Держприкордонслужба України повідомила, що у них на контролі перебувають кілька тисяч осіб, яких перевіряють на предмет незаконного візиту до анексованого Криму.
Про це керівник відділу з питань взаємодії із засобами масової інформації Держприкордонслужби України Андрій Демченко сказав в ефірі Радіо Крим.Реалії.
«Наразі у нас на контролі перебуває понад 4000 осіб через можливе відвідування Криму. Якщо говорити про тих, кому вже виписали заборону, то тільки той орган, який це зробив, може зняти її», – сказав він.
Демченко нагадав, що приїзд до Криму не через адміністративний кордон між материковою частиною України та анексованою територією є порушенням, оскільки згідно з постановою Кабінету міністрів інші пункти пропуску на півострів не функціонують.
«Виявляти осіб, які незаконно відвідували окуповану територію, вдається, якщо в Держприкордонслужбі є відповідна інформація від інших правоохоронних органів або доручення про заборону на в'їзд. Також прикордонники можуть керуватися інформацією, отриманою безпосередньо під час перетину громадянином кордону, якщо вдається встановити, що він незаконно відвідував Крим. Відмова у в'їзді в Україну стосується іноземців, а громадян України притягають до адміністративної відповідальності», – пояснив представник Держприкордонслужби України.
Він також вказав на те, що громадяни України можуть повідомляти в прикордонслужбу про можливі випадки незаконного відвідування окупованих територій, і це стане підставою для вивчення кожного конкретного випадку.
6 січня у Києві поліція затримала активістів українського громадянського руху «Відсіч» Леоніда Овчаренко та Олексія Кальницького, які під час лекції російської блогерки Олександри Митрошиної запитали її: «Чий Крим?» Це призвело до бійки між активістами і прихильниками блогерки. У русі «Відсіч» стверджують, що активістів побили прихильники Митрошиної. Поліція заявила, що затримала чоловіків за «дрібне хуліганство». Пізніше активістів відпустили. Митрошина 6 січня назвала провокаторами активістів.
8 січня вона повідомила, що їй заборонили в'їзд в Україну до 6 січня 2023 року.
Митрошина в 2017 році розмістила у Facebook пост про свою поїздку до анексованого Криму.
Поїздки іноземних громадян до анексованого Криму
Після анексії Криму Україна закрила всі міжнародні пункти пропуску на півострові. Законно потрапити до Криму можна тільки через пункти в'їзду-виїзду на адміністративному кордоні з Херсонською областю. Порушникам загрожує депортація і штраф.
Українське МЗС опублікувало в липні 2016 року звернення, в якому застерегло іноземних громадян і осіб без громадянства від незаконних поїздок до Криму.
В українському зовнішньополітичному відомстві підкреслюють, що поїздки зарубіжних політиків до Криму не мають статусу офіційних.
Іноземні артисти та інші діячі культури також порушують українське законодавство, приїжджаючи з гастролями до анексованого Росією Криму через закриті Україною пункти пропуску. Деяким артистам і співакам, які приїхали на гастролі до Криму або висловилися на підтримку російської анексії Криму, заборонено виступати на материковій Україні.
Запрошуючи іноземних громадян на територію Криму, російська влада півострова намагається легалізувати його анексію.