Доступність посилання

ТОП новини

Російський танкер «у руках» СБУ: подробиці


Служба безпеки України спільно з Військовою прокуратурою 25 липня оголосила про затримання російського танкера Neyma. Танкер затримаkb 25 липня, зараз на борту судна відбувається обшук, члени екіпажу (за даними російського інформагентства "Интерфакс", їх 15 людей, усі росіяни) допитані слідчими.

Версія України

За версією СБУ, танкер із номером IMO 8895528, MMSI 273347000 під прапором Росії зайшов 24 липня для ремонту в український порт Ізмаїл в Одеській області (порт розташований на Дунаї на кордоні України і Румунії).

Танкер у той час мав назву Nika Spirit, але українські спецслужби стверджують, що у нього залишився той же номер ІМО – 8895528 в міжнародній інформаційній системі EQUASIS. Українські силовики вважають, що назва була змінена російськими власниками з Neyma на Nika Spirit "з метою приховування причетності до незаконних дій та акту агресії, які відбувалися 25 листопада 2018 року".

IMO – унікальний номер, який кожне торгове судно з вагою від 100 тонн має в реєстрі Міжнародної морської організації. Він не змінюється при зміні власника, назви або країни реєстрації.

У СБУ вважають, що затриманий танкер у листопаді 2018 року був використаний російськими прикордонниками в операції із захоплення 24 українських моряків біля берегів Криму. Зокрема, за даними СБУ, судно за наказом російських прикордонників блокувало в Керч-Єнікальському каналі в Керченській протоці малі броньовані артилерійські кораблі "Нікополь", "Бердянськ" і буксир "Яни Капу" Військово-морських сил Збройних сил України.

Фото затриманого танкера і вилучених у екіпажу російських паспортів розмістив у Facebook головний військовий прокурор України Анатолій Матіос.

Пізніше з'явилося відео затримання російського судна.

"Такі незаконні дії сприяли насильницькій, із застосуванням зброї, зупинці і захоплення прикордонниками ФСБ Росії українських військових кораблів разом із 24 членами екіпажу", – заявили в СБУ.

Кому належить танкер

Танкер збудований 1989 року в Болгарії, він вміщує понад 2800 тонн нафтопродуктів. Порт його приписки, як випливає з розміщених в інтернеті фото і відео – російський Таганрог.

За даними російського "Интерфаксу", власник танкера – зареєстрована в Геленджику в Краснодарському краї Росії компанія "Альтомар Шиппінг". На неї зареєстроване тільки одне судно.

"Nika Spirit – це наш пароплав", – підтвердив агентству представник "Альтомар Шиппінг". Танкер, за його словами, продали компанії "Волго-Донське суднове агентством" (ВДСА, Волгоград).

Згідно з іншими даними, танкер належить "Фос шипінг менеджмент", також зареєстрованому в Краснодарському краї.

Через кілька годин після затримання танкера російське інформагентство ТАСС повідомило про те, що в офісі "Фос шипінг менеджмент" відбуваються обшуки, а джерело в силових структурах Краснодарського краю підтвердило, що слідчі "встановлюють причини відправки танкера в Україну".

У Російському професійному союзі моряків повідомили, що судно належить до класу "ріка-море", а значить, на борту був екіпаж із 10-12 людей.

Реакція Москви

У МЗС Росії заявили, що Москва з'ясовує обставини затримання танкера:

"З'ясовуємо обставини події для вживання адекватних заходів. Якщо мова йде про захоплення росіян у заручники, це буде кваліфіковано як грубе порушення міжнародного права, і наслідки не змусять себе чекати", – попередили російські дипломати.

Перший заступник голови комітету Ради Федерації Росії з міжнародних справ Володимир Джабаров назвав затримання танкера "піратським захопленням".

"Це не можна ототожнювати з подіями в Керченській протоці. Там було порушення держкордону Росії українськими кораблями, а тут,
вибачте, наш корабель був у порту. Його взяли затримали і захопили", –
заявив сенатор. Також він запропонував розглянути питання про танкер Морському трибуналу ООН.

Пізніше 25 липня стало відомо, що екіпаж затриманого в Ізмаїлі російського танкера Neyma вирушає в Москву, в Україні їм не пред'явили звинувачень. Про це повідомляють російські ЗМІ. При цьому, за даними російського інформагентства ТАРС, судно залишиться в Ізмаїлі. В українських правоохоронних органах поки не коментували цю інформацію.

Захоплені ФСБ Росії українські моряки

25 листопада 2018 року російські військові біля берегів Криму таранили, обстріляли і захопили три плавзасоби ВМС України – катери «Бердянськ» і «Нікополь» та буксир «Яни Капу», що прямували з Одеси до Маріуполя.

ФСБ Росії підтвердила застосування зброї проти українських кораблів, відомство стверджує, що три українські військові кораблі «незаконно перетнули держкордон Росії».

Російські суди в Криму заарештували українських військових (24 особи), звинувативши їх за ч. 3 ст. 322 КК Росії (незаконний перетин кордону), їм загрожує до 6 років позбавлення волі. Всіх українських військовослужбовців доставили до Москви.

Прокуратура АРК визнала захоплених ФСБ Росії українських моряків військовополоненими.

Дії Росії в районі Керченської протоки критикують у низці європейських країн і США. У НАТО заявили, що уважно стежать за розвитком подій у Керченській протоці та закликали до стриманості й деескалації напруження.

XS
SM
MD
LG