Доступність посилання

ТОП новини

Україна в ОБСЄ закликала змусити Росію виконати указ ООН із відновлення діяльності Меджлісу в Криму


Акція «Заборона Меджлісу – заборона народу» в Києві, архівне фото
Акція «Заборона Меджлісу – заборона народу» в Києві, архівне фото

Україна закликала держави-учасниці ОБСЄ чинити тиск на Росію і змусити її виконати указ Міжнародного суду ООН про відновлення діяльності Меджлісу кримськотатарського народу в анексованому нею Криму. Про це постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Євген Цимбалюк сказав під час засідання Постійної ради ОБСЄ у четвер, 30 квітня, повідомляє «Укрінформ».

«У квітні 2017 року Міжнародний суд ООН своїм наказом зобов'язав Росію «утриматися від встановлення обмежень на здатності кримськотатарської громади зберігати свої представницькі інститути, в тому числі Меджліс». Цей указ Міжнародного суду досі свідомо ігнорується Росією. Ми закликаємо держав-учасників чинити тиск на Росію у зв'язку з порушенням нею міжнародного права і змусити її, зокрема, виконати указ ООН і припинити утиски кримськотатарської громади в Криму», – підкреслив Цимбалюк.

Також український посол поінформував іноземні делегації про те, що ось уже чотири роки будь-яка діяльність Меджлісу кримськотатарського народу залишається забороненою.

«Систематичні переслідування кримських татар і їхніх представницьких органів тривають. Запроваджена заборона Меджлісу дозволяє російській окупаційній владі посадити за ґрати на термін до 8 років приблизно 2500 членів місцевих і регіональних меджлісів, або будь-якого, хто бере участь у зборах», – повідомив Євген Цимбалюк.

Він також розповів, що ця заборона в поєднанні з масовим переслідуванням політичних лідерів, активістів, правозахисників, журналістів, адвокатів та інших представників кримськотатарського народу є «явним проявом расової дискримінації».

Нагадаємо, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров у річницю заборони Меджлісу кримськотатарського народу на території Росії і анексованого Криму закликав міжнародне співтовариство «до подальшого посилення санкцій відносно Росії до відновлення державного суверенітету України над Кримом і прилеглими до нього водами Чорного і Азовського морів», а також запропонував обговорити питання півострова на зустрічі в «нормандському форматі», запланованої на 30 квітня.

Нагадаємо, в 2016 році підконтрольний Росії Верховний суд Криму, а потім і Верховний суд Росії ухвалили заборонити представницький орган кримських татар – Меджліс. Його визнали екстремістською організацією, нібито через посягання на територіальну цілісність Росії і залякування людей.

Ініціювала заборону діяльності Меджлісу експрокурор анексованого Криму Наталія Поклонська.

Міністерство закордонних справ України також закликає посилити санкції проти Росії через невиконання рішення Міжнародного суду ООН щодо скасування заборони Меджлісу кримськотатарського народу на території Росії і анексованого Криму.

У 2017 році Україна в Міжнародному суді ООН ініціювала справу проти Росії з метою її притягнення до відповідальності за фінансування і підтримку актів тероризму в Україні, а також участь у скоєнні актів расової дискримінації в рамках здійснення актів агресії проти України.

Україна також направила запит до Міжнародного суду ООН із проханням вжити відповідних тимчасових заходів, з огляду на невідкладний характер ситуації. 19 квітня 2017 року суд схвалив рішення застосувати тимчасові заходи проти Росії на вимогу України.

У документі міститься вимога до Росії виконати тимчасові заходи рекомендацій Міжнародного суду ООН про скасування заборони Меджлісу кримськотатарського народу в Криму і забезпечити навчання українською і кримськотатарською мовами на півострові.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

XS
SM
MD
LG