Поки російська влада Севастополя активно освоює виділені Москвою кошти на ремонт будівель і доріг, ліси та поля в окрузі заростають несанкціонованими звалищами будівельних відходів. Активісти нарахували таких більше ніж тисячу, природоохоронне відомство виписує штрафи та приписи власникам землі, але вантажівки продовжують вивозити тисячі тонн асфальту, бетону та ґрунту «в чисте поле» ‒ у місті-герої немає спеціального полігону для складування відходів численних будівництв.
Зведення з полів
Півтора роки тому, у травні 2018 року, севастопольські громадські активісти опублікували третій том «Білої книги», в якій зібрані стихійні міські звалища сміття. Учасники руху «За чистий Севастополь» моніторять, як місцева влада вирішує проблему з таким явищем, як звалища. Волонтери регулярно публікують звіти про свою діяльність і проводять щомісячні суботники в окремих районах міста.
Публікація «Білої книги» звалищ Севастополя стартувала в 2016 році. Видання проливає світло на стан «сміттєвої проблеми» міста. За час існування громадського проєкту з 2012 року його учасниками була опублікована інформація про більше ніж 1300 звалищ і написано близько 1200 скарг до органів влади за фактами виявлення нелегальних скупчень сміття на міських вулицях.
Але звалищ не стає менше. Особливо швидко зростає кількість будівельних відходів. Новини севастопольських ЗМІ нагадують зведення Апокаліпсису.
Так, у серпні 2018 року під Севастополем поблизу села Оборонне на земельній ділянці Чорноріченського лісництва виявлене незаконне звалище будівельних відходів площею 2 гектари. Воно завдало шкоди навколишньому середовищу в розмірі 113 мільйонів рублів, говорять у Севприроднагляді.
У квітні 2019 року російська державна екологічна інспекція Севприроднагляду виявила несанкціоноване скидання будівельних відходів в Юхариному яру ‒ самоскид висипав відходи асфальту та лом бетону. Інспекція порушила справу.
У травні російська севастопольська міжрайонна природоохоронна прокуратура повідомила, що тільки за період 2018-2019 років у місті утворилося понад 80 несанкціонованих звалищ будівельних відходів та ґрунту площею понад 44 тисячі метрів. Приблизно сім футбольних полів.
В один із днів у середині червня жителі Червоної гірки виявили у себе під вікнами величезний сміттєвий відвал. Вервечки КамАЗів звозили тонни будівельних і дорожніх відходів, вивантажуючись кожні 15-20 хвилин у лісі й на пустирі, на незабудованих поки ділянках під індивідуальне житлове будівництво (ІЖБ ‒ авт.).
«У нас була версія, що всі вони хочуть вирівняти рельєф, ‒ розповів інший мешканець Червоної гірки Костянтин Мачкевський. ‒ Але там ділянки під ІЖС. Навряд чи хтось погодиться, щоб йому вирівнювати ділянку виламаними бордюрами та шматками асфальту».
На Червону гірку везли ґрунт, подроблену скелю, залишки розібраних стін, поламані дошки ‒ мабуть, з якогось із численних севастопольських будівництв. Мешканці навколишніх будинків написали скарги в природоохоронну прокуратуру та Севприроднагляд. Було зафіксоване адміністративне правопорушення, але відстежувати вантажівки на місці чиновники не стали. «Сказали, викликайте поліцію, коли КамАЗи знову з'являться», ‒ говорить ще один мешканець цих місць, Михайло.
У серпні десятки вантажівок з будвідходами атакували сосняк біля кладовища Кальфа. Везли битий асфальт з ремонтованої вулиці Совєцької в центрі Севастополя. «Тут упродовж трьох діб завезено близько 40 самоскидів битого асфальту. Просто дорогу ним засипали. Сьогодні зупинили машину, водія забрала поліція для встановлення особи. У нього в дорожньому листі було написано: «Вивезення з вулиці Совєцької», швидше за все, це підрядник департаменту транспорту, який ремонтує цю вулицю», ‒ розповів очевидець.
Наприкінці серпня стало відомо, що відходи будівництв висипають прямо в Севастопольську бухту поблизу Інкермана. Якась фірма приймає на майданчику порту сотні тонн бетону та будівельного сміття. Позбавивши бетонний мотлох несучих металоконструкцій, які тут же здаються на переробку, працівники порту використовують його або для укріплення берега, або просто топлять у морі під покровом ночі.
На початку жовтня повідомлялося про звалище поблизу дачного кооперативу «Дубки» на Фіоленті. «Тут і будівельне сміття, і поліетилен, і гума, і тверді комунальні відходи. Невідомими влаштоване чергове звалище сміття в цьому місці. Очевидно, що це не стихійно. Очевидно, що під'їжджає машина та вивалює сміття прямо на це місце. Чергове звалище сміття, яке департаменту міського господарства доведеться з цього місця прибирати, але виникає питання: чому такі звалища виникають у Севастополі?» ‒ говорить член Громадської палати Севастополя Юрій Чайкін.
Величезне звалище утворилося неподалік села Тилове. Колись просторе поле, оточене горами, перетворилося на майданчик, завалений будівельними відходами. Окремі гори сміття розрівняли, щоб вони не привертали багато уваги. Але їх видають дерева, що потопають у відходах.
І останні повідомлення з «полів сміттєвих боїв» ‒ про звалище в Молочному яру. У серпні на очах Олександра Ладохіна туди вантажними машинами привезли ґрунт і каміння. Відходи земляних робіт вивалили на вулиці Шабаліна біля будинку 29а.
Про порушення чоловік повідомив у департамент міського господарства, де йому відповіли, що на місце виїжджали екологи, які зафіксували порушення й навіть знайшли винних. «Були порушені справи про адміністративне правопорушення відносно власників транспортних засобів, що здійснили скид відходів ґрунту», ‒ повідомили в департаменті з посиланням на Севприроднагляд.
Але, за словами місцевого жителя, за два місяці гори землі та каменів ніхто не прибрав. Натомість нещодавно до земляних відходів додалося й будівельне сміття: шифер, мішки зі штукатуркою та металеві елементи.
Полігону немає, регламенту теж немає
Кількість звалищ росте не днями, а годинами, і причина їх появи досить проста: у Севастополі немає полігону, куди можна було б вивезти сміття з будівельних майданчиків. «Полігону, дійсно, немає. Будівельне сміття, яке є, ми його не приймаємо. Приймаємо тільки
ізоляційні матеріали ‒ матеріали для пересипання шарів твердих комунальних відходів», ‒ розповів у квітні нинішнього року заступник начальника відділу ТОВ «Облаштування міста Севастополя» Дмитро Кондаков в ефірі телеканалу «Перший севастопольський».
Окрім того, у Севастополі немає регламенту, який визначає, що робити з відходами будівництва. Його не розробив департамент міського господарства, з'ясувала севастопольська міжрайонна природоохоронна прокуратура.
Природоохоронне відомство виписало міськгоспу припис з вимогою розробити регламент, але віз і нині там. Тим більше немає ніяких зрушень у виборі місця складування будівельного сміття.
Щоправда, у Севастополі будвідходи утилізуються приватною компанією ТОВ «КП Крим Екотехсервіс» на вулиці Відрадній. Методом дроблення. Але забудовники та ремонтники вважають за краще не витрачатися на дорогу утилізацію, адже ліс набагато ближчий. Вивіз одного кубометра таких відходів (нібито на полігон у Криму ‒ авт.) коштує від 500 рублів, вартість дуже залежить від логістики.
Забудовники викручуються як можуть. Наприклад, відвали ґрунту з будмайданчика Балаклавської ТЕС опинилися на колишній ракетній базі в горах над Балаклавою, де хтось вирішив розширити видовий майданчик. Ґрунт вивозять на будівництво траси «Таврида», де постійно не вистачає інертних матеріалів. Фірма колишнього міністра оборони України, севастопольського девелопера Павла Лебедєва вирила на Фіоленті величезний котлован, вивезла родючу землю та звалює у водоохоронній зоні відходи будівництв.
За бюджетний та особистий кошт
За російським законодавством ліквідувати несанкціоновані звалища має за свій кошт власник землі. Майже всі звалища, які утворилися в околицях Севастополя, розташовані на міській землі.
У 2018 році на очистку Юхариного яру від сміття було передбачено 15 мільйонів рублів. Таким чином, місто втрачає двічі ‒ спочатку в чистоті, потім ‒ у грошах, адже на ліквідацію звалищ витрачається пристойна сума бюджетних коштів.
Цього року понад 3 мільйони рублів виділені на рекультивацію несанкціонованих звалищ поблизу садового товариства «Камаз» та Суздальських висот.
Набагато складніше приватному власнику. Наприклад, коли вивалили сміття на його ділянку під будівництво. Навантаження та вивезення можуть влетіти в копієчку. Тим більше незрозуміло, куди вивозити ‒ полігону ж немає.
Куди вивозять будівельне побутове сміття?
Будівельне сміття утворюється не тільки при ремонті доріг та будівництві будинків, а й у побуті. Наприклад, при ремонті квартири. Викинута стара табуретка ‒ це теж будівельне сміття. Для його вивезення в Севастополі передбачені спеціальні контейнери, які севастопольці охрестили «човнами» або «бункерами». У липні директор департаменту міського господарства Михайло Тарасов звітував про встановлення в місті 120 «човнів» для збору великогабаритних відходів.
Як розповів директор державного унітарного підприємства «Облаштування Севастополя» Юрій Давидов, вивезення великогабаритних відходів входить у тариф для населення за вивезення сміття. «Що стосується великогабаритних відходів, які не вміщаються в контейнери ‒ дивани, телевізори, матраци, якщо ремонт проводиться, ‒ для цього ми ставимо восьмикубові ємності, так звані «бункери», куди люди можуть виносити такі речі. Це входить у тариф, який оплачується», ‒ сказав директор держпідприємства.
Севастопольці, щоправда, у спеціалізовані контейнери кидають не тільки будівельне сміття, а й звичайне. Хтось через незнання, хтось через лінь.
Але головне питання залишається відкритим: куди вивозять будівельне побутове сміття, якщо полігону для нього немає? Російська влада міста закрила очі й проблему не бачить.
Андрій Покровський, кримський блогер (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передає точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції
У матеріалі використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові