Відсутність черг на виборчих дільницях, всюдисуща політична агітація та рекорди голосування вдома ‒ таким був для Севастополя єдиний день голосування до російської Державної Думи. Тоді як міський виборчком рапортував про високу явку, експерти говорять про вкрай передбачувані результати, а спостерігачі ‒ про різке збільшення кількості виборців в округах саме напередодні виборів. Кореспондент Крим.Реалії весь день стежив за перебігом голосування в Севастополі. Як проходили вибори ‒ читайте в матеріалі.
(Після анексії Росією Кримського півострова російська влада з 2016 року почала проводити в Криму та Севастополі вибори до Держдуми. Україна, США, Євросоюз та низка інших країн світу вважають ці голосування незаконними, а проти осіб, які брали участь в електоральному процесі, запроваджені персональні санкції. ‒ ред.).
19 вересня Севастополь зустрів єдиний день голосування до російської Держдуми по-справжньому осінньою, похмурою погодою. У першій половині дня раз у раз зривався дощ. Сонце вийшло лише після обіду.
Від самого ранку ситуація в місті була спокійною. Не було ні патріотичної музики, ні автомобілів з мегафонами, що закликають городян іти на дільниці, не спостерігалося скупчення поліції та інших служб, які забезпечують перебіг виборчого процесу.
Про те, що сьогодні в місті вибори, найбільше нагадувала агітаційна атрибутика, яку кандидати так і не прибрали ні напередодні старту триденного голосування, ні безпосередньо 19 вересня ‒ в єдиний день. Особи кандидатів до Держдуми, як і раніше, дивилися на перехожих з білбордів, сітілайтів та звичайних дощок оголошень біля під'їздів і пропонували голосувати за ту чи іншу політичну силу.
КПРФ ратувала за «нову індустріалізацію», «Справедливая Россия» ‒ за визнання «ДНР» і «ЛНР», а партія влади констатувала, що вона ‒ «Единая Россия».
Голосування у смартфоні
Це вже третя російська виборча кампанія, проведена у Севастополі після анексії Кримського півострова у 2014 році.
Окрім виборів до Державної Думи Росії, севастопольці обирають муніципальних депутатів, а також одного депутата підконтрольних Москві Законодавчих зборів Севастополя.
Своїх кандидатів до російського парламенту в мажоритарному окрузі від Севастополя зареєстрували 7 партій. Від «Единой России» до Держдуми висувається нинішня віцеспікерка Законодавчих зборів Тетяна Лобач, від ЛДПР ‒ бізнесмен і депутат Ілля Журавльов, від «есерів» (партії «Справедливая Россия» ‒ КР) ‒ колишній «міністр зв'язку» непідконтрольної Києву частини Донецької області Віктор Яценко. Член КПРФ із незакінченою вищою освітою Віктор Браковенко брав участь раніше у виборах, балотуючись до Верховної Ради України від комуністів у Севастополі у 2012 році.
Окрім того, партія «Новые люди» висунула у Севастополі професора Олексія Савватєєва, «зелені» ‒ доктора фізико-математичних наук Олександра Кубрякова, а «партія пенсіонерів» ‒ Андрія Реуцького.
Це перші думські вибори, де громадяни Росії можуть проголосувати дистанційно, ‒ через інтернет-платформу «Госуслуги». Така можливість була надана жителям п'яти російських областей, а також Севастополя і Москви.
За інформацією міського виборчкому, на дистанційне голосування в Севастополі зареєструвалися близько 19 тисяч осіб ‒ 6% від загальної кількості виборців.
Напередодні виборів прихильники російського опозиціонера Олексія Навального опублікували списки «Розумного голосування» ‒ стратегії, згідно з якою, голосувати необхідно за найсильнішого супротивника «Единой России». У Севастополі команда опозиціонера пропонувала виборцям голосувати за Іллю Журавльова. Сам Журавльов цю ініціативу не прокоментував.
«Тільки Путін»
Міська виборча дільниця №80 розташована на проспекті Гагаріна в будівлі місцевого ТЮГу. Близько середини дня на просторому майданчику біля будівлі театру небагатолюдно. Лише на одній із чотирьох лавок сидять дві літні жінки.
Для мене ‒ тільки Путін і «Единая Россия», ‒ каже одна іншій. ‒ Ніхто більше для Севастополя не зробитьЖителька Севастополя
«Для мене ‒ тільки Путін і «Единая Россия», ‒ каже одна іншій. ‒ Ніхто більше для Севастополя не зробить». Співрозмовниця задумливо киває головою, демонструючи повну згоду.
Поруч із центральним входом до ТЮГу стоїть молода дівчина, яка час від часу звертається до городян, які виходять з будівлі. Вона ‒ представниця екзит-полу. Більшість виборців питання ігнорують, посилаючись на зайнятість, або мовчки проходять повз неї та йдуть у своїх справах.
Будівля ТЮГу використовується як виборча дільниця вже багато кампаній поспіль. До цієї дільниці традиційно були прикріплені курсанти севастопольського Нахімовського училища. У колишні роки їх водили голосувати, але не цього разу. Кореспондент Крим.Реалії побував біля дільниці декілька разів упродовж 17, 18 і 19 вересня й жодного разу не побачив великої кількості курсантів біля будівлі.
І не курсантами єдиними. Загалом кількість охочих проголосувати була невеликою. За спостереженням, нова людина заходила у приміщення виборчої дільниці раз на кілька хвилин. У Нахімовському училищі відмовилися коментувати питання участі курсантів у виборах.
Аналогічною була ситуація у виборчій дільниці біля севастопольської гімназії на центральному міському пагорбі, де севастопольці, часто поодинці, заходили проголосувати на дільницю. Ажіотажу упродовж останніх трьох днів там також не спостерігалося.
Політичне поле вихолощене, й конкуренції, очевидно, ніякої немаєОлег Ніколаєв
Для нинішньої виборчої кампанії характерна апатія виборців, каже Крим.Реалії Олег Ніколаєв ‒ севастопольський політик, який брав участь у минулих виборах до Держдуми від «Партии Роста». Ця апатія, на його думку, продиктована відсутністю конкуренції таі передбачуваністю результату.
«Вже сьогодні зрозуміло, що депутатом Держдуми стане кандидат від «Единой России». Політичне поле вихолощене, й конкуренції, очевидно, ніякої немає. Тому люди просто не бачать сенсу йти на дільниці та голосувати», ‒ сказав Ніколаєв.
Статистика та виправдання
Водночас, севастопольський міський виборчком повідомив про те, що за підсумком перших двох днів голосування в місті, виборчим правом скористалася понад третина виборців. Так, о 20:00 18 вересня відомство зафіксувало явку на позначці у 32,5%. За перші дві години 19 вересня цей показник ще виріс і склав 37,9%.
Головною подією у перші два дні голосування в Севастополі стала публікація відеозапису з камер відеоспостереження, де, імовірно, зафіксоване вкидання бюлетенів на дільницях №13, 14 і 98. У Севвиборчкомі інформацію про порушення спростували, наголосивши, що після закриття дільниці співробітники виборчої комісії вводили бюлетені, використані при голосуванні вдома, в КОІБ ‒ електронні урни.
Оскільки нинішнього року всі дільниці в місті були забезпечені КОІБами, від сейф-пакетів, зазвичай використовуваних при голосуванні вдома, було вирішена відмовитися, сказала голова виборчкому Севастополя Ніна Фаустова.
За інформацією Севвиборчкому, в єдиний день голосування також не було зафіксовано суттєвих порушень виборчого процесу. Таку позицію поділяють і представники «Единой России».
«У Севастополі без порушень. Відвідав декілька виборчих дільниць, оцінив, як йде голосування. У місті-герої відкрилися 180 постійних виборчих дільниць та 6 тимчасових у лікарнях і військових частинах. Порушень зафіксовано не було», ‒ прокоментував перебіг виборів депутат-єдинорос Дмитро Бєлик.
Свавілля буде більше
Втім, деякі конкуренти «партії влади» не поділяють їхнього оптимізму. Так, Олексій Савватєєв назвав аномальною кількість осіб, зареєстрованих для голосування вдома. Тільки за 17 вересня в місті, за інформацією Савватєєва, проголосували понад 20 тисяч «надомників». У такій ситуації, за словами кандидата, «кожен розуміє, про що йдеться».
Кілька десятків скарг під час нинішньої кампанії було написано спостерігачами від КПРФ, однак усі ці скарги вже відкинуті Севвиборчкомом, сказав Крим.Реалії голова Балаклавського міськкому партії Олексій Меркулов.
С нашей точки зрения – это беспредел невероятный. И каждую новую кампанию этого беспредела в Севастополе все большеАлексей Меркулов
Головною проблемою, за його словами, є різке збільшення кількості зареєстрованих виборців, які з'являлися у списках «акурат під вибори».
На дільниці, що охоплює 7-й кілометр Балаклавського шосе (житловий масив у Севастополі ‒ КР), усі роки було зареєстровано від 900 до тисячі виборців, каже Меркулов, у нинішню кампанію кількість виборців на цій дільниці дорівнює 3 тисячам.
«Вони домагаються цього за допомогою військових, ФСБ-шників та інших, яких там реєструють, вони йдуть і зрозуміло за кого голосують. З нашої точки зору ‒ це свавілля неймовірне. І кожну нову кампанію цього свавілля в Севастополі все більше», ‒ підсумував Меркулов.
P.S. На момент виходу матеріалу стало відомо, що очільник підконтрольного Росії виборчкому Криму Михайло Малишев оголосив результати кримського голосування на виборах до Держдуми Росії.
Згідно з його інформацією, у всіх трьох кримськихм округах (Сімферопольський, Керченський, Євпаторійський) у лідерах – провладна партія «Единая Россия». При цьому явка склала 49,75%, стверджує він.
Так, «Единая Россия» в Криму набрала 63,33% голосів, КПРФ – 9,15%, ЛДПР – 7,75%, «Справедливая Россия – Патриоты за правду» – 5,93%, «Новые люди» – 3, 96%.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.