Доступність посилання

ТОП новини

Видобуток піску чи рекультивація? Що відбувається з кар'єром у кримському селі Комишинка


Кар'єр у Балаклаві, ілюстративне фото
Кар'єр у Балаклаві, ілюстративне фото

Управління Державного земельного нагляду російського Госкомрегістра Криму зафіксувало 37 випадків самовільного захоплення землі під кар'єри на півострові. Севастопольське видання «Примечания» опублікувало історію покинутого кар'єру в селі Комишинка під Сімферополем, грунт із якого, імовірно, вивозять для будівництва траси «Таврида». Підрядник ТОВ «Технолидер» із Сімферополя стверджує, що не порушує закон і проводить рекультивацію старого кар'єра.

Усього, згідно з інформацією російського Міністерства екології та природних ресурсів Криму, на півострові розташовані 127 кар'єрів, із яких на 67 – тривають роботи. У квітні Радіо Крим.Реалії розповідало, що російська влада Криму запланувала ревізію кар'єрів, у яких підходив час рекультивації, тобто процедури відновлення порушених земель.

Проросійський громадський активіст із Криму, голова «Кримського антикорупційного комітету» Ілля Большедворов стверджує, що особисто виїжджав в село Комишинка і переконався, що кар'єр дійсно розробляють.

Були схвалені рішення, проти волі жителів, продовжувати розробку цього кар'єру
Ілля Большедворов

– Надійшло від місцевих жителів звернення, що у них проводиться незаконна розробка кар'єра на території, прилеглій до села. Нам надали відео з публічних слухань – там про початок розробки взагалі ніхто не знав. Тоді перекрили, перерили дорогу на місцеве кладовище, і жителів це дуже обурило, тоді запросили до адміністрації розробників кар'єра, вони надали проект нібито рекультивації території на 40 із гаком гектарів. Проте були схвалені рішення, проти волі жителів, продовжувати розробку цього кар'єру. А за проектом рекультивації раніше порушених земель там була незначна розробка грунту для будівництва дороги або ще чогось. Як жителі говорили на слуханнях, було всього дві-три незначні ями, але замість того щоб їх засипати, розробляють піско-гравійну суміш для будівництва траси «Таврида».

Ілля Большедворов
Ілля Большедворов

У свою чергу, засновник товариства з обмеженою відповідальністю «Технолидер» Дмитро Сташків стверджує, що в Комишинці насправді проводиться законна рекультивація кар'єра.

Слово «видобуток» тут взагалі недоречне, тут тривають роботи з рекультивації
Дмитро Сташків

– Я не знаю, чому у громадських активістів викликає інтерес саме наша організація. У Криму десь 40 проектів таких же, вони теж працюють законно. На цьому об'єкті проводиться рекультивація, термін закінчення – кінець 2020 року. Роботи законні, з усіма міністерствами узгоджені. На підставі заяв громадських активістів перевірки туди виїжджали неодноразово, всі документи в порядку. Просто ці громадські активісти, які піднімають подібний шум, не є компетентними особами або органами з відповідною освітою. Вони можуть робити неправильні висновки і поширювати в ЗМІ неправдиву інформацію. Слово «видобуток» тут взагалі недоречне, тут тривають роботи з рекультивації. Є російський закон, за яким вони пов'язані з певним інженерним вилученням. Відбувається не видобуток, відбувається вихолоджування порушених територій.

На думку Дмитра Сташківа, саме кримські громадські активісти ввели місцевих жителів в оману, після чого люди і «підняли шум».

На зборах усі присутні жителі підписали протокол, що не мають жодних заперечень. Люди в селі задоволені
Дмитро Сташків

– Потім людям роз'яснили порядок цієї дозвільної документації, що в проекті рекультивації передбачені заходи щодо локалізації двох звалищ і приведення території до нормальних екологічних параметрів, відновлення землі для ведення сільського господарства. Люди заспокоїлися ​– вони зрозуміли, що роботи короткострокові, що після закінчення робіт у них буде чиста земля, вільна від відходів і так далі. Крім цього, місцеві жителі погодилися потерпіти рух техніки і попросили, щоб у них поліпшили дороги в селі. Там будується дорога за рахунок нашої організації. На зборах усі присутні жителі підписали протокол, що не мають жодних заперечень. Люди в селі задоволені, але колеги чомусь про це мовчать.

Ілля Большедворов заперечує: на його думку, масштаби так званої рекультивації непорівнянні з початковим збитком грунту.

– Є фотографії в проекті – в яму опущена рулетка, глибина в районі 1 метра. Але на сьогодні там нібито вихолоджування схилу глибиною 6-7 метрів розробки. Якщо «Технолидер» вважає, що вони законним способом рекультиують ось цю яму, розробляючи 40 гектарів кар'єра, то я можу зробити висновок, що проводиться незаконний видобуток. Я можу відрізнити вихолоджування схилу від цього: яма, викопана екскаватором, перетворилася в 40 гектарів, а вантажівки вивезли грунт на будівництво траси «Таврида». Це просто пил в очі... А що стосується задоволених жителів, то до того, як піднялося ось це обурення щодо кар'єра, ніхто на себе не брав ніякі соціальні зобов'язання. Але якщо це дійсно рекультивація, то чому вони беруть на себе соціальне навантаження, якщо рекультивація сама по собі є соціальним навантаженням? Ось такий парадокс ситуації.

Колишній міністр екології та природних ресурсів України Сергій Курикін упевнений, що російська влада Криму в курсі істинної ситуації з кар'єром в Комишинці.

Сергій Курикін
Сергій Курикін
Неможливо, щоб про таке ніхто не знав. Це можливо лише при потуранні місцевої влади
Сергій Курикін

– Неможливо, щоб про таке ніхто не знав. Це можливо лише при потуранні місцевої влади. Сьогодні і на материку є безліч випадків, коли порушують закон і зловживають виданими дозволами на видобуток. У Києві так добувають пісок на Дніпрі, що призводить до тяжких наслідків. Проблема не нова, існує багато років, і місцева влада ніби як її відчуває, але нічого не робить. Думаю, в Криму точно така ж ситуація, незалежно від того, хто перебуває при владі. Іншого пояснення бути просто не може. Коли ведеться видобуток чогось відкритим способом, це призводить до відторгнення, до вилучення з обороту, до фактичного знищення родючих земель, а також лісового фонду. Поглиблення в землю і видобуток корисних копалин часто призводять до порушення функціонування водоносних горизонтів і в будь-якому випадку – до підвищення вмісту пилу в повітрі.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Олена Ремовська

    Ведуча програм Радіо Крим.Реалії з 2018 року. До цього – кореспондент, редактор і ведуча на Радіо Свобода. Зокрема, брала участь у запуску проекту Радіо Донбасс.Реалії. Автор книги «Говорить Радіо Свобода: iсторія української редакції» (2014). Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG