Спеціально для Крим.Реалії
Із трасою «Таврида» щось не те ‒ це відчуття з'являється щоразу, коли проїжджаєш повз чергову перекинуту вантажівку або зім'яті лобовим ударом легковики.
Про те, що інтенсивність аварій та число постраждалих на «Тавриді» перевищує всі розумні межі, місцева влада та ЗМІ безпосередньо не говорять. Але те, що головний травматолог Криму Павло Федулічев цього тижня повідомив про необхідність будівництва притрасових травмоцентров, є вельми показовим.
«Зараз відбувається активне формування нового підходу до надання допомоги шляхом створення притрасових травмоцентрів і травмоцентрів іншого рівня, що необхідні для надання допомоги постраждалим... З урахуванням того, що федеральна траса має велику протяжність і дещо віддалена від населених пунктів, виникло питання про створення травмоцентрів», ‒ зазначив Федулічев.
Якщо медикам потрібні спеціальні установи уздовж траси, значить для цього вже є підстави й у найближчому майбутньому проблема не буде усунена. А причини дійсно є. Аналіз відкритої інформації показав, що за 30 днів експлуатації на «Тавриді» сталося не менше 25 дорожньо-транспортних пригод. Це тільки ті, про які написали в ЗМІ або соціальних мережах, офіційної статистики поки немає та й навряд чи з'явиться.
Але й без статистики помітно, що ця дорога навіть у такій малолюдний, некурортний період із мінімальним трафіком руху є вкрай небезпечною. Можна виділити щонайменше чотири причини підвищеної аварійності на цій магістралі.
Не прибирають
Причиною майже половини аварій на трасі в січні стала ожеледь. «Тавриду» належним чином не прибирали, на деяких ділянках вона перетворилася на суцільний льодовий каток. Машини злітали з крутих насипів траси, не вписувалися в повороти та переверталися. Хтось у компанії «ВАД» за це навіть отримав дисциплінарні стягнення, але абсолютно не факт, що проблема з прибиранням не виникне знову з черговим снігопадом.
Траса «Таврида»: екстремальний тест-драйв
З іншого боку, можна припустити, що коли автомобільний трафік «Тавридою» зросте через автотуристів із сусідньої Росії, хоча б цей фактор аварійності буде вже не актуальний. Однак ніхто не скасовував інші види опадів і необхідність періодичного чищення узбіч. З цим на трасі поки що все дуже погано.
Наприклад, 25 січня за Горностаївкою з дороги полетіла та перекинулася вантажівка з причепом, затарена зерном. Судячи з відсутності інших потерпілих, траєкторії руху та інших ознак, зерновоз вирішив злегка посунутися на вузькій дорозі вправо й зачепив узбіччя, вкрите товстим шаром бруду. Найцікавіше, що через кілька годин трьома кілометрами далі в кювет з'їхала ще одна вантажівка. Цілком ймовірно, що з тих же причин.
Дивна розмітка
Для тих, хто «Тавридою» пересувається часто, вже давно очевидно, що з дорожньою розміткою організатори щось намудрували. На рівних ділянках дороги без всяких очевидних причин намальована суцільна смуга, в той час як перед поворотами або підйомами ‒ навпаки, переривчаста.
«Лісопосадок немає, тому, напевно, часто так туман уздовж дороги. І тоді йдеш за розміткою. Бачиш, що пішла переривчаста, а попереду самоскид ледве повзе ‒ виходиш на обгін. А там, виявляється, поворот на трасі. Тому фари зустрічки в такій ситуації не побачиш до самого останнього моменту. Таке враження, що вони спеціально так розмітку зробили, щоб більше народу билося», ‒ говорить водій рейсового автобуса «Сімферополь ‒ Керч».
Не виключено, що саме з цієї причини, наприклад сталася аварія під Білогірськом, коли два автомобілі ВАЗ зустрілися на одній смузі в лобовому зіткненні.
Розташування
Це не про «карму», яку зіпсували будівельники, проклавши трасу через старе кладовище ‒ хоча такий міф набирає популярності серед водіїв. Йдеться про те, як прокладена траса на місцевості та як у неї вписана інша мережа розв'язок і другорядних доріг. З цим є очевидні проблеми, що вже привели до низки аварій.
Наприклад, 15 січня в Кіровському районі самоскид MAN, що їхав «Тавридою», протаранив мікроавтобус «Форд», що цю трасу перетинав. Очевидці зазначають, що «там дуже невдало «Таврида» перетинається з другорядною дорогою». І таких ось невдалих в'їздів, з'їздів і перехресть на магістралі досить багато, незважаючи на величезну кількість розв'язок та мостових переходів.
У цю ж категорію, мабуть, можна віднести й «роздвоєння» ‒ слабко або ніяк не позначені ділянки, на яких рух розділений так, як це планується в майбутньому вздовж усієї траси ‒ дві смуги в одному напрямку. Найгучніша аварія січня, коли під селом Ленінським зіткнулися дві фури, вантажівка та легковий автомобіль, сталася саме на такій ділянці дороги. І є підозри, що водій не заснув і виїхав на зустрічну частину, як це подали в ДАІ, а просто не зрозумів, що йому треба посунутися на праву дорогу, тому що точно така ж зліва ‒ це ділянка з двома зустрічними смугами.
Дорога з МПП
Не можна сказати, що сама собою ширина проїжджої частини дуже мала. Але часто її істотно «звужують» додаткові фактори: товстий шар бруду на узбіччі, зустрічна фура, що йде впритул до розподільної смуги, криво поставлений бетонний блок ФС-4, якими відгороджена збудована частина траси від недобудованої. У сумі з поганим освітленням дороги вночі все це робить пересування трасою вкрай небезпечним.
Досить часто через це вантажні машини летять у кювет, а легкові б'ються об малопомітні перешкоди типу бетонних блоків, які не завжди прикрашені гірляндами попереджувальних ліхтарів. Наприклад, прямо на місці зіткнення двох вантажівок через кілька годин водій «Тойоти-Камрі» наїхав на перешкоду, деформувавши капот і переднє ліве крило.
Підбиваючи підсумки першого місяця роботи «Тавриди», можна зазначити, що проектування та будівництво траси було проведене з грубими помилками, а відкриття «вчасно» виявилося явно передчасним. За пропагандистський ефект «масштабного та швидкого будівництва» кримчани тепер розплачуються своїм здоров'ям і життями.
Ігор Воротников, кримський блогер
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції