки публікується під псевдонімом.

XS
SM
MD
LG