Доступність посилання

ТОП новини

Ціни та корупція: які проблеми турбують кримчан


Рублі, ілюстративне фото
Рублі, ілюстративне фото

Кількість росіян, стурбованих високим рівнем корупції, подвоїлася з 2016 року й досягла 41% населення, це випливає з опитування російської соціологічної служби «Левада-центр». На думку експертів, стурбованість цим явищем свідчить про те, що громадяни перестають вірити в ефективність влади.

Найгострішими проблемами громадяни вважають зростання цін ‒ 62% опитаних, а також бідність і зубожіння населення ‒ 44%. Тільки кожного четвертого респондента, тобто 28%, хвилює економічна криза, поганий стан промисловості та сільського господарства. Серед найменш важливих для росіян проблем «Левада-Центр» називає обмеження громадянських прав і свобод, яке хвилює тільки 6% опитаних.

Керівник відділу вивчення прибутків та споживання «Левада-Центру» Марина Красильникова розмірковує, про що можуть свідчити такі результати.

Росіяни не вважають соціально-економічну політику керівництва країни ефективною
Марина Красильникова

‒ Уже багато років ми традиційно раз на рік запитуємо у людей, які суспільні проблеми турбують їх найбільше. Ієрархія проблем упродовж останнього десятиліття практично не змінюється. На першому місці завжди стоїть рівень життя: зростання цін, бідність, зубожіння більшості населення. Друга за важливістю ‒ корупція та хабарництво, і в різні періоди часу проблему називають не менше чверті опитаних, а в останньому лютневому опитуванні її згадали 40% населення. З моєї точки зору, такий високий рівень відображає стурбованість людей, що влада погано звертає увагу на нагальні проблеми більшості населення. Це пряме відображення того, що люди не вважають соціально-економічну політику керівництва країни ефективною.

Кримський історик і політолог Дмитро Омельчук вважає, що проблеми росіян повною мірою стосуються жителів півострова.

У Сімферополі мікрокредитних організацій скоро буде більше, аніж аптек
Дмитро Омельчук

‒ Зростання цін стовідсотково переноситься на Крим, оскільки це, напевно, найбільше розчарування кримчан за останні роки. Наприкінці 1980-х ‒ початку 1990-их йшлося про те, що нібито тільки ледачі можуть бути бідними, що в цій економіці кожен, хто намагається, може забезпечити собі гідний рівень життя. Минуло стільки років, і виявилося, що це зовсім не так. Я б ще звернув увагу на те, що показник зубожіння населення ‒ це зростання кількості мікрокредітних організацій, тобто тих, які дають гроші до зарплати. Звичайні кредити беруть люди, які працюють, намагаються розвинутися, а мікрокредити ‒ ті, кому дійсно не вистачає до зарплати. Це страшна річ ‒ у людей немає ніяких накопичень, резервів. Судячи з російських відомостей, ця цифра все росте й росте. У Сімферополі мікрокредитних організацій скоро буде більше, аніж аптек.

Дмитро Омельчук зазначає, що корупція стала звичною частиною кримського життя.

‒ Може, парадоксально звучатиме, але всі вже настільки звикли до того, що хапають чергового чиновника й садять, що склалася думка, що всі, хто нами править, так чи інакше зав'язані на корупції. І наших місцевих, і приїжджих прихоплюють. Як не сумно це говорити, мабуть, склалася думка, що це неминуче зло, з яким хоч скільки борись, перемоги все одно не буде. Люди якось змирилися й адаптуються під умови, можливо, цим її заохочуючи.

У Криму наприкінці 2018 року начальник відділу з нагляду за виконанням законодавства щодо протидії корупції російської прокуратури Криму Динара Каюмова в ефірі «Первого крымского» розповіла, що співробітники відомства виявили майже 1000 порушень корупційної спрямованості та вжили понад 400 заходів прокурорського реагування. Понад 300 осіб притягнули до дисциплінарної відповідальності ‒ зокрема двох чиновників звільнили у зв'язку із втратою довіри. Загалом за цими фактами порушено близько 30 кримінальних справ.

Громадський активіст у Криму, голова «Кримського антикорупційного комітету» Ілля Большедворов вважає, що на корупцію люди звертають увагу, коли їм самим доводиться важко.

Коли держава починає чинити податковий тиск на людей, всі починають звертати увагу на те, як живуть представники влади, більше турбує питання корупції
Ілля Большедворов

‒ Людей не турбує, коли там щось крадуть або хтось живе краще, аніж вони, якщо вони самі живуть добре. А коли держава починає чинити податковий тиск на людей, позбавляти їх пенсій на 5 років, всі починають звертати увагу на те, як живуть представники влади, більше турбує питання корупції. Яким чином витрачаються кошти, які збираються від видобутку корисних копалин, від інших видів виробництва, і чому люди змушені жити в такому стані, коли хтось купається в розкоші, їздить на яхтах і приватних літаках? Щодо великої кількості мікрокредитних організацій, позначається низький рівень фінансової грамотності та повна відсутність кредитних установ, які видавали б позики на нормальних умовах. Люди не можуть взяти кредит на 20-30 тисяч рублів через телефон або в планшеті і йдуть брати ці мікрокредити. Тобто це не наркомани-алкоголіки.

Керівний партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній вважає, що нинішній статус Криму сприяє розвитку корупції.

‒ Крим зараз ‒ взагалі сіра зона навіть для Росії, багато компаній не працюють тут, тому що розуміють, що потраплять під санкції. Чим більша сіра зона, тим вищі корупційні ризики. Ті ж інфраструктурні об'єкти, які будуються, не мають стосунку до зростання зайнятості населення, тому що головне завдання Росії зараз ‒ витіснення корінних кримчан росіянами з материка, щоб не було людей, які пам'ятали б, що за України все було по-іншому. Я вважаю, що в таких умовах Крим завжди буде місцем для заробляння грошей корумпованими чиновниками.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Катерина Некреча

    В.о. керівника проєкту Радіо Крим.Реалії, теле- і радіоведуча, автор спеціальних проєктів.

    Закінчила Київський міжнародний університет, бакалавр журналістики. Не секрет, що головне в моїй професії – це практика, тобто робота в ЗМІ.

    Почала працювати в проєкті Крим.Реалії навесні 2015 року. До цього працювала журналістом на українському телебаченні («Шустер LIVE», «Говорить Україна»). У 2014 році наблизилася до Криму співпрацюючи з телеканалом-переселенцем з півострова «Чорноморська ТРК».

    Не уявляю себе поза професією. Своєю роботою без перебільшення – живу. Життя це – дуже захоплююче і бурхливе. У ньому багато викликів, багато стресу, багато досягнень. Схоже, що це ідеальне середовище мого існування:)

    Пишаюся, що є частиною такого важливого проєкту. Рада, що в дуже складний час можу працювати в медіа, де журналістські стандарти – не теорія, а досить успішна практика.

    Головний пріоритет для мене – аудиторія. Наші слухачі, читачі, глядачі мають право знати, що відбувається насправді.

XS
SM
MD
LG