Усі 10 років анексії Кримського півострова російська влада нарощує вплив на мізки кримчан, намагаючись перетворити їх на адептів «русского мира». Особливо це посилилося під час повномасштабної війни, розв'язаної Росією проти України. Але влада України тверда у своєму прагненні боротися не лише за повернення території Криму, а й за повернення своїх громадян у Криму.
Представниця президента України в АРК Таміла Ташева впевнена, що цитуємо: «Крим має бути звільнений, а свавілля окупантів припинено».
«Ми маємо повернути не лише матеріальну спадщину, яка була вкрадена з українських територій, ми маємо повернути наших людей. І я дякую колегам за участь в розробці стратегії когнітивної деокупації, адже когнітивне «розмінування» розумів українських громадян у Криму включає відновлення культурної та національної ідентичності наших людей», – зазначає Ташева у фейсбуці.
Тим часом у Криму відбувається щоденний вплив на мізки кримчан з боку російської пропагандистської машини. Жителів Криму програмують, що вони є «невід'ємною частиною Росії», а «Росія – батьківщина справжніх героїв».
Телебачення, радіо, соціальні мережі та всі інші способи донесення потрібних російській владі наративів задіяні в Криму. Наприклад, «Час захищати» – такі маніпулятивні меседжі впроваджуються в уми жителів Криму.
І відразу поруч борд «Приєднуйся до Своїх». Тобто працюють професійно з психологічної точки зору – людина зі слабким критичним мисленням бачить борд із посланням, що «прийшов час захищати», а відразу наступний заклик – записуватися на службу в російську армію до «СВОїх», тобто йти воювати на «спеціальну військову операцію» (так російська влада називає повномасштабну війну проти України – КР). На жаль, ці методи працюють, російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) підтверджує, що щомісячний план від МО РФ щодо набору контрактників у Криму виконується.
Повним ходом іде героїзація учасників війни проти України. Їхніми іменами називають вулиці та школи, для них працюють спеціальні фонди, їх забезпечують пільгами, земельними ділянками, обіцяють соціальні ліфти…
Встановлена на площі ім. Леніна у кримській столиці фотовиставка «Герої СВО» також є елементом кампанії з героїзації російської агресії. Такою думкою з Крим.Реалії поділився координатор міжнародного руху зі звільнення Криму #LiberateCrimea, естонський правозахисник Олівер Лооде.
«Героїзація російської агресії проти України, зрозуміло, це продовження загального культу війни та перемоги, на що путінський режим спирається вже тривалий час. При цьому за «10 років Криму у складі Російської Федерації» нічого хорошого там не було, всі знають, як у Криму жити стало гірше і небезпечніше, розрив між дійсністю та пропагандою надто великий», – зазначив правозахисник.
При цьому список лише підтверджених осіб кримчан, які були вбиті у лавах російської армії на війні проти України, вже перевищив 600 осіб.
«Русский мир», що є основною ідеологією російської агресивної політики, намагається накрити кримчан з усіх боків. Наприклад, керівник проросійської «Асоціації русистів Республіки Крим» Олександр Рудяков вийшов з ініціативою створення Інституту державної мови на базі Кримського федерального університету ім. Вернадського, де зі студентів готуватимуть вчителів російської мови та літератури з акцентованою проросійською «патріотичною складовою» та наголошуванням на «скріпній основі російської мови для суспільства». Про це Крим.Реалії розповів представник однієї з громадських організацій Криму (прізвище редакція не називає з метою безпеки – КР).
«Куй залізо, не відходячи від каси», – так це називається. Чиновники всіх мастей і рангів намагаються бути у тренді «ура-патріотичного чаду» на півострові. Намагаються на хвилі цього «шабашу» мати нові гарні звання та регалії, «розпиляти» якнайбільше грантів і бюджетів. Ці «професійні росіяни» повертаються, як флюгер і тримають «ніс за вітром». Вульгарний кар'єрист Рудяков постійно шукає привід нагадати про себе черговими мареннями про те, що нібито «великий і могутній» у величезній небезпеці, і тільки він – «головний русист» знає та вміє, як його врятувати. Тепер для цього йому знадобилося створення цілого «Інституту державної мови», знаю, що студенти-філологи не вітають цю ініціативу», – розповів громадський діяч.
Продовжує російська влада посилено обробляти уми кримських татар у Криму, залучаючи для цього, зокрема й релігійних лідерів. Голова підконтрольного російській владі Духовного управління мусульман Криму та Севастополя Еміралі Аблаєв до анексії Криму займав проукраїнську позицію, але зараз «став колаборантом і пропагандистом російських окупантів». Про це Крим.Реалії розповів заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров, коментуючи останні пропагандистські антиукраїнські заяви муфтія.
Він зазначив, що Еміралі Аблаєв до 2014 року, коли місцева кримська влада заохочувала проросійські настрої та громадсько-політичні організації, мав проукраїнські погляди.
«Щоб не бути голослівним, наведу два приклади. Десь 2010 рік. Я тоді був головою Бахчисарайської райдержадміністрації. У підприємця Сергія Аксьонова (нинішнього російського голови Криму – КР) була земельна ділянка в історичній частині Бахчисарая, облаштувати яку він пропонував разом із муфтіятом. Я кілька разів запрошував Аблаєва та Аксьонова зустрітися у мене, обговорити пропозицію. Аблаєв не приходив, аргументуючи, що Аксьонов очолював проросійську «Російську громаду Криму». Проєкт продовження не мав. Другий приклад, виступаючи на мітингу 23 лютого в Сімферополі, він казав: «Чого хоче Константинов? В Росію? Давайте подаруємо йому вагон, хай він їде в Росію». Тоді мені така позиція подобалася. Зрозуміло, яку владу він тоді підтримував. І в чому мир і злагода зараз за твердженням Аблаєва? Понад 200 політв'язнів, знищення культурно-історичної спадщини, припинення освіти рідною мовою, заборона діяльності Меджлісу кримськотатарського народу... Тепер так називається міжнаціональна злагода?» – розповів заступник голови Меджлісу.
В інтерв'ю російському телеканалу «Крым 24» 21 лютого Еміралі Аблаєв заявив, що Україна вчиняла підло, до 2014 року розпалюючи ненависть між мусульманами та християнами у Криму.
Але далеко не всі кримчани схильні до цієї агресивної російської пропаганди. У багатьох вона викликає навпаки відторгнення. Журналістка із Севастополя Надія Ісаєва, спостерігаючи процеси, що відбуваються, зазначає, що діди відбирають наші надії на світле майбутнє.
«Відбирають свободу слова. Відбирають свободу виборів. Відбирають право на недоторканність житла. Відбирають право на таємницю листування. Відбирають право на свободу зібрань. Відбирають, відбирають, відбирають, але чого ви не заберете, так це права ненавидіти вас. І вашу репресивну систему, і її жорстокість», – написала вона на своїй сторінці у фейсбуці.
27 лютого президент України Володимир Зеленський взяв участь у форумі «26-2-14: Війна почалась у Криму». Глава держави у відеозверненні наголосив, що відколи 10 років тому Крим незаконно окупувала Російська Федерація, на півострові почалися переслідування, репресії та приниження людей.
«Війни завершуються по-справжньому, коли зло, що породило їх, вдається загасити. Саме тому відчуття справедливості та прагнення миру повинні йти поруч. Це вимагає, зокрема, не забувати про Крим, боротися за нього», – наголосив Зеленський.
Президент зазначив, що Україна має й надалі нарощувати протидію Росії на всіх можливих рівнях і боротися за людей на всіх окупованих територіях.
Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак наголосив, що саме 26 лютого 2014 року жителі Криму на мітингу продемонстрували свою підтримку територіальної цілісності України.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.