Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

«Відмінусований» флот. Скільки російських кораблів змогли уразити ЗСУ?


Уражені кораблі Чорноморського флоту РФ, український ракетний комплекс «Нептун» та морські дрони. Ілюстративний колаж
Уражені кораблі Чорноморського флоту РФ, український ракетний комплекс «Нептун» та морські дрони. Ілюстративний колаж

Чорноморський флот РФ втратив 30% свого бойового потенціалу. Близько пів сотні вдалих атак, з них щонайменше 28 – по кораблях агресора здійснила українська армія з початку повномасштабного вторгнення. Їх діставали в акваторії Чорного та Азовського морів, а також у портах. У хід йшли ракети різного типу та український винахід – морські дрони. Які кораблі та катери вдалося затопити, а які надовго виведені з ладу? Крим.Реалії аналізують відео разом із експертами.

Найгучніша втрата Чорноморського флоту Росії – його флагман

«15 квітня 2022 року вранці несподівано я, як директор музею, зрозумів, що в мене з'явився винятково цікавий експонат під номером 2064 – ракетний крейсер «Москва», – згадує Сергій Воронов, завідувач Центрального військово-морського музею України.

Сергій Воронов жартує, тепер корабель у його господарстві, адже став об'єктом підводної культурної спадщини України. Під склом біля входу до музею – поки що єдині експонати – рятувальне коло та буйок. Їх випадково в акваторії острова Зміїний виявили українські рибалки.

Знайдені українськими рибалками в Чорному морі круг та буйки від затонулого крейсера «Москва». Україна, 2024 рік
Знайдені українськими рибалками в Чорному морі круг та буйки від затонулого крейсера «Москва». Україна, 2024 рік

«Цей буйок – символ справжнього стану Збройних сил Російської Федерації. Він 1981 року виробництва. І термін його дії – три роки. Тобто, на момент загибелі крейсера термін дії минув 38 років тому. Уявіть загальний стан, технічний стан крейсера. Він був суто символом, але символом важливим, з такою назвою, потужною протиповітряною обороною, артилерійською системою. Це була унікальна подія», – каже Сергій Воронов, завідувач Центрального військово-морського музею України.

Ракетний крейсер «Москва» був найбільшим кораблем Чорноморського флоту РФ. Довжина – понад 186 м, ширина – майже 21 м. На борту – 16 далекобійних ракет, 64 ракети С-300, 8 зенітно-ракетних комплексів «Оса», на озброєнні мав вертоліт КА-27.

13 квітня 2022 року українські військові виявили крейсер за 120 км від берега в районі острова Зміїний. По ньому завдали удару двома ракетами «Нептун». Затоплення флагмана Чорноморського флоту Росії країною, яка фактично не має повноцінного флоту, стало сенсацією. Але не це головне, каже Павло Лакійчук. Двома ракетами «Нептун» українська армія залишила Чорноморський флот без потужної протиповітряної оборони.

Російський крейсер «Москва» після влучання в нього українських ракет «Нептун» у Чорному морі, 2022 рік
Російський крейсер «Москва» після влучання в нього українських ракет «Нептун» у Чорному морі, 2022 рік

«Крейсер «Москва» забезпечував протиповітряну оборону, це єдиний корабель на Чорноморському флоті, який забезпечував зональну ППО. Він мав аналог комплексу С-300, морський С-300Ф і міг прикривати всі російські кораблі та катери, що блокують український берег. Щойно знищили цю РЛС разом із «Москвою», далі у них очі заплющені. Далі пішов наступ українських сил. Спочатку їх витіснили на дальність ударів «Нептунів» та «Гарпунів» і далі пішли підбиратися до Криму», – каже Павло Лакійчук, керівник програм безпеки Центру глобалістики «Стратегія XXI».

«З 13 у строю залишилося близько 5 десантних кораблів»

Атакувати Чорноморський флот РФ Сили оборони України розпочали у березні 2022-го в Азовському морі. У швидкохідний російський патрульний катер «Раптор» бійці «Азова» влучили з протитанкового ракетного комплексу в районі Маріуполя. А за два дні з «Точки-У» біля Бердянська було знищено великий десантний корабель «Саратов».

Пожежа на російському кораблі «Саратов» у Бердянську. Україна, 2022 рік
Пожежа на російському кораблі «Саратов» у Бердянську. Україна, 2022 рік

Інститут Чорноморських досліджень та моніторингова група BlackSeaNews аналізують кожне влучання українських сил по кораблях російського флоту. За їхніми даними, з десяток десантних катерів Чорноморського флоту РФ виведено з ладу або повністю знищено. Також на дно пішли три великі десантні кораблі «Саратов», «Новочеркасск» і «Цезарь Куников». Ще п'ять – «Оленегорский горняк», «Минск», «Ямал», «Азов», «Константин Ольшанский» – було пошкоджено.

«З 13 у строю залишилося близько 5 десантних кораблів», – каже Андрій Клименко, керівник Інституту стратегічних чорноморських досліджень.

«Чорноморський флот РФ втратив 30% свого бойового ядра»

За понад два роки українським силам вдалося вразити два ракетоносія проєкту «Каракурт» – кораблі «Аскольд» і «Циклон», а також підводний човен «Ростов-на-Дону».

Підводний човен «Ростов-на-Дону» вперше отримав значні пошкодження у вересні 23-го. Тоді його атакували в сухому доку Севастопольського морського заводу ракетами Storm Shadow. Відтоді підводний човен був на ремонті. Але 2 серпня цього року Генштаб України повідомив: субмарину було остаточно затоплено в порту Севастополя. За інформацією Telegram-каналу Astra, щонайменше дві ракети ATACMS влучили у підводний човен, пришвартований біля причалу судноремонтного заводу в Севастополі. Але джерела Telegram-каналу «Крымский ветер» кажуть, що підводний човен, ймовірно, не затонув.

Атака ЗСУ по малому ракетному кораблю «Аскольд» Чорноморського флоту Росії у Криму. Архівне фото
Атака ЗСУ по малому ракетному кораблю «Аскольд» Чорноморського флоту Росії у Криму. Архівне фото

Корабель «Аскольд» ЗСУ дістали на суднобудівному заводі «Залив» у Керчі в листопаді 23-го. «Циклон» у травні цього року знищили ракетами ATACMS на базі в Севастополі. Обидва кораблі не встигли пройти всі випробування та не здійснили жодного пуску «Калібрів».

«Два «Каракурти» – «Аскольд» і «Циклон» – це 16 ракет «Калібрів», підводний човен – «Ростов-на-Дону» – це 4 ракети «Калібр». Тобто українські сили вже вивели потенціал 20 ракет», – додає Андрій Риженко, заступник начальника штабу ВМС України (2004-2020).

Число атак по Україні з моря значно зменшилося, проте загроза не зникла. За словами речника ВМС України Дмитра Плетенчука, на озброєнні Чорноморського флоту залишається щонайменше 8 носіїв крилатих ракет.

Понад 20 кораблів та катерів Чорноморського форту були атаковані українським винаходом – морськими дронами. Зокрема, 18 було пошкоджено і 9 знищено дронами-камікадзе Magura V5. Серед них: десантні катери «Серна» та «Акула», десантний корабель «Цезарь Куников», патрульний корабель «Сергей Котов», ракетний катер «Ивановец», швидкісні катери «РИФ-75» і «Тунец».

Деякі пошкоджені кораблі Росії вже вдалося відновити, зокрема, фрегати «Адмирал Макаров», «Адмирал Эссен», малий ракетний корабель на повітряній подушці «Самум», розвідувальний корабель «Иван Хурс».

За понад два роки війни Чорноморський флот РФ втратив 30% свого бойового ядра, каже Андрій Риженко. І після потужних атак по військових об'єктах у Криму та кораблях флот змушений бігти в Новоросійськ, а також зменшити свою присутність у Чорному морі.

«Російський Чорноморський флот зараз перебуває на стадії ослаблення свого бойового потенціалу. Якщо на початку війни росіяни мали в морі щодня 50-55 кораблів та суден, у середньому. Зараз бувають дні, що жодного корабля в морі немає, а якщо є якісь виходи, то сьогодні це поодинокі кораблі», – каже Андрій Риженко.

Атака дроном Magura ГУР МО України по кораблю Чорноморського флоту РФ. Архівне фото
Атака дроном Magura ГУР МО України по кораблю Чорноморського флоту РФ. Архівне фото

Небезпечно не лише в Криму, а й у Новоросійську

Базування російського флоту стало небезпечним не лише у Криму, а й у Новоросійську. Сили оборони України вже неодноразово атакували порт. 23 липня цього року українська армія вдарила по порту «Кавказ» у Керченській протоці. В результаті – пошкоджено пором «Славянин». Пором російські війська використовували для забезпечення військових потреб: постачання паливно-мастильних матеріалів та озброєння. «Славянин» – третій і тепер останній залізничний пором, який РФ мала в Азово-Чорноморському регіоні. І це значно ускладнить їхню логістику.

Усі кораблі Чорноморського флоту, які пішли на дно і ще, можливо, підуть – тепер на обліку у Сергія Воронова.

«Щоразу, коли українські сили щось топлять, якась перемога, вранці мені телефонують і кажуть: «Ну що? Тебе можна привітати? Слухай, у тебе таке господарство, така рідкісна машина», – сміється Сергій Воронов.

Що робити із затопленими кораблями? Директор музею відповідає без вагань: водити екскурсії після звільнення Криму.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

XS
SM
MD
LG