Російські чиновники Севастополя хочуть притягнути жителів міста до кримінальної відповідальності за будівництво в зоні зсувів. Особливо це стосується власників міні-готелів.
30 липня в результаті зсуву на пляжі «Учкуєвка» і «Товстун» на Радіогірці в Севастополі зруйнувалися дві садові споруди. Наступного дня зсув ґрунту повторився ‒ в зоні ризику опинилися понад три десятки земельних ділянок.
Виконувач обов'язків віце-губернатора в уряді міста Володимир Татарчук розповів в ефірі місцевого телебачення, що власникам нібито незаконних готелів у зсувних районах Севастополя загрожує кримінальна відповідальність і що в його команді 7 колишніх прокурорів, яким дали «повний карт-бланш». За словами чиновника, робоча група перевірила вже 11 зсувних ділянок.
Володимир Татарчук повідомив, що особливо гостра ситуація склалася поблизу Учкуєвки:
«Безпосередньо на зсувній ділянці розташовані 33 земельні ділянки ‒ це садове товариство «Парус» і «Лісовод». З цих 33 ділянок, призначених для садівництва та городництва, тільки 8 відповідають ось цим характеристикам. На інших 25 зведені готелі, причому чималі ‒ 3-4 поверхи. Це серйозне навантаження на ділянку землі. Звісно, зливових стоків і каналізації немає, все це скидається в тіло зсуву. Протипожежних правил не дотримуються, порушено практично все земельне, будівельне, містобудівне законодавство. У разі пожежі пожежна машина навіть під'їхати до цього будинку не може, люди створюють серйозну небезпеку для себе. Експерти зробили висновок, що цей схил стояв би ще сотні років, але техногенне навантаження, ось ця вода, що скидалася в тіло зсуву, сприяла його руху. Руйнуються лазні, альтанки, і процес цей зупинити практично неможливо».
Журналіст із Севастополя Андрій Васильєв сумнівається, що російська влада виконає загрози про кримінальні справи.
2014 року тут стали скуповувати землю з видом на море росіяни з регіонів Крайньої Півночі, де взагалі не знають слова зсувАндрій Васильєв
‒ Формально будівництво поблизу Учкуєвки не було заборонене. У радянські часи там були садові ділянки, іноді люди зводили там невеликі тимчасові будиночки. Зсув існує з 50-60-х років, вже тоді там було небезпечно. Я багато років прожив у цьому районі й бачив, як зсув розвивався. У нульових роках ці ділянки продали новим власникам, а ті не зовсім уявляли, що відбувається, і почали будівництво. Хтось будував приватне житло, хтось ‒ готелі. 2014 року тут стали скуповувати землю з видом на море росіяни з регіонів Крайньої Півночі, де взагалі не знають слова зсув. Їх ніхто не попереджав ‒ самі вони будівництво ні з ким не узгоджували, а навіть якби й узгоджували, не факт що хтось попередив би. 2014 року протизсувна служба в Севастополі була ліквідована й в повному обсязі не працює досі.
Андрій Васильєв зазначає, що за російськими законами на дачних ділянках можна будувати 3- і 4-поверхові будинки та здавати в оренду кімнати у своєму приватному будинку, а в разі знесення власники мають право вимагати ринкових компенсацій.
‒ Порушується техніка безпеки в плані водовідведення, пожежної охорони, але це не ті речі, за які дають кримінальний термін ‒ можуть тільки виписати штраф. Зараз масштаби обвалу оцінити не можна, ніхто не знає, що станеться через місяць, через півроку, через рік. Але для людей, які там живуть, орендують житло та відпочивають на пляжі, загроза життю існує. У Севастополі 15 років тому в районі Качі зійшов великий зсув, загинули люди. Тому, можливо, і прохід на пляж необхідно буде заборонити. Запровадження режиму надзвичайної ситуації дасть можливість готельєрам вимагати у держави, у міста компенсації: там сотка землі без інфраструктури за ринковою оцінкою коштує від 500 тисяч до 1 мільйона рублів, ділянки ‒ від 3 до 5 мільйонів рублів, а будинки ‒ від 5 мільйонів і вище.
Андрій Васильєв вважає, щоб уникнути нових зсувів владі необхідно викупити або забрати через суд земельні ділянки в небезпечних місцях, щоб провести серйозні берегоукріплювальні роботи.
Голова ради Регіонального відділення Союзу Садівників Севастополя Андрій Липенко вважає, що садівники та місцева влада мають об'єднатися для вирішення спільних проблем.
Створити гідротехнічні споруди в прибережній зоні неможливо без участі великого капіталуАндрій Липенко
‒ Тривають зсувні процеси. Влітку зсув стабілізувався, але після дощів, які пройшли й тривають ‒ осінні, зимові наші опади ‒ зсувні процеси відновилися, пішли тріщини далі. Не виключається, що багато садівників, користувачів земельних ділянок замість вигрібних ям ставлять ями дренажні й усю рідину, що утворюється в результаті господарської діяльності, скидають просто в ґрунти. Наскільки я знаю, було рекомендовано провести каналізування території. Садові товариства мали створити територіальне громадське самоврядування, щоб взяти участь у конкурсі цього року й спробувати отримати гроші для розвитку своєї території. А створити гідротехнічні споруди в прибережній зоні неможливо без участі великого капіталу, інвестора або міста. Там потрібні дуже великі вкладення.
Завідувач кафедри загальної та історичної геології Київського національного університету імені Тараса Шевченка Олена Іваник робить висновок, що, можливо, людей із севастопольських схилів потрібно переселяти вже сьогодні.
Якщо настільки кризова ситуація, то людей потрібно відселити, щоб уникнути подальших трагедійОлена Іваник
‒ Як правило, зсуви ‒ багатоетапні процеси, і щоб спрогнозувати подальший розвиток, необхідно проводити детальні інженерно-геологічні дослідження. Безумовно, перед будівництвом на цій території такі дослідження теж проводилися і показали, що в межах цієї ділянки будувати можна. Однак дуже складні інженерні, геологічні, геодинамічні умови призводять до подальшого розвитку зсувних процесів. Будівництво не покращує ситуацію і збільшує навантаження на схил. Якщо настільки кризова ситуація, то людей потрібно відселити, щоб уникнути подальших трагедій. Інженери та геологи мають оцінити схил і сказати, які термінові заходи необхідні там. Це може бути й дренаж, і зміцнення схилу, щоб запобігти подальшому розвитку зсуву.
(Текст підготував Владислав Ленцев)