Доступність посилання

ТОП новини

«Формений скандал»: як Росія привернула увагу до збірної України і проблеми Криму


Збірна України перед грою зі збірною Іспанії, Київ, 13 жовтня 2020 року
Збірна України перед грою зі збірною Іспанії, Київ, 13 жовтня 2020 року

Форма збірної України з футболу для Євро-2020 викликала скандал у Росії. Спікер російського Міністерства закордонних справ Марія Захарова обурилося з того, що на футболках зображена мапа України разом із Кримом, а також нанесені написи «Слава Україні!» і «Героям слава!» Останні Захарова назвала «націоналістичними кричалками».

У свою чергу, депутат Держдуми Росії Дмитро Свищев висловив думку, що УЄФА зобов'язана заборонити збірній України виступати у новій формі, оскільки «на спортивних стадіонах не має бути місця політичним деклараціям», маючи на увазі, що російська влада вважає півострів своєю територією. Втім, в УЄФА у відповідь на ці претензії вже відповіли, що форма української збірної узгоджена і відповідає всім встановленим правилам. Про причини й наслідки «форменого скандалу» йшлося в ефірі Радіо Крим.Реаліі.

Європейський чемпіонат з футболу 2020 року перенесли на 2021-й через пандемію COVID-19, турнір має пройти з 11 червня до 11 липня. Матчі вирішили проводити у 12 різних містах Європи у зв'язку з 60-річчям від дня заснування Євро. Президент Української асоціації футболу Андрій Павелко розповів Крим.Реалії, що новим дизайном форми з мапою країни вирішив підтримати уболівальників, які не зможуть відвідати матчі через карантинні обмеження.

Андрій Павелко
Андрій Павелко

– Головним моїм завданням було відстояти інтереси кожного вболівальника, який не зможе поїхати на Чемпіонат Європи і підтримати збірну. В цьому саме полягала ідея: щоб кожен уболівальник у будь-якому місті нашої країни, чи то в Донецьку, Луганську, Сімферополі, Житомирі, Львові, Одесі міг передати свої емоції через присутність на мпі нашої країни. Тобто головним прагненням у перенесенні мапи на форму було посилити синергію наших гравців на Євро, передавши їм таким чином почуття й енергію вболівальників, які не зможуть поїхати на матчі та підтримати збірну. Щодо реакції в Росії – я займаюся нашою збірної, і мені дуже важливо тільки те, щоб команда дуже круто зіграла й досягла кращих результатів для наших уболівальників. Про яку політику йдеться? У нас уся країна вболіватиме за збірну, а наша країна єдина, і футбол її об'єднує.

Андрій Павелко вказує на те, що на емблемі Кіпрської федерації футболу зображений весь острів, без невизнаного міжнародним співтовариством поділу на турецьку і грецьку частини. Водночас президент Української асоціації футболу вважає малоймовірними матчі своєї збірної проти російської.

У нас уся країна вболіватиме за збірну, а наша країна єдина, і футбол її об'єднує
Андрій Павелко

– Щоб ми поїхали в Санкт-Петербург грати з Росією, збірна має посісти третє місце в групі – це найгірший варіант. Ми вважаємо, що команда все-таки виступить краще, щоб не потрапити в цю сітку. Швидше за все, ми туди не потрапимо. Якщо ж так станеться, будемо вже коментувати відповідно до порядку денного. Так чи інакше, хлопці грають у формі, яка затверджена всіма інститутами УЄФА, тобто ми заздалегідь затвердили на все Євро три комплекти: білого, жовтого і синього кольорів. Ми не розглядаємо будь-які інші варіанти. Ми їдемо представляти нашу країну і всіх наших уболівальників на Євро. Зараз дійсно хороший ажіотаж навколо гри збірної, так що побажаємо, щоб вона якнайкраще виступила.

Згідно з нинішнім російським законодавством, позиціонування Криму як української території може бути розцінене як заклик до порушення територіальної цілісності країни і переслідуватися як в адміністративному, так і в кримінальному порядку. Однак український спортивний журналіст, головний редактор журналу «Футбол» Артем Франков вказує на те, що в історії цього спорту ще не було конфліктів між країнами через спортивну форму.

Наскільки я знаю, Росія жодних офіційних протестів не подавала і нічого на офіційному рівні з цього приводу не висловлювала
Артем Франков

– Звичайно, у нас із Росією ситуація щодо Криму і Донбасу виглядає унікальною. Востаннє щось подібне в Європі відбувалося в 1974 році, коли була порушена територіальна цілісність Кіпру через турецьку агресію. Однак я не чув, щоб відтоді збірна Греції або Кіпру якимось чином проводили демонстрації на футболі з цього приводу. Найголовнішим критерієм футбольної форми мало бути те, щоб футболістам у ній було досить комфортно і щоб вона виглядала добре. Наскільки я знаю, Росія жодних офіційних протестів не подавала і нічого на офіційному рівні з цього приводу не висловлювала. Нам взагалі має бути начхати на думку Росії з приводу форми збірної України. Це абсолютно нормальна позиція незалежної держави, яка поважає себе. Провокує вона Росію чи ні – мені глибоко наплювати.

Артем Франков
Артем Франков
Реакцію російської сторони я вважаю абсолютно дурною: повелися і видали те, що від них хотіли отримати
Артем Франков

Артем Франков переконаний, що дизайнери цієї форми або Українська асоціація футболу при розробці форми для збірної не мали на меті викликати міжнародний скандал – проте визнає реакцію російських чиновників прогнозованою.

– У нас що, комплекси якісь з цього приводу? Нас повинні хвилювати перемоги України. Будь-який український уболівальник прекрасно знає, що Крим – це частина України, Донбас – це частина України, і частини невід'ємні, як би там не відбувалося де-факто. Реакцію російської сторони я вважаю абсолютно дурною: повелися і видали те, що від них хотіли отримати.

Колишній аналітик російської партії «Единая Россия» Леонід Власюк вважає, що обурення офіційних осіб у Росії лише привернули загальну увагу до проблеми Криму.

Леонід Власюк
Леонід Власюк

– Форму побачить увесь світ, і Україна показує всьому світові, що не здасться, і нагадує, що Крим – це Україна. А Росія обов'язково постарається, щоб «ефект Стрейзанд» перевершив усі очікування («Ефектом Стрейзанд» називають спробу припинити поширення інформації, що призводить до значно більш широкого поширення цієї інформації – КР). Я так скажу: якби в Москві не відреагували на презентацію форми, це було б рядовою подією, а тепер – це вже політична дія, і немаленька. У самій Росії спорт і є політика: успіхи в ньому – це успіхи президента, програш в ньому – невдача всієї країни. Там дуже серйозно до цього ставляться: те, що президент Володимир Путін є найкращим лідером для країни, доводять саме через успіхи в спорті. Будь-яка участь у спорті для росіян – це в чистому вигляді політика, принаймні таке значення вони самі закладають.

Тим часом український історик Юрій Юзич розвінчує міф про те, що гасла «Слава Україні» та «Героям слава» скопійовані з німецьких нацистських вітань, як це стверджують представники російської влади.

- Вони з'явилися ще наприкінці 19 століття в українському середовищі Харкова, яке значною мірою організував Микола Міхновський – автор концепції української незалежності. У місцевій студентській громаді якраз і використовували вітання «Слава Україні», правда, відповідь на нього дещо відрізнялася: «По всій землі слава!» Далі згадки про подібні формулюваннях зустрічаються в Галичині й навіть у США на зборах українських організацій. Найбільшого поширення це вітання отримало в 1917 році, коли почалася революція, і стало типовим. Це зафіксовано в тому числі в газетах. Надалі його використовували незалежно від політичних уподобань. Те, що сьогодні ми говоримо «Слава Україні» – «Героям слава!», означає повернення до концепції української державності 1917 року. Ключовий перелом тут, звичайно, стався на Майдані.

Юрій Юзич також зазначає, що українське вітання і відповідь на нього зараз офіційно використовуються в Збройних силах України. Тим часом Посольство США в Україні написало у Twitter: «Нам подобається нова форма. Слава Україні! Крим – це Україна».

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

  • 16x9 Image

    Олена Ремовська

    Ведуча програм Радіо Крим.Реалії з 2018 року. До цього – кореспондент, редактор і ведуча на Радіо Свобода. Зокрема, брала участь у запуску проекту Радіо Донбасс.Реалії. Автор книги «Говорить Радіо Свобода: iсторія української редакції» (2014). Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG