Російський телеведучий Володимир Соловйов виступила з критикою туристичної сфери в Криму. В ефірі програми на радіо «Вести FM» він засудив дорожнечу відпочинку на півострові, запропонував «бити по руках тих, хто краде бюджетні гроші», а також «ввести на півострів дивізію імені Дзержинського та прорідити шкідників».
Тим часом російський музикант Сергій Шнуров, який нещодавно приєднався до «Партії Роста», присвятив Криму вірш. У ньому автор критикує вже росіян, які вважають Крим «своїм» вслід за владою. Як і Соловйов, Шнуров вказує на дорожнечу кримського сервісу, але пояснює це західними санкціями та відсутністю «серйозного бізнесу». Про те, як варто сприймати заяви російських публічних фігур про півострів, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Зокрема, Володимир Соловйов у своїй програмі висловив невдоволення тим, що при всіх вкладеннях Росії відпочинок у Криму залишається, на його думку, дорогим:
«Дивишся ціни в Криму, Сочі ‒ і виникає запитання: ви взагалі при своєму розумі? У Туреччині в рази дешевше, в Італії дешевше, всюди у світі дешевше. Ви що, знахабніли? Чому такі ціни просите, ви що, раптом усі різко готувати навчилися? Ви що, тепер розумієте, що таке сервіс? Ви збудували інфраструктуру чудову? Аеропорт-красень, міст збудували?»
Голова Асоціації малих готелів Криму Наталія Стамбульникова в ефірі телеканалу «Первый Севастопольский» звинуватила Володимира Соловйова в упередженому ставленні до туристичної сфери півострова:
«Це варіант «турист-хам». Тобто він від початку налаштований негативно на весь відпочинок. Хочеться запитати: «А ви давно пробували відпочинок у Криму? Де ви його пробували, щоб так категорично лити помиї на весь Крим і навіть на Краснодар, на Сочі? Дісталося і їм».
Російський політичний журналіст Олександр Риклін висловив Крим.Реалії думку, що за словами Володимира Соловйова приховується небажання російської влади визнавати провал своєї політики на півострові.
Я б радив кримчанам ніяк не ставитися до будь-яких слів Соловйова, не тільки про КримОлександр Риклін
‒ Я б радив кримчанам ніяк не ставитися до будь-яких слів Соловйова, не тільки про Крим. Звичайно, це прозвучало досить образливо і по-хамськи, загалом у його манері. Проблема тут ось у чому: абсолютно очевидно, що ніякого прориву в інфраструктурному розвитку туристичної галузі Криму найближчим часом бути не може з об'єктивних причин, навіть не завжди вони залежать від кримчан. Росія під санкціями, ніяких інвестицій з-за кордону на півострів бути не може, як і перспектив у туристичної галузі Криму. Взагалі, досить дивно чути від Соловйова всі ці претензії про те, що в Італії, мовляв, дешевше. Де дешевше? На озері Комо, де у нього дача? Це не так. Щодо Шнурова, він не зовсім керована людина і надалі дозволятиме собі незалежно висловлюватися на різні теми. Я б не дуже звертав увагу і на нього.
На думку Олександра Рикліна, загалом у росіян немає негативного ставлення до кримчан, незважаючи на риторику Володимира Соловйова.
Торік Всеросійський центр вивчення громадської думки (ВЦВГД) проводив опитування росіян щодо якості відпочинку в Криму. Соціологи запитували, що відлякує людей у місцевому туристичному секторі: 24% опитаних звернули увагу на високу вартість відпочинку в Криму, 7% не влаштувала низька якість послуг на півострові та відсутність російських банків через санкції, а 5% відзначили, що Крим розташований занадто далеко від їх місця проживання. Водночас 40% опитаних сказали про те, що їх нічого в Криму не відлякує. На цьому тлі кримський політолог, яка працює в Києві, Євгенія Горюнова називає слова Соловйова вкиданням, розрахованим на нетямущих росіян.
Це пов'язане, перш за все, з тим, що люди хочуть за невеликі гроші отримати прекрасний сервісЄвгенія Горюнова
‒ Цей епатажний виступ Соловйова розрахований на російських обивателів, які в Крим, напевно, і не їздили ніколи. Адже за статистикою 40% з тих, хто приїжджав на півострів, по суті все влаштувало. Соловйов же подорожував світом і знає, де сервіс набагато кращий, так що намагається принизити російські курорти за їх високі ціни та погане обслуговування. Але я не думаю, що це якось позначиться на ставленні росіян до Криму, тому що більшість з них не реагують на Соловйова. Хоча деякі формулювання щодо кримчан дійсно зустрічаються: мовляв, вони невдячні, хоча росіяни їх врятували, нібито вони мало працюють і звикли тільки отримувати. Це пов'язане, перш за все, з тим, що люди хочуть за невеликі гроші отримати прекрасний сервіс.
Євгенія Горюнова передбачає, що росіян також дратує загальне погіршення рівня життя у країні, і вони переносять ці почуття на жителів Криму, після анексії якого у Росії посилилися економічні проблеми.
Коли росіяни приїжджали в Крим українського зразка, для них там все було дешевоЄвгенія Горюнова
‒ Зрозуміло, коли росіяни приїжджали в Крим українського зразка, для них там все було дешево. Зарплати у них були набагато вищі, вони могли більше собі дозволити ‒ і тоді всіх все влаштовувало. Росіяни відчували себе арабськими шейхами на кримських курортах, а сьогодні, коли прибутки впали, можуть дозволити собі набагато менше. Але в цій логіці винуватою виявляється не Росія, яка анексувала Крим, а жителі півострова, хоча вони встановлюють російські ціни.
Український політичний оглядач Леонід Швець переконаний, що устами Соловйова Кремль закликає кримчан не нарікати в російських реаліях.
‒ Російська пропагандистська машина, де пан Соловйов виступає важливою складовою частиною, дуже багато зробила для того, щоб багато кримчан «захотіли в Росію». Значною мірою це якраз результат телевізійного промивання мізків. Але зараз, коли Крим перебуває під окупацією Росії, проблема як би знята, їм уже не цікаво розповідати щось особливе для кримчан. Півострів перетворився на лабораторію, де вчорашні українські громадяни відчувають на собі «принади» путінського режиму. У цьому випадку Соловйов виконує функцію голосу Кремля, який говорить: «Хотіли? Їжте, заткніться. Нам не подобається, як ви себе поводите в нинішній Росії». Це своєрідне альтер его Кремля, яке промовляє те, що не можуть сказати керівники країни.
Крим.Реалії готові надати можливість висловити свою позицію всім згаданим у публікації особам.
(Текст підготував Владислав Ленцев)