Захоплені українські військові катери «Бердянськ» і «Нікополь», а також буксир «Яни Капу», в супроводі російської берегової охорони 17 листопада вивели з акваторії «Генмола» в Керчі.
Як повідомляє кореспондент Крим.Реалії, катери в супроводі російських кораблів слідують Керченською протокою в напрямку Чорного моря.
Місцевість на підступах до території військової частини, де перебували українські катери, перекрита, чергують російські поліцейські і люди в цивільному.
Згідно з міжнародною базі відстеження судів Мarine Тraffic, українські буксири «Сапфір», «Титан» і «Гайдамаки» перебувають у Чорному морі біля берегів Криму, ймовірно, для того, щоб забрати захоплені Росією українські військові кораблі і супроводити їх в порт.
Крим.Реалії стежать за розвитком подій.
Як повідомляли Крим.Реалії раніше, вранці захоплені українські військові катери «Бердянськ» і «Нікополь», які перебували в акваторії порту «Генмол» у Керчі, почали готувати до відправки.
Раніше помічник президента України Володимира Зеленського Андрій Єрмак розповів про завершальний етап повернення в Україну трьох кораблів Військово-морських сил України, які захопила Росія із застосуванням зброї разом з екіпажами в листопаді 2018 року.
Це повідомлення також опублікувала у Facebook і речниця Зеленського Юлія Мендель.
Раніше 16 листопада кілька українських засобів інформації повідомляли, що повернення цих кораблів можливе вже найближчим часом. До заяви Єрмака ніяких офіційних коментарів не було, з боку Росії їх досі немає.
Зокрема, сайт «Український мілітарний портал» писав, що, за даними системи відстеження руху суден AIS, три українські буксири – Sapfir, Titan і Hajdamaka – вирушили в Чорне море і йдуть у бік узбережжя Криму, ймовірно, для того, щоб забрати захоплені Росією українські військові кораблі.
Про вихід у море пошуково-рятувального судна «Сапфір» і буксирів «Титан» і «Гайдамака» писав і сайт одеського видання «Думская». За його даними, росіяни нині буксирують українські кораблі з окупованої Керчі, і передача має відбутися у відкритому морі, приблизно за 60 морських миль від Одеси, неподалік кримського мису Тарханкут.
Але пізніше це ж видання додало у своєму телеґрам-каналі: «Ситуація з поверненням українських кораблів залишається невизначеною. Надходить суперечлива інформація. «Сапфір» і буксири стоять неподалік Криму».
Раніше 16 листопада в Росії видання «Коммерсант» заявило, що, за його даними, Росія має намір урегулювати справу з поверненням захоплених кораблів Україні до саміту в «нормандському форматі», який наразі запланований на 9 грудня.
Джерела видання стверджували, що принципове рішення повернути кораблі в Росії вже ухвалили, і Москва й Київ нині «перебувають на фінальній стадії переговорів», щоб узгодити час і точне місце передачі кораблів.
Співрозмовники цього видання теж казали, що передача кораблів відбудеться в певній точці в морі, куди їх відбуксирують три російські буксири і де їх переберуть буксири українські.
«Судна, кажуть джерела «Коммерсанта», повернуть разом зі штатним озброєнням, але без боєприпасів. Виявлену на них після затримання особисту зброю українських моряків, а також рації і суднові ролі (документи, що містять інформацію про склад екіпажів та інші дані), залишаться в Росії. Все це фігурує як речові докази у кримінальній справі, порушеній у Росії після інциденту», – написало російське видання.
Але, коментуючи одне з повідомлень цієї статті, в Міністерстві закордонних справ Росії заявили російському агентству «Интерфакс», що не пов’язують передачу Україні захоплених кораблів із майбутнім самітом у «нормандському форматі».
Як сказали в міністерстві, пропозиція, зроблена раніше Києву про повернення кораблів, залишається чинною, і «вони (українці – Радіо Свобода) можуть зробити це в будь-який момент». При цьому в МЗС наголосили, що це можливо лише «під гарантії збереженості» кораблів як речових доказів у кримінальній справі, порушеній у Росії проти українських військовополонених моряків.
Інших моментів повідомлення «Коммерсанта», зокрема, про власне план повернення кораблів, у МЗС Росії не коментували.
Наразі відсутня реакція на цю інформацію від відповідних відомств України.
Захоплені ФСБ Росії українські моряки
25 листопада 2018 року російські військові біля берегів Криму таранили, обстріляли і захопили три плавзасоби ВМС України – катери «Бердянськ» і «Нікополь» та буксир «Яни Капу», що прямували з Одеси до Маріуполя.
ФСБ Росії підтвердила застосування зброї проти українських кораблів, відомство стверджує, що три українські військові кораблі «незаконно перетнули держкордон Росії».
Російські суди в Криму заарештували українських військових (24 особи), звинувативши їх за ч. 3 ст. 322 КК Росії (незаконний перетин кордону), їм загрожує до 6 років позбавлення волі. Всіх українських військовослужбовців доставили до Москви.
Прокуратура АРК визнала захоплених ФСБ Росії українських моряків військовополоненими.
Дії Росії в районі Керченської протоки критикують у низці європейських країн і США. У НАТО заявили, що уважно стежать за розвитком подій у Керченській протоці та закликали до стриманості й деескалації напруження.