Служба безпеки України розкрила постачання до Криму щебеню для будівництва мосту з сусідньої Росії. Компанію, що в цьому брала участь, українське відомство не називає. Відомо, що будматеріал видобували без дозвільної документації в кар'єрах, що належать російському громадянинові, й продавали його, зокрема, через посередників. За інформацією СБУ, всього мали місце 25 постачань щебеню загальною масою 28 тисяч тонн.
Прес-секретар СБУ Олена Гітлянська зробила таку офіційну заяву:
«Співробітники Служби безпеки спільно з Головним слідчим управлінням СБУ виявили факти протиправного постачання до Російської Федерації матеріалів, що використовують для будівництва так званого Кримського мосту. Оперативники задокументували, що менеджмент одного з українських підприємств незаконно видобував щебінь і реалізовував його через посередників фірмі, що фактично була підрядником будівництва Керченського мосту. Ми встановили, що ця структура закупила продукцію в українських постачальників. Розпочате кримінальне провадження за частиною третьою статті 110-2 Кримінального кодексу (фінансування дій, скоєних з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни кордонів території або державного кордону України ‒ КР). У рамках цієї статті буде визначена їх відповідальність».
Раніше український Центр журналістських розслідувань опублікував матеріал, в якому стверджується, що постачання ільменітової руди на завод «Кримський титан» із території України тривають досі. Генпрокурор України Юрій Луценко ще в липні минулого року говорив, що сировина для підприємства видобувається на материковій частині України незаконно.
Директор Центру журналістських розслідувань Валентина Самар констатує, що про зрушення в розслідуванні постачання ільменіту поки не відомо.
Це дуже великий бізнес, що зав'язаний, напевно, на такі ж великі політичні домовленостіВалентина Самар
– Поки що офіційне слідство нічого нового нам не повідомило щодо розслідування ільменітових схем. Я нагадаю, що йдеться про постачання ільменітового концентрату з Житомирської області через Одесу в закриті порти Керчі та Євпаторії. Він йде нібито на експорт до Туреччини, а потім російськими кораблями доставляється до Криму, в Армянськ на завод «Кримський титан». Це філія українського підприємства «Юкрейніан кемікал Продактс», в російській юрисдикції є клон цієї компанії. Все відомо. У Німеччині та в Норвегії триває слідство з приводу постачання норвезького ільменіту за точно такою ж схемою в Керч. На жаль, пану Дмитру Фірташу, власнику заводу, в Україні нічого не загрожує. Це дуже великий бізнес, що зав'язаний, напевно, на такі ж великі політичні домовленості.
Валентина Самар вважає, що напередодні президентських і парламентських виборів в Україні подібні фігури якщо й будуть рухати, то тільки в разі крайньої потреби. Журналіст також розкриває до того маловідомий аспект порушення європейських санкцій проти Криму.
‒ Нам повідомили, що в листопаді компанія Дмитра Фірташа збирається запустити в Житомирській області власний гірничо-збагачувальний комбінат. Його структури мають ліцензію на розробку родовищ, тому постачання за ільменітовими схемами триватимуть. Є ще абсолютно не розкрита тема ‒ незаконний експорт із Криму, що насправді можливий. Європейські санкції забороняють будь-який експорт продуктів, виготовлених у Криму, ‒ увага ‒ в тому випадку, якщо на них немає сертифіката про українське походження. Ми вже кілька тижнів намагаємося зрозуміти, яким чином у країни Євросоюзу експортується виготовлена на півострові продукція. І це не тільки зерно в Сирію та на підсанкційні території, а й в Україну. Фіскальна служба та українська Торгово-промислова палата стверджують, що сертифікати не видавали.
Валентина Самар нагадує, що закон про вільну економічну зону «Крим» дозволяє українським бізнесменам працювати в Криму й допомагати російській владі в роботі на окупованій території.
Начальник управління з питань Криму та міста Севастополя Міністерства з питань тимчасово окупованих територій Сергій Мокренюк підтверджує, що постачання різної сировини в Крим стали можливі саме завдяки вищезазначеним законом.
Ми встановили кількох юридичних осіб з Кіпру, з Росії, Швейцарії, що порушують режим окупованої територіїСергій Мокренюк
‒ Наше міністерство навіть розробило проект закону про скасування вільної економічної зони, але його нам не погодили центральні органи виконавчої влади: Мінекономрозвитку, Мінфін та інші. Поки що ніяких зрушень немає. Хочу сказати, що я щотижня готую не один і не два листи про необхідність скасувати закон про вільну економічну зону «Крим». За рік на цій посаді мені не надходило жодних адекватних пропозицій щодо скасування закону. Всі говорять, що це потрібно, що він шкідливий, але конкретних рекомендацій, які норми залишити, а які скасувати, ніхто не надав. Так що ми змушені діяти винятково в межах компетенції, визначеної законом, і намагаємося реагувати на факти порушень. Ми встановили кількох юридичних осіб з Кіпру, з Росії, Швейцарії, що порушують режим окупованої території, зокрема й з використанням незаконно добутих корисних копалин.
(Текст підготував Владислав Ленцев)