Доступність посилання

ТОП новини

Ленін у небезпеці? Кримські архітектори просять зупинити упорядкування головної площі Сімферополя


Пам'ятник Леніну на центральній площі Сімферополя
Пам'ятник Леніну на центральній площі Сімферополя

Правління Спілки архітекторів Криму стурбоване долею пам'ятника радянському вождю Володимиру Леніну в центрі Сімферополя. Архітектори бояться, що його нинішній вигляд може бути безповоротно втрачений у результаті облаштування площі. Роботи там почалися нещодавно за кошти уряду Москви. Що загрожує Леніну та які оновлення чекають площу, з'ясовували Крим.Реалії.

Підконтрольний Росії Союз архітекторів Криму оприлюднив відкрите звернення від імені свого правління до глави Криму Сергія Аксенова, міністерства культури Криму та голови адміністрації Сімферополя Валентина Демидова. До останнього, зазначають автори документа, вони звертаються повторно.

У документі архітектори стверджують, що «стурбовані планами» облаштування площі Леніна в Сімферополі після того, як розглянули на своєму засіданні його проєкт.

«Перетворення». Плани та реальність

Облаштування громадських територій у Сімферополі та інших регіонах півострова ініційоване в межах федерального проєкту «Формування комфортного міського середовища» за кошти уряду Москви. Як раніше писали Крим.Реалії, щоб визначити, які території необхідно упорядкувати в Сімферополі, чиновники провели опитування в інтернеті. За його результатами в пріоритеті виявилися центральна міська площа Леніна та декілька скверів.

Площа Леніна, зліва – Державний академічний музичний театр
Площа Леніна, зліва – Державний академічний музичний театр
Жителі висловили бажання побачити перетворення площі Леніна з недостатньо комфортного порожнього простору на прогулянкову зону з озелененням
Андрій Черниченко

«Згідно з результатами анкетування, жителі висловили бажання побачити перетворення площі Леніна з недостатньо комфортного порожнього простору на прогулянкову зону з озелененням. Також більшість виступила з пропозицією відновити міський фонтан на його історичному місці», ‒ повідомляв у лютому начальник управління інформполітики російської адміністрації Сімферополя Андрій Черниченко.

За інформацією відомства, площу Леніна очікує «наймасштабніша реконструкція». Там планують повністю замінити тротуарну плитку, встановити вуличні меблі, обладнати нове освітлення, а також висадити зелені насадження.

Від відновлення фонтану, зокрема й питного, на площі Леніна чиновники вирішили відмовитися, пославшись на те, що «не пройшли експертизу».

Згідно з ескізами, оприлюдненими на сайті російської адміністрації міста, площа Леніна після реконструкції виглядатиме так:

Велике значення при впорядкуванні площі планують приділити її озелененню.

«Площа заслуговує на шанобливий підхід»

Після того, як ці плани були озвучені чиновниками, проти нинішнього варіанту реконструкції площі виступили представники Спілки архітекторів Криму.

Автори відкритого звернення стверджують, що в результаті реконструкції площі очікується зміна вигляду пам'ятника Леніну, на честь якого вона названа. Цей пам'ятник стоїть там ще з радянських часів.

Пам'ятник Леніну і будівля Кримського облвиконкому (зараз – Рада міністрів Криму, листівка 1987 року)
Пам'ятник Леніну і будівля Кримського облвиконкому (зараз – Рада міністрів Криму, листівка 1987 року)

«Цей проєкт передбачає зміну авторського задуму пам'ятника Леніну на площі ‒ зміна кольору та матеріалу оздоблення постаменту, влаштування вздовж периметру пам'ятника амфітеатру та знищення першого ярусу постаменту ‒ квітників (розаріїв), що є неприпустимим і порушує російське законодавство», ‒ йдеться в документі.

Чи дійсно проєкт передбачає такі зміни, точно не відомо. У відкритому доступі немає повної версії проєкту облаштування площі Леніна, а в тих його частинах, які оприлюднені, не згадується про плановані видозміни пам'ятника Леніну.

У Спілці архітекторів Криму наполягають: реконструкція площі має відповідати вимогам федерального закону «Про об'єкти культурної спадщини народів Росії», оскільки пам'ятник Леніну є об'єктом культурної спадщини регіонального значення.

Наразі він хоч і внесений до Єдиного державного реєстру об'єктів культурної спадщини народів Росії, але «предмет охорони, межі, зони охорони та режим його території не встановлені й не затверджені», зазначають архітектори.

Робітники очищають пам'ятник Леніну в центрі кримської столиці. Архівне фото
Робітники очищають пам'ятник Леніну в центрі кримської столиці. Архівне фото

Вони також нагадали про неприпустимість внесення «змін, скорочень і доповнень» у вигляд пам'ятника без узгодження з його автором.

У зв'язку з цим автори звернення рекомендують владі визначити охоронні зони пам'ятника Леніну, провести історико-культурну експертизу проєкту цих зон, роботи зі збереження об'єкта культурної спадщини та інші заходи.

Площа Леніна в Сімферополі в день проведення масових акцій протесту на підтримку Олексія Навального, 31 січня 2021 року
Площа Леніна в Сімферополі в день проведення масових акцій протесту на підтримку Олексія Навального, 31 січня 2021 року

«Вважаємо неправильним зачіпати межі пам'ятника, а також за доцільне призупинити всі будівельні роботи з облаштування площі Леніна в Сімферополі до усунення всіх невідповідностей законодавству та нормативно-правовій базі Росії. Площа Леніна в Сімферополі, безумовно, заслуговує шанобливого підходу до облаштування, а також до вибору варіанту свого розвитку на підставі архітектурного конкурсу, на жаль, не ініційованого замовником», ‒ наголошує правління Спілки архітекторів Криму.

У Спілці архітекторів Криму стверджують, що озвучували свої зауваження під час попереднього обговорення ескізу реконструкції площі Леніна, але вони «не були почуті й враховані».

«Не бачили цього звернення»

Начальник управління інформполітики адміністрації Сімферополя Андрій Черниченко повідомив Крим.Реалії, що нічого не знає про занепокоєння архітекторів Криму, як і про їхнє звернення до глави адміністрації міста.

«Ми не бачили цього звернення. Побачимо, вивчимо, думатимемо. Щодо планів зі зміни вигляду пам'ятника Леніну нічого вам сказати не можу, бо не знаю деталей проєкту. Можу тільки сказати, що зараз площа огороджена й роботи на ній ведуться», ‒ повідомив він.

Голова адміністрації Сімферополя Валентин Демидов стверджує, що проєкт реконструкції площі Леніна був розроблений «з урахуванням усіх обмежень та особливостей» і, серед іншого, після консультацій з архітекторами.

Глава російської адміністрації Сімферополя Валентин Демидов
Глава російської адміністрації Сімферополя Валентин Демидов

Роботи там планують завершити до 1 вересня, повідомляв раніше начальник департаменту міського господарства адміністрації Сімферополя Євген Маляров.

В інших відомствах, яким у Спілці архітекторів Криму адресували своє звернення, на нього теж поки публічно не відреагували. Крим.Реалії надіслали їм інформаційні запити.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG