Офіційне видання підконтрольного Росії кримського уряду «Крымская газета» опинилося в центрі скандалу. Місцеві активісти та громадські діячі критикують його за сканворд, який опублікували на сторінках газети. Вони вимагають від російського Міністерства внутрішньої політики, інформації та зв'язку Криму, що заснувало газету, вжити заходів до відповідальних за випуск цього номера і головного редактора Марії Волконської.
Приводом для скандалу в кримському товаристві став сканворд, опублікований у «Кримській газеті» 24 січня. Один із читачів видання звернув увагу на пункт сканворду, сформульований як «Україно-татарський півострів» і передбачає відповідь з чотирьох букв. «Цікаво, яка «муд...ра» людина його в друк пропустила? І чи знає вона відповідь на це запитання?» ‒ поцікавився він.
Незабаром на адресу газети піднялася хвиля критики. Деякі розгадали сканворд, вписавши в нього слово «Крим», і вимагають від місцевої влади розглядів з цього приводу. Претензії до «Крымской газеты» зумовлені тим, що її заснувало Міністерство внутрішньої політики, інформації та зв'язку підконтрольного Росії уряду Криму.
«Стильна газета з креативними рубриками»
У кримських ЗМІ пишуть, що номер «Кримської газети» зі скандальним сканвордом зараз непросто знайти в продажу. Однак кримський блогер Леонід Карпов повідомив у Facebook-групі «Сімферопольський патруль», що зміг купити цей номер у кіоску «Кримсоюздрук» вже після того, як навколо газети спалахнув скандал.
Зазначений сканворд із питанням про «українсько-татарський півострів» розміщений на 19 сторінці видання.
Наклад п'ятничної 32-смугової «Крымской газеты» (сканворд вийшов у п'ятницю), згідно з вихідною інформацією редакції, становить 32,5 тисячі примірників. Загальний тираж газети ‒ понад 125 тисяч примірників на тиждень.
На сайті газети номер за 24 січня зараз відсутній.
Завданням видання зазначене «інформування громадськості про діяльність органів виконавчої влади Криму, актуальні події та тенденції на півострові, у Росії та світі, про реалізацію у Криму федеральних програм». Але головний редактор газети Марія Волконська бачить її по-своєму. «Існує думка, що державна газета ‒ це щось нудне й «паркетне». Я більше ніж упевнена, що в Росії не знайдеться регіональної державної газети з такою стильною та сучасною версткою, з такою сміливою та об'єктивною подачею матеріалів і з такими креативними акціями та рубриками, як у нас», ‒ пише вона на офіційному сайті газети.
«Плювок у серце й душу Росії»
Поява цього сканворду на сторінках урядової газети обурила кримського активіста Олександра Таліпова ‒ прихильника російської анексії півострова.
«Питання, яке вже котрий рік розбурхує світове товариство: чий Крим? Для більшості розсудливих людей відповідь очевидна: Крим ‒ це Росія! Кримчани зробили свій вибір у 2014 році. Однак варто визнати, що є люди, серед них і ті, хто живе на території Криму, які так не вважають, це їхнє право. Однак дивно, що є такі люди, які працюють чиновниками!.. Отже, сканворд, питання: «Україно-татарський півострів? Чотири літери, друга «Р», четверта «М». Крим?» ‒ написав він у Facebook.
Російський блогер Олександр Горний, у свою чергу, вважає, що після такого скандалу головний редактор газети «має бути звільнена з вовчим квитком»: «Я розумію, що бувають у ЗМІ всякі ляпи, але це плювок у серце й душу Росії. Як мінімум потрібно вибачитися і порвати свої укропаспорти, і бути надалі уважнішими. Цей кейс ‒ повний провал роботи головного редактора. Український шпигун?».
Російський міністр внутрішньої політики, інформації та зв'язку Криму Сергій Зирянов відмовився спілкуватися на тему скандалу навколо газети.
«Ми не коментуємо. Радіо Свобода нехай коментує висловлювання колабораціоністів в епоху святкування 75-річчя великої перемоги», ‒ сказав він кореспонденту Крим.Реалії і кинув трубку.
Зв'язатися з Марією Волконською нам не вдалося. Телефони редакції виявилися «недоступними для абонента». Ми надіслали інформзапит на електронну адресу газети, але відповіді поки не отримали.
Рупор влади та його скандали
«Крымская газета» була заснована в 1934 році. До російської анексії півострова вона була офіційним друкованим органом Ради міністрів Криму. На її шпальтах публікували офіційну інформацію та позицію кримських чиновників з різних питань.
З 2014 року газета де-факто перейшла під контроль російської влади Криму. І продовжила виконувати функцію рупора влади. У березні 2016 року газета була зареєстрована в Роскомнадзорі. Її очолила кримська журналістка Марія Волконська. Вона також веде суспільно-політичне ток-шоу «Все як є» на державному телеканалі «Крым 24».
Раніше Волконська очолювала газету «Крымский телеграф» і вела телешоу «Народний вердикт» на телеканалі ІТВ, які входили в медіа-холдинг, пов'язаний з колишнім кримським депутатом і бізнесменом Олександром Мельником.
Редакція газети володіє глянцевим виданням «Крымский журнал», покликаним популяризувати півострів і сприяти залученню інвестицій до Криму. З минулого року Марія Волконська також стала впливати на політику ще одного провладного ЗМІ ‒ «Крымского информационного агентства», розповідають у медіа-колах Криму. У грудні 2019 року з агентства звільнився майже весь колишній колектив. Джерела тоді повідомляли Крим.Реалії, що причиною цього стала політика Марії Волконської. Сама вона цю інформацію не підтверджує, але й не спростовує. Ми намагалися отримати її коментар, але це нам не вдалося.
У квітні 2018 року «Крымская газета» вже потрапляла у скандал через публікацію на своїх шпальтах. У рубриці, присвяченій дням народження відомих особистостей, серед іменинників опинився фюрер німецьких фашистів Адольф Гітлер. Фото цього номера тоді теж розлетілося соцмережами, викликавши обурення в одних і здивування в інших. Після цього в редакції вибачилися перед читачами і пообіцяли звільнити випускового редактора, відповідального за той випуск.
Юрист російського Центру захисту прав ЗМІ Світлана Кузеванова у коментарі Крим.Реалії тоді сказала, що правових підстав для звільнення випускового редактора видання немає, оскільки в тій публікації не було «пропаганди або демонстрування нацистської символіки й атрибутики», забороненої російським законодавством.
У вересні 2019 року Марія Волконська брала участь у нараді ОБСЄ у Варшаві (Польща), де заперечувала висновки міжнародних інституцій про політичні переслідування в Криму і запрошувала іноземні делегації на півострів.