У Севастополі планується будівництво дорожньої розв'язки на території п'ятого кілометра Балаклавського шосе ‒ однієї з найбільш проблематичних, з точки зору динаміки дорожнього руху, частин міста. Основна проблема проєкту полягає в тому, що вже багато років на п'ятому кілометрі розташовуються кілька великих ринків, торговці з яких ризикують опинитися на вулиці.
Транспортна розв'язка на п'ятому кілометрі ‒ один із наймасштабніших дорожньо-інфраструктурних проєктів на території Севастополя. За інформацією російського сайту держзакупівель, на його проєктування уряд готовий був виділити понад 40,2 мільйона рублів. Наразі вже визначений підрядник ‒ акціонерне товариство «Інститут Будпроєкт», який погодився виконати ці роботи дешевше стартової вартості на 262 тисячі рублів.
Засновниками АТ «Інститут Будпроєкт», згідно з інформацією з відкритих джерел, є кілька фізичних осіб, а також ВАТ «Інститут Гіпробудміст» ‒ компанія, пов'язана (також через лінію засновників ‒ КР) з комітетом управління майном Москви, а також із власниками московського ЦУМу.
Проєктування дороги має розпочатися нинішнього року й завершитися до серпня 2020 року ‒ тоді, за словами чиновників севастопольського уряду, стане відома остаточна вартість проєкту, а також його зовнішній вигляд.
Історія у два десятки років
Чиновники наполягають, що будівництво розв'язки, у сукупності зі збільшенням пропускної спроможності автомобілів низки інших міських доріг, зокрема, Камишового шосе та вулиці Хрустальова, дозволить «мінімізувати транзитний транспортний потік у місті, покращивши безпеку дорожнього руху». Саме будівництво розв'язки планується завершити упродовж 2021 року.
Торгівці кількох ринків, інтереси яких, як передбачається, будуть порушені під час будівництва, поспішили виступити проти цього проєкту й навіть, за їхніми словами, надіслали в уряд лист із додатком, де пропонували альтернативні варіанти розгортання цієї дороги.
Ми виступаємо з альтернативною пропозицією про перенесення цієї розв'язкиОлексій Макушин
«Ми виступаємо з альтернативною пропозицією про перенесення цієї розв'язки, щоб були враховані інтереси і міста, який хоче вдосконалити дорожньо-транспортну структуру, і власників автотранспорту, які не люблять стояти в заторах, і мікробізнесу, який працює на п'ятому кілометрі», ‒ говорив раніше голова профспілки торгівців Олексій Макушин.
Він також попередив чиновників, що люди, які працюють на ринках, у разі необхідності, будуть готові вийти на мітинг проти позбавлення їх робочих місць.
За словами джерела Крим.Реалії, близького до адміністрації ринку на п'ятому кілометрі, ця ситуація ‒ результат багаторічної бездіяльності влади, яка, як стверджує він, ще у 90-ті роки мала можливість перенести торгові площі на альтернативну ділянку.
«Ця проблема має понад десятирічну історію. Ще у 90-і роки територія, де сьогодні стоїть авторинок (дорогою автобуса на мис Фіолент ‒ КР) активно освоювалася торгівцями, люди намагалися там будувати бізнес. Про необхідність розв'язки на п'ятому кілометрі говорили вже тоді, і вже тоді була альтернатива вивести всю торгівлю звідти до авторинку ‒ там велика територія, місця вистачило. Але, на жаль, тодішня влада та інші наближені до неї особи, так скажемо, не поділили маржу від усього цього заходу», ‒ сказав співрозмовник кореспондента Крим.Реалії на умовах анонімності.
Судитися чи ущільнюватися?
Сьогодні, за інформацією профспілки торговців, на п'ятому кілометрі нараховується приблизно тисяча робочих місць. При цьому деякі активісти, опитані кореспондентом Крим.Реалії, вважають, що навіть ця цифра занижена.
«За моєю оцінкою, там десь тисячі півтори робочих місць, не менше. У них все законно й вони, що радує, досить організовані. Відповідно, захистити свої інтереси в суді їм буде простіше», ‒ стверджує севастопольський юрист, який захищає права підприємців Володимир Новиков.
За словами юриста, уряд не має права позбавити людей та їх сім'ї роботи або бізнесу. Постраждалим, вважає він, необхідно буде звернутися до суду, де у них будуть непогані шанси на перемогу. Крім того, це може створити позитивну судову практику, після чого уряд, проводячи аналогічні дії щодо міських ринків, діятиме з оглядкою на неї.
Не можна дозволити їм просто так взяти і вигнати на вулицю кілька тисяч людейВолодимир Новиков
«Незважаючи на те, що в Севастополі так заведено: знести торгові точки, вигнати людей на паперть й умити руки, законними такі дії ніяк вважатися не можуть. Я не дарма сказав, що той факт, що люди на п'ятому кілометрі організовані, це добре, оскільки від півтори тисячі осіб, які завалять уряд позовами, чиновники відкрутитися не зможуть. Колективні дії в нинішніх непростих умовах завжди підвищують коефіцієнт ефективності. Одночасно, це буде хорошим прецедентом і уроком для уряду, тому що ви уявіть, що у багатьох власників точок є сім'ї, є наймані працівники, у яких теж є сім'ї. Не можна дозволити їм просто так взяти і вигнати на вулицю кілька тисяч людей», ‒ додав Новиков.
Обережніше на тему будівництва дорожньо-транспортної розв'язки та можливого знесення ринків висловлюється голова правління «Спілки підприємців Севастополя» Елла Сирікова. Розуміючи всю складність ситуації для малого бізнесу, каже вона, необхідність будівництва дороги більш ніж очевидна.
Потрібно шукати консенсус між інтересами бізнесу та інтересами міста. Можливо, може йтися про якусь форму ущільненняЕлла Сирікова
«Я б не була в цьому випадку такою однозначною та не стала б говорити, що потрібно припинити всі проєкти, все залишити як є і не чіпати людей. Я сама ‒ власник автомобіля і прекрасно розумію, наскільки потребує місто транспортної розв'язки на п'ятому кілометрі. Тут потрібно шукати консенсус між інтересами бізнесу та інтересами міста. Можливо, може йтися про якусь форму ущільнення: збудувати якісь споруди, на зразок торгового центру, де змогли б розміститися люди й продовжувати працювати», ‒ підсумувала Сирікова.
Питання про долю людей, які працюють на ринках, уже ставилося в кабінетах представників місцевої влади. Депутати вже закликали уряд не діяти «по-чиновницьки» у цьому питанні. У відповідь на репліку своїх візаві, т.в.о. губернатора Севастополя Михайло Развожаєв пообіцяв, що проведе зустрічі з торгівцями й обговорить можливі шляхи вирішення проблеми.
У матеріалі використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові
Крим.Реалії готові надати можливість висловитися всім згаданим у матеріалі сторонам, зокрема й представникам російської влади півострова.