У Севастополі скасований уже другий тендер на будівництво каналізаційно-очисних споруд «Південні». Причина в тому, що жоден потенційний підрядник не подав заявку на участь у ньому. Кореспондент Крим.Реалії з'ясував в експертів, чим небезпечне для регіону зволікання з будівництвом очисних.
19 серпня добіг до кінця термін подачі заявок на конкурс із будівництва очисних споруд у Севастополі, оголошений російським урядом міста 1-го серпня ‒ відразу після того, як було визнано, що попередній тендер не відбувся.
Напередодні підбиття підсумків тимчасовий виконувач обов'язків губернатора Севастополя Михайло Развожаєв говорив, що відразу кілька комерційних структур виявляють активність на електронному майданчику, де розміщені технічні завдання з будівництва об'єкта.
«Ми дуже розраховуємо, що заявляться серйозні компанії, адже об'єкт складний і життєво важливий для міста. Вимоги до досвіду достатньо серйозні», ‒ писав Развожаєв про конкурс на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook.
Сувора реальність
Однак результати конкурсу, оголошені вранці 19-го серпня, продемонстрували все з точністю до навпаки. Згідно з інформацією протоколу, складеного за підсумками закінчення термінів, виділених на пошук компанії-підрядника, конкурс не відбувся з тих же причин, що і його попередній «близнюк».
«Електронний аукціон на проведення робіт із будівництва, реконструкції, капітального ремонту, знесення об'єкта капітального будівництва визнаний таким, що не відбувся, відповідно до частини 16 статті 66 федерального закону №44-ФЗ у зв'язку з тим, що до завершення терміну подачі заявок не подано жодної заявки», ‒ вказано в протоколі.
Варто нагадати, що стартова ціна, запропонована ЦКУ «Управління експлуатації об'єктів міського господарства» ‒ мало не 6,8 мільярда рублів. У чому ж причина того, що підрядники відмовляються навіть брати участь в аукціоні на будівництво такого масштабного об'єкта?
На думку колишнього керівника Корпорації розвитку Севастополя Олега Ніколаєва, технічне завдання писалося під конкретного підрядника, який, як показала історія, з ним не впорався. Тому інші учасники аукціону не беруться за його виконання, вважає Ніколаєв.
Оголошення нового конкурсу без внесення змін до проєкту або техзавдання нічого не змінитьОлег Ніколаєв
«Ця історія дуже проста, коли, оголошуючи конкурс, проєкт і/або технічне завдання пишеться під конкретну компанію. Ця компанія, очевидно, у цьому конкурсі перемагає. У Севастополі компанія, яка перемогла в конкурсі, не впоралася з виконанням робіт на об'єкті. Таким чином, оголошення нового конкурсу без внесення змін до проєкту або техзавдання нічого не змінить. Інші компанії, які виявляють інтерес до об'єкта, просто не візьмуться за виконання цього ТЗ», ‒ говорив Ніколаєв кореспонденту Крим.Реалії ще після першого скасування конкурсу щодо очисних споруд у липні поточного року.
До того ж, за інформацією журналістів севастопольського ресурсу«Примечания», на їхню редакційну пошту неодноразово надходили листи від різних галузевих експертів, які критикували наявний проєкт севастопольських очисних, складений компанією «РТ-ЕКОС». Експерти, як стверджують журналісти, називали проєкт неспроможним, а очисні, навіть якщо вони будуть збудовані, потенційно неефективними.
Довідка: у вересні 2016 року мажоритарним акціонером АТ «Компанія ЕКОС» стала російська держкорпорація Ростех. пізніше АТ «Компанія «ЕКОС» була перейменована в АТ «РТ-ЕКОС». А в 2018 році «РТ-ЕКОС» увійшла до складу групи компаній «ЕКОС Груп» і зараз корпоративного зв'язку з РОСТЕХ не має.
Зокрема, як приклад наводиться стаття російського вченого Дмитра Даниловича, опублікована приблизно рік тому. Так, Данилович аналізував анонімний проєкт каналізаційно-очисних споруд, який, за твердженням журналістів, нагадує ситуацію в Севастополі. Сам Данилович відмовився підтвердити, що проаналізований був проєкт КОС «Південні».
Олег Ніколаєв також раніше критикував проєкт очисних споруд через низку принципових питань.
Межа виживання мікрофлори
Сьогодні в Севастополі працює тільки система грубого очищення відходів, що виглядає, як ґрати з будівельної арматури, звареної між собою. Відсутність будь-якого очищення каналізаційних стоків може назавжди змінити стан екосистеми прибережних вод поблизу Севастополя, вважає місцевий еколог Маргарита Литвиненко.
Мікрофлора вже змінюється, це помітно навіть неозброєним поглядомМаргарита Литвиненко
«Мікрофлора вже змінюється, це помітно навіть неозброєним поглядом, якщо знати, куди дивитися і на що звертати увагу. Найбільш явне та очевидне ‒ це зелені водорості, рясне зростання яких свідчить про сильне забруднення води. Якщо простежити, то за останні роки співвідношення зелених водоростей порівняно з бурими, що свідчить про чистоту води, сильно зросло», ‒ говорить еколог.
Наступний сезон ‒ він буде ще гіршим з точки зору епідеміологічної безпеки, і кожен наступний ‒ ще і щеВолодимир Гарначук
Думка про те, що без очисних споруд шкода прибережній екосистемі Севастополя зросте, розділяє і проросійський активіст, засновник організації «Чистий берег.Крим» Володимир Гарначук. За його словами, кожен наступний «високий» сезон буде все небезпечнішим для людей, які купаються на севастопольських пляжах.
«Про осяжну для огляду перспективу говорити немає сенсу, тому що в осяжній перспективі у нас ‒ зима й охолодження морської води. А ось наступний сезон ‒ він буде ще гіршим з точки зору епідеміологічної безпеки, і кожен наступний ‒ ще і ще. Зрештою, це може спричинити незворотні зміни мікрофлори», ‒ стверджує активіст.
Упродовж літа в Севастополі вже забороняли купання на декількох пляжах. Цей аргумент, каже Гарначук, головний для тих, хто вважає, що можливі наслідки від відсутності в місті очисних споруд перебільшені.