Доступність посилання

ТОП новини

Середньостатистична кримська брехня


Село Правда в Криму, червень 2018 року
Село Правда в Криму, червень 2018 року

Спеціально для Крим.Реалії

Чим гірше йдуть справи в кримській економіці, тим більший приріст вона демонструє у звітах місцевих чиновників. Найбільш показовою в цьому випадку виглядає сфера сільського господарства.

Російський міністр сільського господарства Криму Андрій Рюмшин відзвітував про зростання врожаю винограду на півострові торік на 21%.

«Валовий збір винограду врожаю 2018 року склав 80 тисяч тонн, урожайність торік склала 55 центнерів з гектара», ‒ розповів він у січні 2019 року.

Однак трьома тижнями раніше він називав зовсім інші цифри, підбиваючи аграрні підсумки року. «За оперативними повідомленнями адміністрацій районів і міст республіки, збирання винограду завершене в повному обсязі. Збиральна площа склала понад 14 тисяч гектарів, валовий збір винограду становив 67 тисяч тонн», ‒ зазначив Рюмшин. Тобто за місяць після закінчення збирання урожай винограду в Криму виріс на 13 тисяч тонн, що викликає сумніви в правдивості слів міністра.

Або російські чиновники погано знають математику, або відверто обманюють кримчан

Зростання врожаю на 21% ніяк не відповідає і статистиці 2017 року. Тоді, звітуючи про підсумки, Рюмшин назвав цифру в 56,3 тисячі тонн зібраного винограду, що на 16% менше врожаю 2018 року, озвученого Рюмшиним у грудні. Якщо ж взяти за основу останні повідомлення міністра вже про 80 тисяч тонн, то виходить, що приріст склав уже 30%. Або російські чиновники погано знають математику, або відверто обманюють кримчан.

Суперечить звіту російського міністра також інформація Кримстату: згідно з даними, урожай винограду в 2017 році склав 66,2 тисячі тонн. Таким чином, у 2018 році могли зібрати більше або на 1%, або на 17%. З приростом у 21% ці дані ніяк не узгоджуються.

Ще цікавіша ситуація з площею виноградників. У січні 2018 року загальна площа під виноградниками, за словами Рюмшина, склала 12 тисяч гектарів, з яких тільки 9 тисяч ‒ плодоносні. Водночас у грудні, коли російський міністр Криму озвучив менші цифри врожайності, площа під виноградниками виявилася більшою на 2,4 тисячі гектарів.

Середня врожайність теж змінюється: у грудні вона склала 47 центнерів, а в січні виросла вже до 55 центнерів з гектара.

Аналогічна картина зі збором плодово-ягідної продукції. У грудні 2018 року Рюмшин відзвітував про урожай в 111 тисяч тонн плодів та ягід, що навіть дещо перевищило показники 2017 року. Уже в січні урожай виріс до 140 тисяч тонн. Однак у те, що у грудні зібрали майже 30 тисяч тонн фруктів, повірити досить складно.

У те, що в грудні зібрали майже 30 тисяч тонн фруктів, повірити досить складно

Маніпуляцією даними займаються і в Кримстаті, звітуючи про стан тваринництва на півострові. При цьому, бажаючи показати хоч якесь зростання, вони повністю ігнорують свої власні відомості за минулі роки.

Кримстат опублікував інформацію про кількість поголів'я худоби в Криму станом на 1 січня 2019 року. Кримські статистики повідомили про зростання поголів'я великої рогатої худоби (ВРХ) на 6,6%, корів ‒ на 4,4%. Відповідно до їхніх звітів, поголів'я свиней зменшилося на 2,5%, овець та кіз ‒ на 0,3%, а птиці ‒ на 7,4%.

Однак ці цифри не узгоджуються з показниками Кримстату минулого року. Так, станом на 1 січня 2018 року в Криму поголів'я великої рогатої худоби (ВРХ) становило 111,7 млн голів, а в січні нинішнього року ‒ 104,6 тисячі голів. Таким чином, у наявності скорочення ВРХ на 6%, а не озвучене зростання. Аналогічна картина з коровами, яких стало не більше, а на 10% (на 6,2 тисячі голів) менше.

Кримстат явно занижує цифри, звітуючи про зменшення кількості овець і кіз на півострові тільки на 0,3%, тоді як їх стало менше на 11,3 тисячі голів, тобто на 6%.

Але ще масштабніші маніпуляції спостерігаються з підрахунком птиці: кримські статистики повідомляють про зменшення поголів'я на 7%, в тоді як його кількість зменшилася на 34%.

Подібні статистичні приписки допомагають кримським чиновникам хоча б на папері продемонструвати «успіхи» російської політики на півострові. Якщо в промисловості та будівництві хоч десь можна знайти точки зростання завдяки виконанню оборонних замовлень або видобутку будівельних матеріалів для траси «Таврида», то в аграрному секторі залишається тільки малювати дуті цифри. Але ними, як то кажуть, ситий не будеш.

Євгенія Горюнова, кримський політолог

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

XS
SM
MD
LG