З 20 вересня адміністративний кордон між Кримом і Херсонською областю кримчани з українськими паспортами можуть перетнути з COVID-сертифікатами, тобто в разі проходження повного курсу вакцинації. При цьому їм не треба буде встановлювати додаток «Дій вдома» і проходити самоізоляцію, як при стандартній процедурі.
У Херсонській області станом на осінь 2020 року працюють 10 медичних установ, де роблять безкоштовні щеплення від коронавірусної інфекції: три в Херсоні, по одному в Новій Каховці, Генічеську, Бериславі, Голій Пристані, Скадовську, селищах міського типу Чаплинка та Новотроїцьке. Окрім того, уряд України запустив автобусні маршрути від контрольно-пропускних пунктів в'їзду-виїзду до пунктів тестування та вакцинації. При цьому КПВВ «Чаплинка» залишається закритим у зв'язку з реконструкцією. Про особливості перетину адмінкордону кримчанами у зв'язку з пандемією йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Помічник начальника Херсонського прикордонного загону Держприкордонслужби України Іван Шевцов розповів Крим.Реалії про активність на адмінкордоні Криму з Херсонською областю та нагадав головну умову перетину в бік українського материка.
«Чаплинка» тимчасово не працює, поки до 18 жовтня. Можливо, після цієї дати буде ще продовжений цей термінІван Шевцов
‒ Дійсно, «Чаплинка» тимчасово не працює, поки до 18 жовтня. Можливо, після цієї дати буде ще продовжений цей термін. Зараз кількість тих, хто перетинає адмінкордон, коливається від 1500 до 1600 в обох напрямках. Щоб не виникла проблема при перетині, громадянам, які прямують на материк, я б радив встановлювати програму «Дій вдома», ще будучи на території окупованого Криму, а вже після прибуття на контрольно-пропускний пункт її можна активувати. В принципі, бездротовий Інтернет зараз працює як на «Чонгарі», так і на «Каланчаку», проблем немає. Буває поганий зв'язок, але там і мобільний Інтернет від «Київстар», «Водафон» і «Лайф» добре працює. Підкреслю, що для проходження адмінкордону громадянину необхідно мати свій особистий смартфон, а не кнопковий телефон.
Іван Шевцов вказує на те, що на «Чонгарі» та «Каланчаку» вже після проходження прикордонного контролю можна безкоштовно зробити тест на коронавірусну інфекцію і в разі негативного результату тут же знятися з обліку й не проходити десятиденну самоізоляцію в «Дій вдома». Втім, ця опція доступна тільки в будні дні, у вихідні подорожнім доведеться здавати аналізи вже у своєму пункті призначення, уточнює Шевцов.
Зараз при перетині адмінкордону надається дві доби для того, щоб дістатися додому, зробити тестІван Шевцов
‒ Зараз при перетині адмінкордону надається дві доби для того, щоб дістатися додому, зробити тест, і якщо результат негативний, програма «Дій вдома» не встановлюється. Також на адмінкордоні приймаються сертифікати вакцинації, але вони мають відповідати зразкам Всесвітньої організації охорони здоров'я. Російський препарат «Спутник» не зареєстрований, тому громадяни, щеплені ним, так само встановлюють додаток «Дій вдома» і за необхідності проходять десятиденну самоізоляцію. У разі виникнення будь-яких претензій щодо протиправної поведінки прикордонників або для пояснення будь-яких питань громадяни можуть зателефонувати на номери довіри Державної прикордонної служби: чотири номери вказані на нашій офіційній сторінці й працюють цілодобово.
Радіослухач Радіо Крим.Реалії Сергій Воронов ділиться своїм досвідом перетину адмінкордону в обидва боки.
Тестування організоване дуже непогано, щоправда, треба підлаштуватися під час роботи пунктівСергій Воронов
‒ З українського боку великих черг немає, є просто затримка через встановлення програми. Іноді буває, що під'їжджає відразу п'ять-шість машин і два-три автобуси ‒ і вся ця юрба стоїть і чекає, поки запрацюють усі віконця для контролю. Тестування організоване дуже непогано, щоправда, треба підлаштуватися під час роботи пунктів. Ще є можливість здати аналізи в лікарні Каланчака в будь-який день і будь-який час. Якщо їдете у зворотній бік, громадянам України треба мати документ про тестування російською та англійською. З російської сторони бувають черги й дуже довге очікування. До речі, туалети на пунктах пропуску що з одного, що з іншого боку мають жалюгідний вигляд, хоча українська сторона нещодавно заново відбудувала «Каланчак». Води там немає.
У свою чергу, українська адвокатка, радниця з правових питань Громадського центру правосуддя Юлія Лісова радить кримчанам, які везуть із собою видані на півострові російські паспорти, щоб потім в'їхати назад за російськими правилами, не хвилюватися з цього приводу, проходячи українські пункти пропуску.
раджу кримчанам не ховати російські паспорти при проходженні контролю й прямо говорити прикордонникам, що за це відповідальності не передбаченоЮлія Лісова
‒ Я особисто стикалася з такою ситуацією, коли українські прикордонники запитують, мовляв, чи оформляли ви паспорт громадянина Росії в Криму, і висувають претензії з цього приводу. Можу порадити всім знайти закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованих територіях», і стаття 9 в ньому говорить: будь-які документи, видані на території Криму тією владою, не мають юридичної сили. Тобто жодної відповідальності за українськими законами за наявність такого документа бути не може. Я раджу кримчанам не ховати російські паспорти при проходженні контролю й прямо говорити прикордонникам, що за це відповідальності не передбачено. Зазвичай, коли таке прямо говориш, усі претензії відпадають.
Тим часом координатор «КримSOS» у Херсонській області Олексій Тільненко зазначає, що багато кримчан їдуть на материкову частину України для оформлення українських документів.
Одне з найчастіших запитань: як кримчанину отримати український закордонний паспорт?Олексій Тільненко
‒ Ми фіксуємо значну кількість звернень щодо перетину та щодо документування населення, яке живе на окупованій території. Одне з найчастіших запитань: як кримчанину отримати український закордонний паспорт? Якщо раніше він ніколи не проходив ідентифікацію й інформація про нього не міститься в Єдиному державному демографічному реєстрі, для цього треба взяти свій звичайний український паспорт і за можливості інші документи з фото. Якщо у кримчанина вже є ID-карта, достатньо тільки її. Звернутися за закордонним паспортом можна й у Центр надання адміністративних послуг на адмінкордоні, і в філії державного підприємства «Документ», і в територіальні підрозділи державної міграційної служби.
За спостереженнями Олексія Тільненка, якщо кримчани й вакцинуються на материковій частині України, то заодно з виконанням будь-яких інших завдань. Правозахисник рекомендує в таких випадках укладати декларації з лікарем з Херсонської області, щоб полегшити подальше медичне обслуговування, зокрема й дистанційне.
(Текст підготував Владислав Ленцев)
Адмінкордон між материковою Україною і Кримом
Після анексії Криму Росією на початку 2014 року між материковою Україною і півостровом проліг формально адміністративний, але фактично – справжній кордон. У Херсонській області на адмінкордоні з Кримом працюють три контрольні пункти в'їзду/виїзду – «Каланчак», «Чонгар» і «Чаплинка». З 19 жовтня 2021 року пункт пропуску «Чаплинка», який був кілька місяців на ремонті, вирішили закрити.
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.