Росія готується до повномасштабної війни в Європі, причому першим плацдармом для неї стане саме Україна. З такою заявою на щорічному, вже 12-му, Київському безпековому форумі виступив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов.
За його словами, Росія відновлює аеродроми для штурмової і армійської авіації, і створює інфраструктуру, щоб швидко перекидати війська до українського кордону. Раніше, 26 лютого президент України Петро Порошенко заявив, що загроза повномасштабної агресії з боку Росії «не є декларацією, а цілком реальна».
Мета Київського безпекового форуму – провести дискусії на міжнародному рівні з ключових питань безпеки України. Тема нинішнього року – «Стратегічний вибір України і Заходу». Народний депутат України Ганна Гопко пояснює значення форуму.
Україна збирає форум із безпеки в Києві, щоб чітко розставити пріоритети в своїх зовнішньополітичних цілях, вчергове нагадати світові про важливість продовження і посилення санкційГанна Гопко
– На таких форумах, як правило, висловлюють позиції, показують конкретні кроки, держава озвучує наміри. Але якщо порівняти це з Мюнхенським форумом, то заяви, які звучать там, роблять політики топ-рівня: канцлер Ангела Меркель, віце-президент США Майк Пенс. Вони не одразу транслюються в конкретні рішення. Україна збирає форум із безпеки в Києві, щоб чітко розставити пріоритети в своїх зовнішньополітичних цілях, вчергове нагадати світові про важливість продовження і посилення санкцій, дати конкретні аргументи на користь того, що західна цивілізація повинна підтримувати Україну в протидії російській агресії. До того ж у Росії достатньо інструментів, щоб впливати на українські вибори: фінансування проросійських сил, ЗМІ, які сіють серед українців ідеї, що не відповідають курсу на вступ до ЄС і НАТО.
На підтвердження своїх слів про російську загрозу Олександр Турчинов навів конкретні дані про розташування військових підрозділів навколо України:
«Нам протистоїть 8-а армія Південного округу Росії, на півночі – 20-а армія Західного округу Росії. Вони тримають у резерві 1-у танкову армію, 49-у і 58-у армії. І цього мало. Для забезпечення наступу готують 6-у 4-у армії повітряно-космічних сил. Уздовж нашого кордону розмістили вісім ракетних бригад. Готуються чотири дивізії і п'ять бригад повітряно-десантних військ, п'ять бригад і один полк морської піхоти. І навіть цей ресурс Росія вважає недостатнім. У Південному військовому окрузі почалося формування шести резервних казацьких дивізій. Я ще не назвав потужний Чорноморський флот, Каспійську флотилію, яку можуть використовувати для військових дій в Азовському і Чорному морях. Не назвав 22-ий армійський корпус, який розміщений зараз у Криму і готовий проводити бойові дії на півдні України».
Український політолог, директор аналітичного центру «Політика» Микола Давидюк вважає, що загроза повномасштабного російського вторгнення в Україну небезпідставна.
У силу гібридності сьогоднішньої політичної ситуації в світі Україна може претендувати на вступ до НАТОМикола Давидюк
– Дуже важливо, що на форумі згадують і тему Криму, і тему окупованих територій Донецька і Луганська. Вони фіксують і в пресі, і в політичній свідомості розуміння того, що Україна не відмовляється від своїх територій. Ті речі, які дуже часто нав'язуються в таких латентних проросійських ЗМІ, мовляв, давайте розділяти і віддавати, знайшли протидію, і цей меседж звучить голосніше. Що стосується слів Турчинова, він дуже детально розповів, з якого боку яка російська армія заходитиме в Україну, які у них технічні можливості, які сценарії. Мені навіть здалося, що деякі фрази були засновані на розвідданих. Я думаю, що це небезпідставно. Потрібно ставитися до цього більш ніж серйозно, тому що зараз публікуються аналітичні матеріали про те, як у понад 20 країнах Росія втручається у виборчий процес.
Микола Давидюк переконаний, що Україна – це той форпост, який стоїть на захисті Європи від Росії, яка вже не раз продемонструвала свою агресивність.
– Я б сказав, що в силу гібридності сьогоднішньої політичної ситуації в світі Україна може претендувати на вступ до НАТО. Вона не відмовляється від своїх територій, і наше завдання – знайти виключення з правил прийому, які говорять про відсутність непідконтрольних територій. Але тут ще все залежить від реального військово-технічного стану на місцях, від наших бюджетів, від прозорості витрачання коштів, від прозорості структур «Укроборонпрому». Це повинна бути світова корпорація з міжнародною наглядовою радою, що б прозоро витрачала бюджети, працювала б на нормальних цивілізованих ринках і заробляла гроші. Ось тоді ми зможемо реально претендувати на вступ в НАТО.
(Текст підготував Владислав Ленцев)