Заступник голови Ради безпеки Росії Дмитро Медведєв в інтерв'ю «Комсомольській правді» заявив, що українці «просто повинні змиритися» з анексією Криму. Також він порадив їм «зайнятися врегулюванням внутрішньої кризи» на південному сході країни, повідомляє «Настоящее время», телеканал, створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки».
«Про Україну можу лише сказати, що після того, що там сталося, наші відносини, звичайно, змінилися. Змінилися вони і в силу зрозумілих причин після проведення референдуму в Криму і возз'єднання Криму з Росією. Але це не означає, що ми хочемо проводити якусь недружню політику щодо України. Ні, просто українці повинні змиритися з тими реаліями, що існують, і зайнятися врегулюванням внутрішньої кризи на південному сході своєї країни», – сказав він.
Київ поки не відреагував на заяву Медведєва.
Росія анексувала український півострів Крим в березні 2014 року, ввівши війська на територію українського півострова та провівши нелегітимний референдум. На ньому за «возз'єднання з Росією» висловилися 96,77% виборців Криму та 95,6% жителів Севастополя. Міжнародні організації визнали анексію Криму незаконною і засудили дії Росії, країни Заходу запровадили проти неї санкції. Вони є досі чинними і нещодавно були в черговий раз продовжені.
Україна, як і раніше, вважає півострів своєю, але тимчасово окупованою територією. Напередодні кабінет міністрів України призупинив чинність меморандуму між урядами України і Росії про співпрацю в боротьбі з тероризмом, який був підписаний у 2012 році в Ялті. В цілому з моменту окупації Криму і збройної агресії на Донбасі Україна розірвала близько 150 з 453 договорів і угод з Росією.
8 липня в Держдуму внесли три законопроєкти з поправками до Кримінально-процесуального кодексу і Кодексу РФ про адміністративні правопорушення, які передбачають заборону на відчуження територій РФ. Це було ухвалено як одну з «путінських» поправок до Конституції РФ. Саме відчуження частини території РФ (наприклад повернення анексованого Криму Україні) буде прирівняно до екстремізму, а за заклики до таких дій тепер у Росії загрожуватимуть тривалі тюремні терміни.
Якщо закон буде ухвалений, кримінальне покарання за заклики до відчуження території Росії складе від 6 до 10 років колонії. Зараз за заклики в ЗМІ або в соцмережах до відчуження територій РФ загрожує позбавлення волі на максимальний строк до п'яти років. Голова комітету Держдуми з держбудівництва та законодавства Павло Крашенінников уточнив, що десятирічний тюремний термін загрожує тільки тим, хто послідовно вимагає від Росії повернути «свої» території.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.