Доступність посилання

ТОП новини

«Нехай у Росії співають!»: Сєрова та Сюткіна просять відповісти за Крим


Олександр Сєров і Валерій Сюткін
Олександр Сєров і Валерій Сюткін

Група народних депутатів України вимагає заборонити в'їзд у країну артистам, які виступають в анексованому Криму. У списку, поданому голові СБУ, значаться Олександр Сєров та Валерій Сюткін, чиї концерти були анонсовані в Києві. Після реакції парламентаріїв афіші оперативно зняли. Чому ці артисти потрапили в поле зору СБУ та чи перешкодить це їхнім концертам в Україні, читайте в матеріалі Крим.Реалії.

16 січня 40 народних депутатів України звернулися до СБУ з вимогою не пускати на територію України російських артистів, які виступали в анексованому Криму в порушення українського законодавства. Це звернення ініціював нардеп Володимир Ар'єв у зв'язку з появою інформації про заплановані концерти в Києві російських артистів Олександра Сєрова та Валерія Сюткіна.

«Підтримують анексію Криму та агресію проти України»

«Досить! Якщо виступають перед окупантами в Криму або підтримують анексію, нічого їхати заробляти в (на материковій ‒ КР) Україну! 40 депутатів із чотирьох фракцій і груп звернулися до СБУ ‒ не пускати в Україну подібних персонажів загалом і, зокрема, громадян Росії, гастролерів Сєрова та Сюткіна, які вирішили, що можна одночасно здійснювати антиукраїнські дії та отримувати прибутки від концертів в Україні. Нехай у Росії співають», ‒ наголосив Ар'єв.

Володимир Ар'єв
Володимир Ар'єв

Звернення на ім'я голови СБУ Івана Баканова підписали депутати з чотирьох парламентських фракцій. «З огляду на тривалу збройну агресію Росії проти України, окупацію Криму, Севастополя та окремих районів Донецької та Луганської областей, хочемо звернути увагу на факти відвідування України громадянами, які певним чином підтримують дії країни-агресора. Олександр Сєров та Валерій Сюткін є громадянами країни-агресора і у своїх виступах підтримують анексію Криму та збройну агресію проти України», ‒ йдеться в документі.

Депутати просять «вжити заходів для заборони в'їзду в Україну зазначеним громадянам і посилити роботу щодо недопущення в майбутньому відвідування України особами, які підтримують країну-агресора та створюють загрозу національній безпеці України».

Відмовилися підписувати це звернення представники опозиційної фракції «За життя». Представник фракції Юрій Павленко вважає, що артистів, у чиїх діях є порушення українського законодавства, необхідно притягати до відповідальності через суди, а не за допомогою СБУ.

Казус Сюткіна і Сєрова: Верховна Рада про гастролі російських зірок в Україні (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00
Завантажити на комп'ютер

Охорона, скасування!

У Києві згадані російські артисти планували виступити в Національному палаці мистецтв «Україна». Концерт Олександра Сєрова анонсували на 23 березня, а Валерія Сюткіна ‒ на 27 квітня.

Наразі анонсів виступів цих артистів на офіційному сайті палацу немає. У календарі його подій на 23 березня і 27 квітня не заплановані ніякі заходи.

«Продаж квитків (на концерти Сєрова та Сюткіна ‒ КР) скасований. Я думаю, що скоро буде оголошення на сайті, що й концерти скасовані. Я не можу сказати, чому. Це треба до керівництва звертатися», ‒ повідомили нам у касах палацу «Україна» 17 січня.

В адміністрації палацу «Україна» відмовилися спілкуватися на цю тему, порекомендувавши звернутися з інформаційним запитом. Немає згадок про концерти в Києві і на офіційних сайтах Олександра Сєрова та Валерія Сюткіна.

«Ми дійсно винні»

Претензії українських парламентаріїв до цих артистів пов'язані з тим, що ті раніше виступали в анексованому Криму без узгодження з українською владою. Вони також публічно висловлювали позицію про російську анексію півострова.

Олександр Сєров раніше називав «російську приналежність» Криму «суперечливим питанням» і у зв'язку з подіями в Україні навіть відмовився святкувати свій ювілей у 2014 році.

«Зараз не до моїх ювілеїв... Потрібно думати, як прибрати весь цей негатив, який виник у відносинах України та Росії. Вистачає і внутрішніх проблем, а тут на тобі ‒ такий розкол. Навіщо? Нехай Україна вибере свого президента. Хто б це не був ‒ це буде вибір народу. І щодо Криму ‒ суперечливе питання. Тут потрібні, звісно, судді. Щоб розсудили і українців, і росіян. Я ні за кого не підписувався, тому що мені багато незрозуміло... Я сподіваюся, коли все заспокоїться, більше з'явиться часу і відзначати, і поговорити», ‒ цитувало артиста українське видання «ТелеНеделя».

Однак згодом співак виступив на півострові. У 2017 році відбулися його концерти в Сімферополі та Севастополі.

Афіша виступів Олександра Сєрова в Криму 2017 рік
Афіша виступів Олександра Сєрова в Криму 2017 рік

Піар-менеджер артиста Олександр Орлов повідомив, що питання з концертом Олександра Сєрова в Києві поки не вирішене і залежатиме від того, чи впустять його в Україну.

Ми не хочемо ніяких конфліктів. Ми хочемо приїхати з чистим серцем, чистою совістю
Олександр Орлов

«Ми не можемо зараз коментувати ситуацію з концертом, тому що Рада (український парламент ‒ КР) виступає проти нашого приїзду в Київ. А ми не хочемо ніяких конфліктів. Ми хочемо приїхати з чистим серцем, чистою совістю. Тому що Олександр Миколайович народився в Україні (в Миколаївській області ‒ КР) і в нього такий вік (артисту 68 років ‒ КР), що він хотів би відвідати рідних та близьких, побувати на могилі матері. Тут трапилася така нагода, але чомусь його сприймають як окупанта, нехорошу людину. Ми нічого поганого не робили, співаємо багато пісень українською мовою, у нашому колективі працюють люди з України», ‒ сказав він Крим.Реалії.

Афіша концерту Олександра Сєрова в Києві, який повинен був відбутися 23 березня
Афіша концерту Олександра Сєрова в Києві, який повинен був відбутися 23 березня

У колективі артиста готують звернення до українського парламенту з проханням дозволити йому приїхати в Україну, повідомив Олександр Орлов. За його словами, документ мають намір оприлюднити у найближчі дні.

Необхідність концертів артиста в Криму в 2017 році, за словами його піар-менеджера, була зумовлена «особистими причинами». «Річ у тім, що Олександр Сєров проходив військову службу в армії на морфлоті в Севастополі. Надійшло запрошення від його товаришів зі служби, які залишилися в Севастополі, на окупованій території. Вони вже у віці усі. В одного з друзів був ювілей і він запросив Олександра Миколайовича виступити в Севастополі. Тому і концерт був там. У нас не було туру Кримом, як в інших виконавців. А концерт у Сімферополі був проведений, щоб окупити дорогу колективу, витрати на цю поїздку», ‒ розповів він.

Ми визнаємо позицію України, шкодуємо, що все так вийшло
Олександр Орлов

Олександр Орлов стверджує, що артист та його команда «не знали особливостей законодавства України» і визнають його порушення. «Ми, чесне слово, не знали, що потрібно перетинати кордон (адмінкордон при в'їзді до Криму ‒ КР) через Україну. І ми дійсно винні в тому, що не так перетнули. Ми готові визнати це. Ми визнаємо позицію України, шкодуємо, що все так вийшло», ‒ сказав піар-менеджер.

«Хтось пустив фейкові афіші»

Валерій Сюткін влітку 2014 року сказав в інтерв'ю російському телеканалу «Дождь», що передача Криму Українській СРСР «була історичною помилкою». «Як проведена операція (з анексії Криму ‒ КР) Володимиром Володимировичем? Блискуче. Без крові, красиво. І якась навіть історична справедливість, можливо, перемогла», ‒ сказав він.

Однак згодом артист оголосив, що не дає концертів у Криму та на материковій частині України, «тому що це роз'єднуватиме».

Підтверджень гастролей Валерія Сюткіна в Криму після 2014 року у відкритому доступі ми не знайшли.

Схоже, що хтось вирішив на нас нажитися і пустив фейкові якісь афіші. Поки нас ніхто не запрошував в Україну
Олександр Шоболов

Адміністратор Валерія Сюткіна Олександр Шоболов повідомив Крим.Реалії, що концерт артиста в Києві «не планувався». Він також стверджує, що співак не має ніякого стосунку до афіш, які поширювали в Україні.

«Схоже, що хтось вирішив на нас нажитися і пустив фейкові якісь афіші. Поки нас ніхто не запрошував в Україну. Якщо запросять, ми виступимо», ‒ сказав адміністратор.

Афіша концерту Валерія Сюткина, який повинен був відбутися в Києві в квітні
Афіша концерту Валерія Сюткина, який повинен був відбутися в Києві в квітні
У нас ідуть тури, але Крим і Україну поки не відвідуємо
Олександр Шоболов

Олександр Шоболов також стверджує, що Валерій Сюткін не змінив свою позицію і як і раніше відмовляється виступати в Криму та на українському материку: «Так буде, поки народи не домовляться між собою про дружбу та взаємну співпрацю. Якщо наш виступ буде потрібний для об'єднання народів, ми будемо раді допомогти. У нас ідуть тури, але Крим і Україну поки не відвідуємо».

Концерт мав відбутися, але артист відмовився їхати в Україну, і ми офіційно концерт скасували
Представник компанії «Кронос Бізнес-груп»

В українській компанії «Кронос Бізнес-груп», яка організовувала виступ артиста в Києві, звинувачення у фейковому концерті не визнають. «Що має вам сказати адміністратор Валерія Сюткіна, коли почався такий скандал і провокаційний момент? Ось він і вирішив так вам відповісти. Концерт мав відбутися, але артист відмовився їхати в Україну, і ми офіційно концерт скасували», ‒ сказали організатори Крим.Реалії.

Уточнити, хто й чому ініціював цей концерт у Києві, у компанії відмовилися, оскільки «зараз не той час, щоб про це говорити».

«Гібридний фронт»

Олександр Сєров та Валерій Сюткін ‒ не єдині російські артисти, які збираються на гастролі в Україну. У декількох містах України у січні анонсований показ театральної вистави «Ідея Фікс» за участі російських акторів Марата Башарова та Сергія Колесникова. Вони раніше теж виступали у Криму без узгодження з українською владою.

Зокрема, Марат Башаров був ведучим на фестивалі «Євразійський міст» російського режисера Микити Михалкова, який щорічно проводиться в Ялті. Також він гастролював у Криму з виставою «Сублімація любові» навесні 2015 року, а у жовтні 2016 року приїжджав на гастролі до Києва. Чим викликав протести активістів і кримських журналістів.

Марат Башаров
Марат Башаров

У листопаді 2017 року Марат Башаров брав участь у виставі «Гра» в Сімферополі. А тепер знову хоче приїхати в Україну.

Сергій Колесников раніше брав участь у кримських заходах, організованих підконтрольною Росії місцевою владою. У 2015 році він закликав усіх відпочивати в Криму замість Туреччини. А в 2019 році виступав у Севастополі у виставі «Будинок на знесення». Про скасування їхніх візитів до України поки не повідомлялося.

Народний депутат України Соломія Бобровська сказала Радіо Свобода, що надіслала до СБУ кілька звернень, «які стосуються Марата Башарова, Сергія Колесникова та Доктора Албана». Також депутат має намір з'ясувати, на якій підставі в Україну пустили російську блогерку Олександру Мітрошину. «Запрошення іноземців з країни-агресора викликане потеплінням і частим згадуванням про мирне врегулювання наших з країною-агресором двосторонніх відносин. І культура ‒ це один з основних гібридних фронтів, на якому починається дуже яскраво це потепління», ‒ сказала Соломія Бобровська.

Соломія Бобровська
Соломія Бобровська

Ми намагалися з'ясувати позицію СБУ щодо цього питання, але на момент виходу матеріалу коментар нам отримати не вдалося.

У жовтні 2017 року український парламент ухвалив закон, згідно з яким, організатори концертів за участі громадян Росії, які плануються в Україні, мають звернутися із запитом до СБУ про наявність чи відсутність підстав для недопущення цих людей до участі в публічних заходах.

Раніше низці артистів, які підтримали російську анексію Криму або гастролювали на півострові після 2014 року без узгодження з українською владою, був заборонений в'їзд в Україну. У Держприкордонслужбі України раніше повідомили, що у них на контролі перебувають понад чотири тисячі людей, яких перевіряють на предмет незаконного візиту в анексований Крим.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG