Ціни на нерухомість у Сімферополі сповільнили зростання, при цьому істотно знизилася вартість квартир на вторинному ринку, розповів в ефірі радіо «Спутник в Крыму» кримський рієлтор Дмитро Майоров. Житловий ринок півострова відчуває на собі вплив російських нововведень, пов'язаних із правилами будівництва нового житла.
З 1 липня 2019 року забудовники, які використовують кошти громадян, за російським законодавством зобов'язані проводити грошові операції через ескроу-рахунки для безпечних розрахунків між покупцем і продавцем. Такий рахунок переходить від покупця до продавця при дотриманні певних умов ‒ наприклад, при здачі нового будинку. Таким чином, забудовники зобов'язані мати повну суму відразу, що, як прогнозували багато експертів, спричинить подорожчання житла для покупців. Про зміни на ринку нерухомості півострова йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Керівник агентства нерухомості «Парад нерухомості» Дмитро Майоров поділився з Крим.Реалії своїм баченням, чому ринок житла в Криму прийшов до такого рівня цін.
На ринку первинної нерухомості намітилася певна стабілізація зростання цінДмитро Майоров
– Ціни, які зараз є, були заявлені ще в травні-червні, тобто коли відкрилися черги продажів, то там були більші цифри, ніж рік тому. Зараз же на ринку первинної нерухомості намітилася певна стабілізація зростання цін. На деякі житлові комплекси вони підвищуються, але в основному це рівні продажі без будь-якого стрибка. Говорили, що коли введуть ескроу-рахунки, житло дорожчатиме, але ціни вже високі й грошей у населення не так багато, щоб фінансувати ці апетити. Навіть не апетити ‒ просто у забудовника тепер є обтяження у вигляді кредиту. Якщо у людей можливостей не буде, можна задирати хоч до ста тисяч доларів за квадратний метр ‒ ніхто не братиме. На мій погляд, уже зараз стабільність є, але про здешевлення не йдеться, тому що ще немає перенасичення ринку. Однак попит і пропозиція вже один до одного.
За спостереженнями Дмитра Майорова, на тлі освоєння майданчиків під будівництво нового житла знижується інтерес до пропозицій вторинного ринку.
Старе житло вже ніколи не матиме підвищений попитДмитро Майоров
– У ЗМІ писали про те, що планується розробка 200 гектарів на території колишнього аеропорту «Заводське» ‒ це досить пристойний майданчик. До того ж, за сімферопольською об'їзною є «Кримська роза» ‒ компанія «Моноліт» збирається освоювати 150 гектарів. Це два величезних мікрорайони. Якщо ці майданчики запустяться в найближчий рік і на них відкриються продажі з ціною в 70 тисяч рублів за квадратний метр, то люди не купуватимуть. Забудовник, напевно, знижуватиме ціни. Інша справа, що з запуском залізничного сполучення в Криму для вантажних потягів, можливо, почнуть завозити будматеріали за нижчими цінами. Таким чином, я можу зробити висновок, що зростання цін не буде ніякого. Хоча, можливо, конкретні проєкти й будуть у ціні. При цьому старе житло вже ніколи не матиме підвищений попит.
Заступник директора агентства нерухомості з Севастополя Ігор Колохов упевнений, що в місті ціни на будь-яке житло тільки зростатимуть.
Купувати в Севастополі треба сьогодні, бо ціни зростатимуть однозначноІгор Колохов
– У Севастополі невеликий обсяг первинного ринку, і так було завжди. Будується досить багато квартир, але вони досить дорогі. Однокімнатна стартує від 45 тисяч доларів. При цьому попит досить високий, і первинний ринок не встигає впоратися з ним. У Севастополі купують курортну нерухомість, квартири для власного життя, для подобової оренди ‒ є кілька потоків попиту. Тут нерухомість дорожча, ніж у Сімферополі та інших кримських містах. Щоправда, в Ялті ціни напевно більші. Купувати в Севастополі треба сьогодні, бо ціни зростатимуть однозначно: і на первинному ринку, і вторинний буде за цим підтягуватися. У зв'язку з тим, що самі ескроу-рахунки вимагають фінансового обслуговування, житло дорожчає загалом у Росії.
Автор російського проєкту «Трін-Інвест» Андрій Власов вважає, що глобальні зміни на ринку нерухомості в Криму та сусідній Росії можуть відбутися через кілька років.
Прибутки населення зменшуватимутьсяАндрій Власов
– У Росії активне зростання цін на нерухомість традиційно спостерігається в Москві, останніми роками ‒ в Ленінградській області, в Казані, в Татарстані. В інших регіонах немає такого. Найголовніший чинник зростання цін на нерухомість або їхнє падіння ‒ наявні прибутки населення, коли люди можуть або не можуть дозволити собі купити житло, взяти іпотеку. Варто звертати увагу на ставку за такими кредитами, і зараз Центробанк іде на її зниження. Я чекаю, що в 2020 році, у першому півріччі не буде ніяких кардинальних змін, і ціни залишаться на поточних рівнях. Це ж стосується Криму. Пізніше вступлять у гру глобальніші чинники: майбутня світова криза, закредитованість компаній в усьому світі, що може тиснути на ринок нерухомості. Прибутки населення зменшуватимуться, і не тільки в Росії, а в усьому світі.
Голова української асоціації власників малого та середнього бізнесу, експерт із комерційної нерухомості Руслан Соболь вказує на фактор анексії Криму в формуванні цін на житло.
Міжнародні санкції не можуть не вплинути на інвестиційний клімаРуслан Соболь
– Безумовно, міжнародні санкції не можуть не вплинути на інвестиційний клімат. Нерухомість ‒ фундамент будь-яких економічних тенденцій. Це важлива тиха гавань, де люди зберігають свої заощадження. У Криму ринок значно звузився, тобто попрямував на економіку винятково однієї держави. Якщо в розвинених економіках це завжди міжнародні інвестиції, то в Криму вони обмежені. Мені здається, зростання цін на нерухомість пов'язане швидше з недовірою до банківського сектору, ніж з економічними факторами. В Україні теж є ця недовіра, люди понесли свої кревні у квадратні метри, і це викликало певне зростання цін на квартири.
(Текст підготував Владислав Ленцев)