ЯЛТА – У Криму третій тиждень не можуть зупинити зростання цін на продукти після запровадження міжнародних санкцій щодо Росії через її вторгнення в Україну. У кримських магазинах продовжуються перебої з продуктами, в Ялті масово закриваються магазини і турагентства, з'ясували Крим.Реалії. Російська влада півострова продовжує переконувати, що ситуація під контролем.
Крим.Реалії продовжують стежити за тим, що відбувається в Криму на тлі воєнного вторгнення Росії в Україну.
Нові міжнародні санкції щодо Росії, а також обвал курсу російського рубля щодо іноземних валют позначилися на кримському бізнесі, який з 2014 року працює за російськими правилами.
Багатьом підприємців стає непідйомною вартість оренди торгових приміщень на півострові. А закриття російського авіасполучення з Європою вдарило по місцевому туристичному бізнесу.
У головному курортному місті Криму – Ялті – у березні почали масово звільняти торгові площі, які раніше були зайняті магазинами, кафе, салонами краси та іншими комерційними об'єктами, з'ясував кореспондент Крим.Реалії.
Ялту звільнили від бізнесу
На набережній Ялти закрилася етно-їдальня «Пузата Хата». Вона пропонувала відвідувачам страви української кухні, а її співробітники, спілкуючись із відвідувачами, переходили на українську мову. Зараз на вході висить табличка із написом «Зачинено».
По сусідству був невеликий гастроном. Він також зачинений.
Закриваються у Ялті спеціалізовані магазини. Припинив роботу, наприклад, магазин «Гарпун», що продавав спорядження для дайвінгу та підводного полювання. Більшість таких товарів – іноземного виробництва. Колишня логістика закупівлі й доставки іноземних товарів стала неможливою після запровадження міжнародних санкцій щодо Росії через її воєнне вторгнення в Україну.
Покинув своє місце в центрі Ялти і спеціалізований магазин спортивного харчування «Спортпит». Причина точно не відома. Проте закриття магазину збіглося із запровадженням міжнародних санкцій проти Росії через її вторгнення в Україну, що призвело до обвалу курсу російського рубля до іноземних валют. Туристична агенція, що пропонувала клієнтам тури в 2022 році, теж залишила свій офіс у центрі Ялти.
Магазини закриваються й у інших регіонах півострова. Кримчанам більше недоступні покупки товарів у багатьох магазинах міжнародних брендів, оскільки через санкції вони йдуть або вже пішли з Росії. На їхніх російських сайтах розміщено відповідні попередження. Залишаються на плаву в Криму поки що в основному продуктові об'єкти. Але ціни у них значно зросли порівняно з лютим і продовжують зростати.
«Можете поностальгувати за старими цінами»
Блогерка Олена Венера побувала у кримському магазині низьких цін «Доброцен». Ця російська мережа відкрилася на півострові після його російської анексії у 2014 році. У магазині багато полиць порожні, багатьох товарів немає.
«Полиці напівпорожні насправді. Чи напівповні. Не знаю, як правильно сказати. Цукру немає, але є ананаси. Ще тиждень тому полиці були повні», – повідомляє вона у своєму блозі
Кримський блогер Вадим Екстрімов у середині березня підрахував, наскільки подорожчав набір продуктів для олів'є.
Перед Новим роком набір для олів'є мені обійшовся у 730 рублів. Можете поностальгувати за тими старими цінами. Після подорожчання вартість продуктів на салат «Олів'є» склала вже 900 рублів. Могло бути гірше», – повідомляє він.
Два роки тому інгредієнти для цього салату, за персональними підрахунками блогера, коштували йому 420 рублів.
На відео, знятому блогером у магазині Ялти, помітно подорожчав рис. Він коштує понад 100 рублів за кілограм. Майже вдвічі порівняно із лютим подорожчав цукор.
У Феодосії на ринку немає гречки та цукру, повідомляє місцева газета «Кафа». «За два тижні відчутно подорожчали свинина та картопля. Банани поводяться зухвало (коштують від 100 до 180 рублів). А ось ні гречаної крупи, ні цукру на ринку більше немає», – пише видання.
У підконтрольному Москві уряду Криму третій тиждень від початку дії нових міжнародних санкцій проти Росії продовжують стверджувати, що контролюють ситуацію з цінами. Весь цей час вони стверджували, що причиною всіх подорожчань є «спекуляції» торгових мереж. 21 березня у відомстві визнали, що на ситуацію впливають міжнародні санкції. У Радміні Криму повідомили, що провели засідання регіонального штабу щодо підвищення стійкості економіки Криму в умовах міжнародних санкцій, а також заходів підтримки економіки, громадян і бізнесу. Серед них – зниження процентної ставки мікропозик для малого і середнього бізнесу, моніторинг антикризових заходів, що вживаються в регіонах сусідньої Росії, а також централізовані закупівлі лікарських препаратів із тривалим терміном зберігання та інші заходи.
Доступ до сайту Крим.Реалії заблокований Роскомнаглядом (Роскомнадзором). Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://d3e1m6ew10i0fy.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії.