Доступність посилання

ТОП новини

Коментар у Instagram, візит силовиків, звільнення: як у Севастополі вчителька поскаржилася на низьку зарплату


Наталія Йолгіна
Наталія Йолгіна

У Севастополі звільнили вчительку англійської мови після того, як вона в Instagram поскаржилася російському губернатору Севастополя Михайлу Развожаєву на низьку зарплату. Сама вчителька впевнена, що її звільнення ‒ помста за публічно висловлене невдоволення умовами праці співробітників сфери освіти. У гімназії, де вона працювала, це заперечують і кажуть, що причина звільнення ‒ суто технічна, а губернатор назвав поведінку вчительки «бажанням хайпанути».

У Севастополі 5 лютого вчителька англійської мови Наталія Йолгіна вийшла на площу Нахімова з одиничним пікетом. За її словами, піти на цей крок її змусило звільнення з севастопольської гімназії №3, у якій вона працювала з серпня минулого року.

На плакаті різнокольоровими маркерами була написана фраза: «Мене звільнили з 3ої школи через невдоволення ЗП у 12 000» (орфографія збережена – КР).

Своє невдоволення вчителька висловила в формі коментаря на сторінці російського губернатора Севастополя Михайла Развожаєва в Instagram. Після цього почалися розмови на підвищених тонах з адміністрацією гімназії, повідомлення про звільнення, бесіди зі співробітниками «Центру Е» та звинувачення у зв'язках із російським опозиційним політиком Олексієм Навальним.

Спочатку було слово. В Instagram

22 січня губернатор Севастополя Михайло Развожаєв опублікував на своїй сторінці в Instagram заклик до містян не ходити на неузгоджені мітинги, організовані на підтримку арештованого російського опозиційного політика Олексія Навального.

Російський губернатор Севастополя Михайло Развожаєв
Російський губернатор Севастополя Михайло Развожаєв

Публікація, яка досі доступна на сторінці губернатора в соціальній мережі, викликала бурхливе обговорення серед підписників Развожаєва. Серед різних коментарів виявився і пост Наталії Йолгіної.

Вона запитала Развожаєва, чи вважає він нормальним, що зарплата вчителя з досвідом роботи за кордоном становить 12 тисяч рублів. Наприкінці повідомлення вона вказала, що викладає у класі, де навчається син губернатора.

У Китаї, наприклад, моя зарплата, як викладача англійської мови, становила дві з половиною тисячі доларів
Наталія Йолгіна

Наталія Йолгіна народилася в селищі Миколаївка. У Севастополі живе з 2010 року. Після закінчення університету упродовж декількох років працювала викладачем англійської мови. За цей час, каже вчителька, вона встигла отримати сертифікат Кембриджського університету, який підтверджує високий рівень володіння мовою, а також попрацювати в Китаї, В'єтнамі, Камбоджі та інших азійських країнах.

«У Китаї, наприклад, моя зарплата, як викладача англійської мови, становила дві з половиною тисячі доларів», ‒ розповідає вчителька.

Йолгіна згадує, що коментар на сторінці глави Севастополя вона вирішила написати після того, як подивилася фільм Фонду боротьби з корупцією про палац у Геленджику, який нібито належить президентові Росії Володимиру Путіну, тому що «була обурена несправедливістю та золотими йоржиками», про які Олексій Навальний розповідав в опублікованому фільмі.

Гості з «Центру Е»

Через декілька днів, за словами Йолгіної, адміністрація севастопольської гімназії викликала вчительку «на килим» і вимагала видалити коментар на Instagram-сторінці губернатора. Йолгіна погодилася, але це не врятувало від звільнення, до якого її неофіційно «почали готувати», говорить вона.

На її уроки приходили представники адміністрації школи, критикували методику викладання. У результаті 28 січня Йолгіній повідомили, що з 1 лютого вона більше не працюватиме в школі.

Утім, як виявилося, звільнення стало не єдиною проблемою вчительки. Того ж дня, 28 січня, до Йолгіної на роботу прийшли співробітники «Центру Е» (структура МВС Росії з протидії екстремізму ‒ КР).

Поліція на площі Нахімова в Севастополі, ілюстративне фото
Поліція на площі Нахімова в Севастополі, ілюстративне фото

23 січня на площі Нахімова в Севастополі відбувся неузгоджений із владою мітинг на підтримку Олексія Навального. Протестні акції того дня проходили у великих російських містах і супроводжувалися масовими затриманнями демонстрантів.

Того дня Йолгіна також була на площі Нахімова, але, за її власним твердженням, не брала участі в мітингу, а просто гуляла з подругою та її донькою. Вони погодували птахів, погуляли уздовж виставлених на площі комунальних вантажівок і зробили декілька фотографій.

Саме ці фотографії, опубліковані на сторінці вчительки в Instagram і стали причиною візиту в гімназію співробітників поліції, вважає вона.

Новина про те, що в гімназії перебувають представники відділу з боротьби з екстремізмом, застала зненацька навіть директора школи, яка, як каже вчителька, була щиро здивована побачити поліцейських у стінах установи.

«Я вважаю, що хтось захотів мене налякати, і факт мого перебування на площі Нахімова 23 числа просто використовували, щоб поскаржитися в «Центр Е». Я не впевнена, але думаю, що це міг зробити хтось із підлеглих Развожаєва», ‒ каже Йолгіна.

Я вважаю, що хтось захотів мене налякати, і факт мого перебування на площі Нахімова 23 числа просто використовували
Наталія Йолгіна

Профілактичну бесіду з вчителькою проводили троє осіб: майор Максим Федцов, капітан Юрій Байбаков та ще один співробітник, який не назвався. Колеги назвали його «стажером, який просто посидить і послухає», згадує Йолгіна.

Співробітники «Центру Е» повідомили, що у них нібито є інформація про те, що вчителька має намір закликати до проведення в Севастополі несанкціонованих акцій на свою підтримку через звільнення та низькі зарплати вчителів.

Поліцейські пояснювали вчительці, якщо її притягнуть до відповідальності за організацію або участь у незаконній акції, вона більше не зможе знайти роботу за фахом.

Поліцейські, каже вчителька, постійно змінювали тактику ведення діалогу: іноді відповідали коротко й сухо, іноді скаржилися на те, що їхні оклади та оклади їхніх батьків теж далекі від ідеалу. Декілька разів під час бесіди, каже вчителька, вона зривалася на плач.

«Жага хайпу» та проблеми з дисципліною

Після того як історія севастопольської вчительки набула розголосу у пресі та соціальних мережах, керівництво 3-ої гімназії також вирішило прокоментувати ситуацію з її звільненням.

За повідомленням адміністрації, причина, через яку гімназія попрощалася з Наталією Йолгіною – у тому, що Наталія на своїй посаді заміняла іншу співробітницю гімназії, яка в той момент перебувала в декретній відпустці. Зараз вчителька знову готова вийти на роботу, стверджують у гімназії.

Утім, не обійшлося і без докорів на адресу звільненої співробітниці. За словами представників установи, у своїй роботі вона «допускала порушення трудової дисципліни» і спізнювалася на заняття. Окрім того, заяву Йолгіної про низьку зарплату в гімназії вважають маніпулятивною, оскільки вчителька «не працювала на повну ставку й декілька разів відмовлялася від підвищення навантаження»: не брала додаткові години та класне керівництво, яке їй пропонували.

Також у гімназії спростували твердження, що Йолгіна є вчителькою сина губернатора Михайла Развожаєва.

Сам Развожаєв також прокоментував історію, яка почалася з його акаунта в Instagram. У коментарі «Новой газете» російський глава Севастополя сказав, що не давав жодних вказівок щодо ухвалення кадрових рішень щодо Йолгіної. Навіть більше, після прочитання коментаря він нібито дав доручення своїм підлеглим з'ясувати подробиці викладеної проблеми. Однак, додав Развожаєв, з'ясувалося, що вчителька просто хотіла «хайпанути».

Казус із сином губернатора виник лише тому, що його клас на уроках англійської ділиться на групи. Я була вчителем однієї з груп
Наталія Йолгіна

Також губернатору не сподобалося, що Йолгіна «втягнула у [свою] розповідь [його] восьмирічного сина».

Вчителька спростовує твердження гімназії про порушення трудової дисципліни та відкидає звинувачення в маніпуляціях. Вона визнає, що працювала на дві третини ставки, однак люди, які працюють на повну ставку, отримують не набагато більше ‒ 14,7 тисячі рублів замість 12, які отримувала Йолгіна.

«А казус із сином губернатора виник лише тому, що його клас на уроках англійської ділиться на групи. Я була вчителем однієї з груп», ‒ каже вона.

Наталія Йолгіна
Наталія Йолгіна

Незадоволені, але перелякані

Невдоволення своїми зарплатами ‒ досить поширене явище в середовищі севастопольських вчителів, вважає Наталія Йолгіна.

Зарплати в усіх дуже низькі, але люди бояться
Наталія Йолгіна

«Зарплати в усіх дуже низькі, але люди бояться. Бояться того, що сталося зі мною. Бояться, якщо вони почнуть обурюватися і качати права, то їх звільнять. Але я не боюся, мені втрачати нічого: у мене немає ні дітей, ні родини, але я знаю свої права і я знаю, скільки в цивілізованому світі платять за роботу викладача», ‒ сказала Йолгіна кореспонденту Крим.Реалії.

Вона стверджує, що може поїхати за кордон і продовжити працювати в тих країнах, де гонорари за викладацьку діяльність значно вищі, однак не стане цього робити, тому що любить Крим і хоче жити тут.

Своє звільнення вчителька має намір оскаржувати в суді. Вона впевнена, що причиною її звільнення стало публічне невдоволення «крихітною зарплатою», а сама зарплата ‒ наслідок корупції, оскільки «гроші, які недоплачують вчителям, діляться кимось зверху».

Крим.Реалії готові надати можливість усім згаданим сторонам висловити свою позицію​

XS
SM
MD
LG